Lidovky.cz

Nová inspekce ohlídá bezpečnostní složky

Česko

  10:28
PRAHA - Sněmovna schválila návrh zákona, kterým vznikne Generální inspekce bezpečnostních sborů. Inspekce má začít pracovat od příštího roku a zahrnout stíhání trestných činů příslušníků a zaměstnanců policie, celní správy, vězeňské služby i samotné inspekce. Vládní předloha míří do Senátu.
Policie (ilustrační foto)

Policie (ilustrační foto) foto: ČTK

Ředitele inspekce bude podle vládního návrhu po projednání v bezpečnostním výboru sněmovny jmenovat premiér. Daniel Korte (TOP 09) stáhl návrh, aby šéfa instituce jmenovala vláda. Neuspěl ani pozměňovací návrh Viktora Paggia (VV) na jmenování až po projednání rovněž s prezidentem republiky.

Nová inspekce

Inspekce bude podle návrhu zákona samostatným bezpečnostním sborem s vlastním rozpočtem. Na její příslušníky by se vztahoval zákon o služebním poměru. Má mít postavení policejního orgánu podle trestního řádu a pravomoci celostátního útvaru kriminální policie. Na starosti bude mít podle předlohy veškerou kriminalitu příslušníků a občanských zaměstnanců policie. U celní správy a vězeňské služby by stíhala trestnou činnost všech příslušníků, u občanských zaměstnanců by šlo o trestné činy spáchané v souvislosti s výkonem pracovních úkolů. Zákon předpokládá, že inspekce bude provádět zkoušky spolehlivosti.

V případech kriminality příslušníků a zaměstnanců inspekce návrh kopíruje model tajných služeb. Prověřování, tedy fázi před zahájením trestního stíhání, má vést zvláštní vnitřní oddělení inspekce, fázi vyšetřování, která začíná zahájením stíhání, by již vedl státní zástupce.

Poslanci souhlasili s pozměňovacím návrhem branného a bezpečnostního výboru, který řeší mimo jiné případné spory mezi policií a inspekcí o pravomoc vyšetřovat konkrétní trestný čin. Rozhodoval by o tom státní zástupce. Ve výboru to prosadil Antonín Seďa (ČSSD), jen na plénu prosadil také ustanovení, aby inspekce plnila i preventivní funkce. Sněmovna dále přijala na návrh Jany Černochové (ODS) ustanovení, která se týkají vztahů inspekce a vězeňské služby.

DALŠÍ SCHVÁLENÉ ZÁKONY

Bez obecní policie

Sněmovna nepřijala návrh Jeronýma Tejce (ČSSD), aby pod inspekci spadaly také obecní policie. Tejc neuspěl ani se změnou v délce jmenování šéfů bezpečnostních sborů. Podle vládního návrhu by nově mohli být v jejich čele nejdéle dvakrát pět let. Tejc chtěl vyjmout ředitele Bezpečnostní informační služby a Úřadu pro zahraniční styky a informace.

Roční náklady na činnost nové inspekce se očekávají zhruba ve výši 280 milionů korun, jednorázové výdaje na její vznik vláda vyčíslila skoro na 46 milionů korun. Inspekce by měla mít 335 zaměstnanců.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.