Lidovky.cz

Švýcarsko rozhodlo o vydání Pitra do Česka

Česko

  15:44
PRAHA - Švýcarsko s konečnou platností vydá uprchlého podnikatele Tomáše Pitra do Česka. Švýcarský nejvyšší federální soud zamítl jeho odvolání proti vydání, sdělila mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková.

Tomáš Pitr (na archivním snímku) foto: ČTK

Pitr, který byl pravomocně odsouzen v Česku za daňové delikty, je od loňského července ve Švýcarsku ve vazbě. "Ministerstvo spravedlnosti ČR nyní vyčká na sdělení švýcarské strany ohledně realizace vydání odsouzeného Pitra do Česka," uvedla Palečková. Úřad podle ní nebude o předání kvůli bezpečnosti zveřejňovat další podrobnosti.

Pitrův proces

Pitra v roce 2006 soud v ČR pravomocně odsoudil za daňové delikty k pětiletému vězení. Podnikatel do věznice nenastoupil a od června 2007 se podle dostupných informací skrýval v cizině. Loni v dubnu byl v ČR pravomocně odsouzen k souhrnnému šestiletému vězení v souvislosti s podezřelými obchody s akciemi potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny. Nejvyšší soud ČR mu dal loni šanci na obnovení jednoho z procesů.

Podnikatele zadrželi policisté na konci července 2010 ve Svatém Mořici, švýcarské ministerstvo spravedlnosti pak v prosinci povolilo jeho vydání do Česka. Podle dřívějšího vyjádření Palečkové tím úřad dal najevo, že byly splněny podmínky pro vydání - především ta, že trestné činy uvedené v rozsudcích a v žádosti o vydání jsou trestné i podle švýcarského práva.

Pitr se proti rozhodnutí odvolal ke spolkovému trestnímu soudu v Bellinzoně. Ještě před tím se na něj obrátil s námitkou, že by jeho případ mohl mít politické pozadí. Bellinzonský soud obě kauzy - stížnost na rozhodnutí o vydání a upozornění na političnost případu - spojil do jediné. Nevyhověl ani jedné z obou stížností. Odvolání 1. září zamítl.

ČTĚTE TAKÉ:

Pitr podle soudu v námitce o politickém pozadí argumentoval mimo jiné tím, že je v Česku známý podnikatel. Prý si "udělal jméno" díky kritice privatizace a jejích korupčních podmínek. To poznamenalo jeho vztah k politické elitě a vedlo k mediální kampani proti němu, v níž ho někdejší premiér Jiří Paroubek (ČSSD) označil za nepřítele státu.

Následoval další opravný prostředek k Nejvyššímu soudu, se kterým Pitr opět neuspěl. Soud již dříve také rozhodl, že uprchlý podnikatel zůstane až do konce vydávacího řízení ve vazbě. Zamítl Pitrovu nabídku složit za propuštění kauci ve výši milion švýcarských franků (asi 23 milionů korun).

Loni chtěl muž za své propuštění složit třikrát tolik. Podle bellinzonského soudu je však propuštění z vydávací vazby ve Švýcarsku jen výjimečné.

Kauzu daňových deliktů Pitra a Miroslava Provoda tak letos v březnu začal projednávat pražský městský soud. Případ však nyní ustrnul, z rozhodování o obnově se totiž pro podjatost vyloučil předseda senátu Petr Novák. Soudce čelí kárné žalobě kvůli tomu, že před posledním jednáním kontaktoval důležitou svědkyni v procesu, a mohl tak porušit zákon.

Proces se k městskému soudu vrátil kvůli stížnosti pro porušení zákona, kterou podala bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová k Nejvyššímu soudu ve prospěch Pitra s Provodem, aby mohli uplatnit nové důkazy.

Hlavní události okolo trestních kauz uprchlého podnikatele Tomáše Pitra a jeho snahy zabránit vydání do České republiky:

Rok 2000 - Podnikatel Tomáš Pitr byl policií obviněn v souvislosti s podezřelými obchody s akciemi potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny. Pitr a další obviněný Michal Zouhar podle obžaloby vyvedli akcie obou firem ze společnosti Agrocredit, které tím způsobili škodu přes 700 milionů korun.

13. dubna 2004 - Pitr stanul před pražským městským soudem kvůli obžalobě z daňových úniků. Spolu s podnikatelem Miroslavem Provodem a dalšími třemi muži měl stát připravit o více než 58 milionů korun na neoprávněných odpočtech DPH.

8. listopadu 2004 - Pražský městský soud osvobodil Pitra a většinu obžalovaných v daňové kauze. Odvolací soud však věc vrátil k novému projednání.

29. listopadu 2005 - Městský soud v Praze odsoudil Pitra za daňový delikt k 8,5 roku vězení. Pitr se proti verdiktu odvolal.

23. prosince 2005 - Soud vydal na Pitra zatykač poté, co od civilní rozvědky získal informaci, že se podnikatel chystá utéct do ciziny. Počátkem ledna soudce přijal Pitrovy záruky, že před stíháním neuprchne, a na kauci 15 milionů korun jej nechal na svobodě.

5. června 2006 - Vrchní soud v Praze Pitrovi uložil za daňové delikty pětiletý trest. Pitr poté žádal o obnovu procesu.

18. října 2006 - Pražský městský soud Pitrovi na jeho žádost odložil nástup k výkonu trestu.

20. prosince 2006 - Městský soud v Praze zamítl Pitrovu žádost o nový proces. Verdikt potvrdil i odvolací a Ústavní soud.

8. června 2007 - Pitr podal k Nejvyššímu soudu dovolání proti pětiletému trestu za daňové delikty. Soud dovolání odmítl. Na Pitra, který nenastoupil do vězení, byl vydán tuzemský, evropský i mezinárodní zatykač. Pitr se začal skrývat.

Listopad 2008 - Centrála Interpolu v Bernu se obrátila na české úřady, aby jí odpověděly, čeho se Pitr dopustil. Vyšlo tak najevo, že se podnikatel nejspíše skrývá ve Švýcarsku.

19. ledna 2009 - Deník Právo napsal, že Pitr občas zajíždí do ČR, policie ale prý nemá možnost ho zadržet. Informace o Pitrových cestách do Česka se objevily i později.

8. ledna 2010 - Pražský městský soud uznal Pitra vinným z porušování povinnosti při správě cizího majetku, jehož se měl dopustit obchody s akciemi firem Setuza a Milo Surovárny. Vzhledem k předchozímu verdiktu ohledně daňových deliktů soudce Pitrovi vyměřil souhrnný šestiletý trest vězení.

21. dubna 2010 - Odvolací soud Pitrovi potvrdil souhrnný šestiletý trest. Pitr poté podal dovolání k Nejvyššímu soudu.

9. června 2010 - Nejvyšší soud nařídil znovu projednat návrh na obnovu řízení v Pitrově daňové kauze. Rozhodl tak na základě stížnosti pro porušení zákona, kterou podala tehdejší ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová.

27. července 2010 - Pitr byl zadržen švýcarskou policií v rekreačním středisku Svatý Mořic. Okamžité vydání do vlasti odmítl, a byl proto umístěn do vydávací vazby.

6. srpna 2010 - České ministerstvo spravedlnosti odeslalo do Švýcarska žádost o vydání Pitra k výkonu trestu do Česka.

9. srpna 2010 - Pitr podal stížnost proti vydávací vazbě, ve které byl držen. Stížnost byla koncem srpna zamítnuta, načež Pitr rozhodnutí neúspěšně napadl u nejvyššího švýcarského soudu.

Září 2010 - Pitr se obrátil na švýcarský soud kvůli tomu, že by jeho případ mohl být politický. Soud obě kauzy, tedy stížnost na rozhodnutí o vydání a upozornění na údajnou političnost případu, spojil do jediné.

17. prosince 2010 - Švýcarské ministerstvo spravedlnosti povolilo Pitrovo vydání do Česka. Pitr se proti tomu odvolal.

Únor 2011 - Nejvyšší soud odmítl Pitrovo dovolání proti souhrnnému trestu, který dostal za podezřelé obchody s akciemi. Soud zjistil dílčí chyby a nesrovnalosti, ale nepovažoval je za důvod k zásahu.

1. září 2011 - Trestní soud v Bellinzoně zamítl Pitrovo odvolání proti vydání do ČR. Soud rovněž neuznal námitku, že by žádost o Pitrovo vydání do Česka mohla mít politické pozadí. Pitr se proti tomu odvolal.

29. září 2011 - Švýcarský nejvyšší soud zamítl Pitrovo odvolání proti vydání.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.