Lidovky.cz

Soudy tonou v žalobách, v srpnu byly i o tisíce levnější

PRAHA - Dvojnásobné množství žalob dorazilo v těchto dnech na soudy. Od 1. září se totiž zvýšily některé poplatky. Například za rozvod lidé zaplatí dvojnásobek.
Peníze (ilustrační foto)

Peníze (ilustrační foto) foto: Lidové noviny

V pondělí dorazilo k brněnskému městskému soudu 800 žalob od jediné společnosti. Důvod k tomu měla firma ryze praktický. Pokud by dokumenty dorazily k soudu až ve čtvrtek, zaplatila by až o stovky tisíc víc.

Počínaje 1. zářím se totiž zdražují soudní poplatky, některé dokonce až dvojnásobně, a to kvůli novele zákona o soudních poplatcích. O dva tisíce více si lidé připlatí za spory o nemovitost, o pět tisíc pak za žaloby o podnik. Na dvojnásobek vyjde rozvod (dva tisíce korun), o tisícikorunu dražší bude oproti nynější pětitisícovce zápis do obchodního rejstříku.

INFOGRAFIKA:

Lidé proto chtěli ještě na poslední chvíli využít příznivějších cen a žádostmi a žalobami v posledních čtrnácti dnech soudy zavalili. Například jen k brněnskému soudu přišlo od poloviny srpna více než šest tisíc návrhů na vydání elektronického platebního rozkazu.

"A lze očekávat, že to není číslo konečné. Statistiky ještě nejsou úplné," přiblížila tisková mluvčí soudu Gabriela Stočková. "Jen pro představu – zatím je to dvojnásobný počet, než nám byl doručen za celý měsíc květen," dodala. Stejný problém mají u trutnovského soudu. "Běžně máme okolo pěti set elektronických platebních rozkazů, v úterý jsme měli 1177," uvedla předsedkyně soudu Irena Šolínová.

CO JEŠTĚ MŮŽE PODRAŽIT:

Nový občanský průkaz, cestovní pas nebo pobyt v nemocnici.
Za to všechno zaplatíme více na poplatcích. Největší debatu ale otevřela zdravotnická reforma, do které patří i vyšší poplatek za pobyt v nemocnici. Nyní pacient zaplatí za den 60 korun, nově ho přijde na stovku. Poslanci v úterý poslali reformu do závěrečného čtení. Ministr zdravotnictví Leoš Heger se navíc s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (oba TOP 09) dohodli, že děti ani důchodci nebudou mít nárok na slevu. "Dostal jsem za úkol, abych návrhy na zvýšení poplatků bez výjimek připravil do 14 dní," řekl HN Heger.

Děti za cestovní pas zaplatí až šestkrát více
Cestovní pas se prodraží o několik stovek. Podle plánované novely ministerstva vnitra bude stát místo 600 korun dvojnásobek. Děti zaplatí místo sto korun dokonce 600. Tento cestovní doklad se ale pořád vyplatí víc než takzvaný bleskový pas. Úřady ho sice vydávají daleko dříve, někdy i na počkání, místo dosavadních 1500 korun ale jeho pořízení přijde na tři tisíce.

Dítě do 15 let bude bleskový pas stát dva tisíce korun místo dosavadní tisícovky. Vydání nového občanského průkazu v případě ztráty nebo zničení starého vzroste ze současných 100 na 200 korun. Ministerstvo vnitra v novele navrhuje i zavedení nového správního poplatku 300 korun za vydání občanského průkazu, pokud do něho bude chtít někdo zapsat nepovinné údaje. Správní poplatky by podle novely ministerstva měly být dražší někdy v první třetině roku 2012.

Soudci doufají, že nápor zvládnou vlastními silami, protože v září nával poleví. "Počítáme, že jsou to mimořádné výkyvy. Museli jsme přijmout pouze organizační změny, aby se žaloby stihly zapsat do soudních rejstříků, zavést pro ně spisy a předat referentům," řekl například viceprezident soudcovské unie Tomáš Mottl. Zda a o kolik se zpozdí projednávání jednotlivých případů, ale nikdo nechce odhadovat. "Je logické, že když máte dvojnásobný počet věcí na stejný počet lidí, tak se to projevit může. Jak razantně, ukáže čas," míní soudkyně Šolínová.

Odpadnou zbytečné žaloby, doufá ministerstvo
Ministerstvo spravedlnosti si od novely slibuje, že ušetří státní kase 300 až 400 milionů. Podle ministra Jiřího Pospíšila z ODS si lidé také podání žaloby dobře rozmyslí. "Soudy jsou často zahlceny obrovským množstvím podání, a to mnohdy nesmyslných," řekla mluvčí úřadu Tereza Palečková. Navíc ministr doufá, že ubude šikanózních návrhů. Mnozí podnikatelé si totiž prostřednictvím žalob vyřizují osobní účty.

Městský soud v Praze - ilustrační foto

Jen za rok 2010 resort spravedlnosti vybral na poplatcích přes 938 milionů korun, peníze putují do státního rozpočtu. Soudy z toho přímo nemají nic. "Výsledek je ten, že dostaneme peněz méně, než vybereme," tvrdí Mottl. Místopředseda soudcovské unie proto usiluje o změnu, i když přiznává, že k tomu není politická vůle. "Změna musí proběhnout zákonem. Muselo by se stanovit, že jsou soudní poplatky příjmem státního rozpočtu, třeba jako daně. Dokud tohle neprojde sněmovnou, tak šance není. Zatím jsme nezaznamenali, že by novelu někdo chystal," řekl Mottl.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.