Lidovky.cz

Rath od nemocnic vybral 19 milionů. Za co? To je tajné

Česko

  10:01aktualizováno  14:52
PRAHA - Pět středočeských nemocnic dva roky každý měsíc posílalo po 150 tisících korun jako paušál, který zavedl středočeský hejtman David Rath (ČSSD). Existuje podezření, že celková částka bezmála 20 milionů, oficiálně za poradenství, skončila na účtech Rathových nejbližších a anonymních právníků.

Nemocnice v Kladně, Příbrami, Mladé Boleslavi, Benešově a Kolíně posílaly peníze na účet organizace Krajská nemocnice. Rath ji založil, aby špitály zastřešila, do vedení pak dosadil své lidi. Loni podle Hospodářských novin například organizace z vybraných peněz pořídila právnické a “ostatní služby“.

Rath se však námitkám týkajících se neprůhledného hospodaření holdingu brání, díky němu prý nemocnice ušetřily desítky milionů ročně, což je prý zlomek nákladu na jeho provoz. "Tato organizace mimo jiné také centralizovala nákupy zboží a služeb, jako léků, zdravotnického materiálu, či právní služby, díky čemuž došlo k milionovým úsporám na místech, kde dříve nemocnice samy zbytečně utratily i statisíce korun měsíčně," vzkázal serveru Lidovky.cz přes mluvčí.  

ČTĚTE TAKÉ O SPORU S ROPIDEM:

Organizace Krajská nemocnice vznikla v roce 2008, když Rath přebíral vedení Středočeského kraje. Tehdy slíbil, že pět největších nemocnic – akciových společností - dostane pod kontrolu. Předloni pak ústavy musely podepsat smlouvu, v níž se zavázaly každý měsíc odvádět 150 tisíc měsíčně “za poradenství“.

Tajné rady
Co jim Krajská nemocnice za jejich peníze poradila? To je tajné. “Smlouva je aktem dvou smluvních stran a není možné ji předávat a dávat k dispozici,“ odrazil dotazy mluvčí Krajské nemocnice Patrik Tomšů. 

Rath se zase brání, že nemůže znát náplň činnosti každé příspěvkové organizace. "Kraj zřizuje téměř 400 příspěvkových organizací a rozpočet drtivé většiny těchto organizací je několikrát vyšší než rozpočet příspěvkové organizace Krajská nemocnice," brání se.

Ve smlouvě stojí, že nemocnice za své peníze dostanou třeba “ekonomické, investiční a IT poradenství“. Krajská nemocnice tvrdí, že zařízením pomáhala vyjednat lepší ceny energií nebo lékařských pomůcek. Otázky vyvolává i fakt, že si zastřešující organizace externě najímala právníky, o nichž ve smlouvě není ani zmínka.

Podle loňského výkazu zisků a ztrát zaplatila Krajská nemocnice za “ostatní služby“, kam spadají i náklady na právníky - 6, 4 milionu. Další část peněz šla na platy devíty zaměstnanců holdingu. Loni za ně zaplatil něco přes tři miliony, čili asi 33 tisíc měsíčně na hlavu. Vzhledem k tomu, že část zaměstnanců měla jen malé úvazky, tak si někteří přišli na mnohem víc. Když se například MF Dnes snažila zjistit, kolik bere mluvčí Tomšů, dozvěděla se jen, že méně než 100 tisíc.

Rath vedení Krajské nemocnice obsadil svými lidmi – šéfovala ji ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová, Tomšů je zase politikem v Hostivicích, kde hejtman bydlí. Holding už navíc nefunguje, soud definitivně rozhodl, že nemocice takto spravovat nelze a odmítl ho zapsat do svého rejstříku. Minulý týden to oznámil Rath, jak na to hodlá reagovat, to už ne.   

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.