Lidovky.cz

Za letadla Češi zaplatili o 1,5 miliardy víc. Proč?

Afghánistán

  16:00
PRAHA/LISABON - Celý nákup letadel CASA pro českou armádu stál 3,5 miliardy korun. Přitom ještě v době, kdy finišovalo uzavření obchodu - v roce 2009, se mluvilo o tom, že nákup by měl Českou republiku vyjít na něco přes dvě miliardy.

Casa C-295M

Zjistit, jestli cenu vyšrouboval výrobce, firma Omnipol, která obchod zprostředkovala, nebo vysocí úředníci ministerstva obrany, je dnes ale nereálné. "Není naším zvykem diskutovat na veřejnosti o věcech komerčního charakteru," odmítla dotazy Barbara Kracht z výrobní společnosti EADS.

O PŘEDRAŽENÉ ARMÁDNÍ ZAKÁZCE SE VÍCE DOZVÍTE ZDE

Také Omnipol se k zakázkám nevyjadřuje. Ten letouny CASA ve Španělsku nejdřív odkoupil a pak je prodal české armádě.
A na otázky LN v úterý neodpověděla ani bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová, za jejíž éry se obchod domlouval. Armádní zakázky tehdy měl na starosti náměstek Martin Barták, jako jeho poradce působil Jan Fulík.

S pořizovací cenou si dnes ministerstvo obrany starosti nedělá. To má jiný úkol – co nejdříve letouny CASA opravit, aby mohly pomáhat českým vojákům v Afghánistánu. "Teď řeším jiné věci než to, jestli byl nákup dražší než jinde. To ať rozhodne policie, se kterou spolupracujeme. Pro nás je důležitější, aby ta letadla fungovala," reaguje náměstek ministra obrany pro obranné akvizice Rudolf Blažek.

Infografika

Cena českého nákupu navíc není konečná. K miliardám za samotný nákup je třeba přičíst smlouvu na tříletý servis za miliardu, úpravu letounů L-159 za dvě stě milionů, protože používané L-159 zamířily do Španělska k EADS, či rekonstrukci hangárů ve Kbelích za další desítky milionů, aby se do nich letadla vešla.

Ministerstvo obrany tvrdí, že porovnávat nákupní cenu stejných letadel u dvou států je komplikované. "Takové srovnání bývá ošidné. Nelze srovnávat pouze samotné letouny, ale do úvahy je třeba vzít úroveň jejich vybavení či školení personálu," vysvětluje mluvčí resortu Vladimír Lukovský.

Křišťálová lupa 2011

Ale zatímco Češi si objednali čtyři přepravní verze pro náklad a vojáky, ke kterým si nechali přimontovat systém pasivní ochrany, portugalská armáda měla daleko větší nároky. K sedmi takovým letounům si objednala tři se speciálními systémy a radary k vyhledávání a dva v úpravě pro záchranné akce na moři. I přesto pořídila každé letadlo v průměru o polovinu levněji než Češi.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.