Lidovky.cz

Policie obvinila exprimátora Liberce kvůli podvodům

Česko

  16:02aktualizováno  18:30
LIBEREC - Protikorupční policie v pátek obvinila tři osoby z bývalého vedení liberecké radnice z podvodu kvůli prodeji městských nemovitostí. Mezi obviněnými je podle policejních zdrojů i bývalý primátor Jiří Kittner (ODS).

Bývalý liberecký primátor Jiří Kittner na snímku s Kateřinou Neumannovou. foto: www.kittner.cz

Policie ho obvinila také z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Dalšími dvěma obviněnými jsou tehdejší náměstek Pavel Krenk a extajemník Sportovního areálu Ještěd Jiří Zeronik (oba ODS). Všichni jsou vyšetřováni na svobodě.

Pro Zeronika je to už druhé obvinění v krátké době. Je jedním ze tří libereckých podnikatelů, které policie v srpnu obvinila z uplácení asistenta poslance VV Michala Babáka. Zeronik v souvislosti s případem pozastavil své členství v ODS.

ČTĚTE VÍCE:

Informaci o stíhání tří osob potvrdil i krajský státní zástupce Miloš Klátik. "Trestná činnost souvisí s nakládáním s majetkem města a majetkem této obchodní společnosti a současně i se zneužitím postavení jak v orgánech města, tak v orgánech této obchodní společnosti," řekl.

Jak dlouho případně může vyšetřování trvat, ale odhadovat nechtěl. "Je zřejmé, že určitě dojde k přezkumu usnesení, to je na místě, ale další vývoj neodkážu předpokládat," dodal žalobce.

Majetek prodali pod cenou

Podle kriminalistů trojice prodala pod tržní cenou městské nemovitosti, a to prostřednictvím městské společnosti Sportovní areál Ještěd. Způsobili tím údajně škodu kolem 17,7 milionu korun. Kittner je od minulých voleb bez zaměstnání, brzy by však měl nastoupit jako ekonomický náměstek do liberecké nemocnice.

Kdo je kdo

Jiří Kittner stál v čele krajského města od roku 1999 do roku 2010. Po loňských komunálních volbách ODS ve vedení Liberce skončila a odešla do opozice. Kittner je členem městského zastupitelstva. Začátkem letošního září byl také zvolen do představenstva Krajské nemocnice Liberec, akciové společnosti vlastněné krajem a městem, kam současně nastoupil jako ekonomický ředitel. Kittner byl také předsedou představenstva Sportovního areálu Ještěd v letech 2005 až 2011. Pavel Krenk byl jeho předchůdcem od roku 2003. Jiří Zeronik byl v letech 2003 až 2007 členem dozorčí rady akciové společnosti.

Exprimátor se ale brání a za obviněním vidí snahy ho zdiskreditovat. "Budu se proti němu bránit všemi dostupnými prostředky. Není přitom náhodou, že k obvinění došlo právě v této době, kdy jsem byl jmenován do nové funkce, přitom policie se záležitostí zabývá již více než rok a půl," napsal v prohlášení.  

"Je přitom otázkou, zda je náhoda, že i tento případ řeší stejný státní zástupce, který řešil kauzu 23 obviněných zastupitelů, a že i tento případ je provázen úniky informací, především prostřednictvím specifických politických serverů," dodal.

Lži a zamlčování

Převedení majetku mělo být předem dohodnuto. "Návrhy na majetkoprávní operace měly obviněné osoby předkládat zastupitelům města ke schválení za takzvané vyhláškové ceny. Tedy za ceny výrazně nižší, než tržní," uvedl mluvčí policejního prezidia Jaroslav Ibehej.

ČTĚTE TAKÉ:

Před hlasováním zastupitelstva města měli návrhy prodeje nepravdivě odůvodňovat a o chystaném využití nemovitostí podle policie zamlčovali podstatné okolnosti.

Trestní oznámení podalo občanské sdružení Čmelák, jehož předsedou je v dubnu odvolaný liberecký primátor Jan Korytář ze sdružení Změna pro Liberec. "Šlo hlavně o kšefty s městskými pozemky, které se různě rozprodávaly," řekl Korytář.

Prohlášení primátora Kittnera k obvinění

Obvinění je jen dalším pokusem diskreditovat mé jméno. Je zcela neodůvodněné a budu se proti němu bránit všemi dostupnými prostředky. Není přitom náhodou, že k obvinění došlo právě v této době, kdy jsem byl jmenován do nové funkce, přitom policie se záležitostí zabývá již více než rok a půl. Vidím v tom zcela zřejmé zadání některých skupin, které se snahou očernit mé jméno za každou cenu nijak netají. Je přitom otázkou, zda je náhoda, že i tento případ řeší stejný státní zástupce, který řešil kauzu 23 obviněných zastupitelů, a že i tento případ je provázen úniky informací, především prostřednictvím specifických politických serverů. Jasným důkazem politiky v tomto trestním obvinění je skutečnost, že za ním stojí občanské sdružení Čmelák, které touto formou politiku provádí již dlouho.

Je zde zcela zřejmá podobnost také s jinou politickou kauzou, kdy bylo obviněno 23 zastupitelů, aby následně soudce rozhodl, že ani nezahájí jednání a celou věc rovnou zamítl. I tehdy bylo načasování tak, jak bylo třeba, aby se o celé věci psalo v novinách. I tehdy šlo jen o to dostat "jména do médií“ v souvislosti s obviněním. Považuji za nešťastné, že zde pokračuje politika prostřednictvím státních zástupců.

Autoři: , ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.