Lidovky.cz

Počet úmyslných požárů roste. Týkají se hlavně podnikatelů

Česko

  21:04
ŠPINDLERŮV MLÝN/PRAHA - Počet úmyslně založených požárů rychle stoupá. Pojišťovny na ně vyčleňují speciální týmy, účinná prevence ale neexistuje.
Požár - ilustrační foto.

Požár - ilustrační foto. foto: ČTK

Trosky po Petrově boudě ještě doutnaly, ale vyšetřovatelé už měli jasno v tom, že zdevastovanou kulturní památku někdo zapálil schválně.

A podle hasičů rozhodně nejde o nic neobvyklého. Případy úmyslně zapálených požárů se v poslední době rychle množí. Zatímco v prvním čtvrtletí roku 2009 jich bylo 326, ve stejném období loňského roku 352, a letos už dokonce 469. Kromě tradičních stohů převládají v ohnivých statistikách výrobní haly či sklady.

O POŽÁRU PETROVY BOUDY ČTĚTE:

Důvodů je podle policie, která po hasičích přebírá práci u vyšetřování, hned několik.

"Jedná se o souhrn různých okolností - celková situace ve společnosti a nezaměstnanost, nedbalostní jednání, vyřizování si účtů, zakrývání jiné trestné činnosti či řešení problémů při rozvodech," vypočítává mluvčí policejního prezidia Dagmar Bednarčíková. Řadu případů prý mají na svědomí i nebezpeční pyromani.

Složitější je to s prevencí. Ani hasiči, ani policie neznají přesný recept na to, jak žháře zavčas zpacifikovat. "Částečného zlepšení by se mohlo dosáhnout větším počtem preventivních kontrol ze strany hasičů," myslí si Bednarčíková.

Pivovar v plamenech

* Bývalý měšťanský pivovar na Vinohradech byl památkově chráněnou budovou. Na konci 90. let se objevil plán na jeho přestavbu v bytový komplex. Tehdy se ale do věci vložili památkáři a vznikl vleklý spor o to, co všechno si může majitel se starou stavbou dovolit.

* Pře se vedla až do 28. srpna 2000, kdy Praha na jeden večer získala novou dominantu. Část města ozářily vysoké plameny, které šlehaly z budovy pivovaru. Oheň zničil velkou část objektu, dodnes se mluví o podezření, že požár někdo úmyslně založil.

* Aby se podařilo zachránit alespoň poslední existující části, souhlasili památkáři s požadavky investora. V roce 2006 tu vznikla první část rezidenčního domu Korunní dvůr. Pivovarskou minulost připomíná jen fasáda a dva velké komíny.



Podle ní není prevence úkol pro policii, ale měli by ji mít na starosti lidé z požárních stanic. Sami hasiči ale s takovým pohledem na věc nesouhlasí. "Požární prevence na tuto situaci nemá vliv," reaguje mluvčí generálního ředitelství Nicole Zaoralová.

Podvodů přibývá ke konci roku
Přitom předcházet takovým ohňům by bylo třeba. Úmyslně rozdělané požáry vloni způsobily ztráty za 325 milionů korun, v roce 2009 za 397 milionů a o rok dříve za 383 milionů. Se stamilionovými škodami se pak musí poprat především pojišťovny.

"Vzrůstající trend jsme zaznamenali. Zatímco loni jsme prošetřovali necelou desítku takovýchto podezření na pojistný podvod, letos už jsme na stejných číslech jen za první pololetí," říká Petr Milata z ČSOB Pojišťovny.

Úmyslně založené požáry se podle pojišťoven týkají hlavně podnikatelů. "Zvlášť je to patrné ke konci roku, kdy je zřejmé, že se společnosti tolik nedařilo," myslí si Dagmar Koutská ze společnosti Allianz. Za nárůst požárů v posledních dvou letech tak může i hospodářská recese.

A pojišťovny se na tyto případy zaměřují stále bedlivěji. "Proto také každý požár, kde výše škody přesáhne sto tisíc korun, prošetřuje tým našich vyšetřovatelů," přibližuje Milan Káňa, mluvčí Kooperativy.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.