Lidovky.cz

Prošly přísnější pravidla pro vyplácení dávek

Česko

  12:18aktualizováno  12:55
PRAHA - Sněmovna schválila hlasy koalice novelu, která mimo jiné zpřísňuje pravidla pro výplatu podpory v nezaměstnanosti. Koalice také přijala změny v systému sociálních dávek.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek na schůzi sněmovny foto: ČTK

Reformní sociální předloha o nezaměstnanosti přestála návrh ČSSD a KSČM na zamítnutí a míří do Senátu. ČSSD se kvůli novele zřejmě obrátí na Ústavní soud.

Předloha má platit od příštího roku a přitvrdí podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) boj proti nelegálnímu zaměstnávání a zvýší motivaci uchazečů o zaměstnání. "Pokud bude zákon schválen, jak je, ČSSD připraví stížnost u Ústavního soudu," uvedl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Ústava podle něho lidem zaručuje přiměřené hmotné zabezpečení při ztrátě zaměstnání, předloha ale spojuje veřejnou službu s nikoli dlouhodobou, ale krátkodobou zaměstnaností. Drábek s takovou interpretací nesouhlasil.

REFORMNÍ SMRŠŤ

Novela počítá například s úpravou odpracované doby, která je podmínkou pro získání podpory v nezaměstnanosti. Do systému se budou moci nově zapojit i lidé, kteří pracují při studiu a platí pojistné.

Lidé budou moci dostat po dvou měsících po registraci na úřadu práce nabídku veřejně prospěšných prací nebo veřejné služby v rozsahu až 20 hodin týdně. Pokud ji uchazeč o zaměstnání bez vážných důvodů odmítne, bude vyřazen. Až po půl roce se bude moci přihlásit člověk, jenž dá bez vážného důvodu výpověď z místa, které mu zprostředkoval úřad práce. Předloha dále zpřesňuje převod zprostředkování zaměstnání z úřadů práce na pracovní agentury. Novela rovněž mění pravidla pro zaměstnávání zdravotně postižených.

Sociální karty

Nová pravidla v systému sociálních dávek mají platit od příštího roku a týkají se například čerpání rodičovského příspěvku a příspěvku na péči. Reformní novela zákonů o pomoci v hmotné nouzi, o sociálních službách a o státní sociální podpoře odolala návrhu KSČM na zamítnutí a míří do Senátu.

Dávky pro postižené

Sněmovna taktéž schválila hlasy koalice změnu ve vyplácení dávek zdravotně postiženým. Několik dosavadních dávek se sloučí ve dvě - na mobilitu a na pomůcky. Příspěvek na mobilitu bude vyplácen pravidelně každý měsíc, příspěvek na pomůcky jednorázově. Reformní předloha o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením odolala návrhu KSČM na zamítnutí a míří k posouzení Senátu.

Dávky bude nově vyplácet výhradně úřad práce. Lidé je budou čerpat rovněž prostřednictvím sociální karty. Karta bude identifikátor, výslovně dobrovolné bude její využití jako platebního nástroje. Možnost dostávat dávky na účet nebo složenkou tedy zůstane. Výjimku budou moci tvořit lidé, kteří by zneužívali dávky v hmotné nouzi. Lidé, kteří zneužijí dávku v hmotné nouzi, o ni budou moci znovu žádat podle schváleného pozměňovacího návrhu sociálního výboru až po třech měsících místo jednoho.

Zákon podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) zjednoduší systému sociální ochrany, sníží administrativu a zvýší klientský komfort. Objem peněz na dávky podle něho zůstane stejný. Opozice ale tvrdí, že ministerstvo práce a sociálních věcí přihrává sociální kartou jen obchody bankám. Na druhou stranu prý dávky omezuje.

Sjednocená rodičovská

Novela sjednotí celkovou výši rodičovského příspěvku během dvouleté, tříleté a čtyřleté varianty. Rodič bude mít nárok celkem na 220.000 korun.

Měsíční dávka se odvodí od toho, kolik let rodič zůstane s potomkem doma. V tříleté variantě se příspěvek sníží asi o 500 korun měsíčně proti současnosti, u ostatních variant se mírně zvýší. Pokud rodič dostane sankci za neplnění povinností souvisejících s řádným plněním povinné školní docházky staršího dítěte, z částky se odečte 22.800 korun.

Jen co začal ministr financí Miroslav Kalousek (TOP09) řečnit, roztáhla ČSSD obří transparent.

Změní se i podmínky pro vyplácení příspěvků na péči. Jiný bude systém posuzování nároku na tuto dávku; podle mezinárodního systému. Podle opozice to ale vyloučí řadu lidí, dalším se příspěvek sníží. Peníze neměly být vypláceny "na ruku", jako je tomu nyní ale měly být vázány na sociální službu. Koalice se nakonec dohodla, že tuto úprava platit nebude a zůstane současný stav. ODS, TOP 09 a VV ale připraví opatření proti využívání příspěvků na jiné účely, což bylo i cílem nyní navrhované změny.

Změna u příspěvků

Novelou se zvýší příspěvek dítěti ve druhém stupni postižení z 5000 na 6000 korun.

Změnit by se měly i podmínky pro vyplácení příspěvku na bydlení. Doba jeho poskytování bude nově omezena na sedm let během deseti let. Výjimku budou mít zdravotně postižení, kterým stát poskytl příspěvek na úpravu bytu, lidé žijící v bytech zvláštního určení a lidé starší 70 let. Vláda původně navrhovala 75 let. Příspěvek budou moci úřady vyplácet přímo pronajímateli.

Poslanci schválili i pozměňovací návrh Romana Sklenáka (ČSSD), podle kterého zůstane lidem v pobytových sociálních zařízeních část příjmu.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.