Lidovky.cz

Jehla nebo tuba? Děti se mohly o radioaktivní váleček popálit

Česko

  18:37
PRAHA - Po původu dvoucentimetrového radioaktivního válečku, který byl nalezen na dětském hřišti v pražském Podolí, jaderní experti stále marně pátrají. Po takzvané radiové jehle, která se v minulosti používala k léčbě nádorových onemocnění, se teď přiklánějí k jinému medicínskému prostředku – radiové tubě.

Radioaktivní váleček foto: SÚJB

Ta se zejména v 50. letech zaváděla do tělních dutin v rámci radioterapie. „Jistotu ale stále nemáme. Navíc to úplně nesedí,“ podotkla náměstkyně předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Karla Petrová. Podle pamětníků by totiž tuba měla vypadat jinak. Experti předpokládají, že konkrétní výsledky zkoumání budou mít na začátku příštího týdne.

ČTĚTE VÍCE:

Odhalit původ materiálu by pomohlo odkrytí případného evidenčního čísla. Zatím však není jisté, jestli se jej na poškozeném a zkorodovaném válečku podaří rozluštit. „Možnost, že to i přes veškerou snahu nepůjde, tu je,“ řekl mluvčí Ústavu jaderného výzkumu v Řeži Zdeněk Kříž. Už ve čtvrtek experti oznámili, že radioaktivní váleček zakopaný v zemi výrazné zdravotní riziko nepředstavoval.

Experti hledají zdroj radiace na dětském hřišti v pražském Podolí

 

Skutečnou hrozbu by však znamenal v případě, kdyby se někomu, třeba právě dětem, předmět podařilo vykopat. „Pokud by někdo tento materiál držel v ruce několik hodin, mohly by se mu po této době objevit na dlani popáleniny,“ vysvětlila předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

ROZHOVOR S DRÁBOVOU ČTĚTE ZDE:

 

A něco takového se klidně mohlo stát. Přímo nad válečkem odborníci naměřili dávku radiace 2000 mikrosievertů za hodinu. Navíc byl pouhých osm centimetrů pod povrchem. „Aby se našel zářič osm centimetrů pod zemí na dětském hřišti, s tím jsem se opravdu ještě nesetkal,“ podivoval se nad minimální hloubkou například i Zdeněk Prouza ze Státního ústavu radiační ochrany.

Podle expertů je možné, že se předmět na místo dostal při navážení zeminy nebo při zahradních pracích. Takovou teorii však odmítá radnice Prahy 4. Minimálně desítky let se prý s místní půdou „nehýbalo“. „Hřiště bylo naposledy rekonstruováno na přelomu let 2008 a 2009. Tehdy se ale podloží ani povrch neupravovaly. Instalovaly se sem pouze herní prvky. Jestli se sem někdy zemina dovážela, stalo se tak daleko před rokem 1989 a je to nedohledatelné,“ tvrdil mluvčí místní radnice Michal Sochor.

Na úřad se obrátilo už patnáct rodičů, kteří se bojí o zdraví svých dětí. Pracovníci Státního úřadu pro jadernou bezpečnost je chtějí příští týden pozvat na konzultaci. Tu nabízí i radnice. V Thomayerově nemocnici lékaři děti případně vyšetří.

 

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.