Lidovky.cz

Během sovětského puče by už naše armáda byla loajální

Česko

  13:50
PRAHA - Československo se v roce 1991 po puči v SSSR připravovalo na všechny varianty, včetně možného pohybu sovětských vojsk. Podle tehdejšího ministra obrany Luboše Dobrovského se už vláda mohla spolehnout na to, že by se československá armáda sovětům postavila.

Tanky na vojenské přehlídce v Moskvě foto: Reuters

LN V době puče byly na základnách v Německu, Polsku a Maďarsku stovky tisíc sovětských vojáků. Byli jsme tím ohroženi?
V počátečních chvílích, kdy byla svolávána Rada obrany státu, vznikaly opravdu různé varianty ohrožení a také nejrůznější varianty případné obrany. Ale protože jsem v té chvíli měl informace o tom, co se děje v sovětských jednotkách, věděl jsem, že se situace začíná zklidňovat. Bylo jasné, že budeme mít dost času, až zjistíme pohyb sovětských jednotek.

ČTĚTE VÍCE O PUČI V SSSR

LN A jak jste se k těm informacím dostali?
Sledovali jsme rádiovou komunikaci především mezi sovětskými jednotkami umístěnými v evropské části Sovětského svazu prostřednictvím naší radiorozvědky, která byla už několik měsíců předtím přeorientována z původního západního směru na východ. A protože naši důstojníci byli dobře informováni o tom, jak vypadá zvýšená komunikace Sovětů při zvýšené pohotovosti nebo maximální pohotovosti, mohli ze sledování této komunikace zjistit, co se děje. A dospěli k závěru, že se pohotovost těchto jednotek ani v nejmenším nezvyšuje. Proto jsme mohli říci, že žádné akutní nebezpečí nehrozí. Tuto informaci jsme předávali také našim, tehdy ještě budoucím západním spojencům.

Exministr obrany Luboš Dobrovský.

LN A přijala bezpečnostní rada státu přesto některá opatření?
Ano, byla to třeba příprava na nasazení vojáků na východní hranici se Sovětským svazem. Ne proto, že by hrozil vojenský útok, ale proto, že hrozila vlna emigrace z Ruska, kterou předpokládali lidé z civilní rozvědky.

LN Byl jste si už v té době jistý loajalitou tehdejšího vedení armády, když to téměř všechno byli bývalí komunističtí generálové?
Víte, ta loajalita se projevovala už od listopadového převratu. Tehdy nově jmenovaný ministr obrany generál Miroslav Vacek se velice zasloužil svou autoritou a svou schopností správně analyzovat situaci o klidné převedení armády na stranu nově vznikajícího režimu. Je velikou zásluhou generála Vacka, že armáda přešla bez problému do podřízenosti nově vznikající demokratické vlády a nový režim podporovala. Kromě toho jsem i já jako ministr obrany měl důkazy loajality, a to hlavně z toho období, kdy československá generalita kvalifikovaně připravovala odchod sovětských vojsk. Byli velice užitečnými odborníky, kteří nám pomáhali vytvářet tlak, aby ta vojska odešla co nejdříve. I proto jsem měl osobní vnitřní jistotu, že armáda bude loajální.

LN Je Rusko v něčem podobnou hrozbou jako SSSR? Jak bychom se k němu měli chovat?
Moje doporučení je, abychom se na Rusko nedívali jen skrze Kreml a premiérský úřad, ale přes mnohé jiné kulturní, ekonomické a politické skupiny, které dávají najevo touhu posílit demokracii v Rusku.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.