Lidovky.cz

Paroubek opustil ČSSD. Nejsem přeběhlík, tvrdí

Česko

  10:59aktualizováno  12:50
PRAHA - Jiří Paroubek oficiálně potvrdil, že opouští řady sociální demokracie. Bývalý šéf ČSSD to oznámil své místní stranické organizaci a předsedovi partaje Bohuslavu Sobotkovi.

Jiří Paroubek, Petr Benda (vlevo) a Jiří Šlégr ohlásili konec v ČSSD. foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

"Po dlouhých výhradách k programovým věcem má trpělivost skončila," řekl Paroubek novinářům. Nejvíce mu vadí kroky hejtmanů ČSSD vedoucí k privatizaci krajských nemocnic, nedostatečná podpora ČSSD přímé volby prezidenta a snaha strany do funkce navrhnout šéfa Ústavního soudu Pavla Rychetského. Tomu Paroubek nemůže přijít na jméno od voleb do sněmovny na podzim roku 2009, které soud zrušil. ČSSD tehdy průzkumy předpovídaly vítězství.

ČTĚTE VÍCE K TÉMATU:

Podle Sobotky Paroubkův odchod postrádá smysl a důvody, odporuje i jeho dvacetileté životní dráze. "Jiří Paroubek nemá žádný programový ani jiný důvod k tomu, aby odcházel z ČSSD a zakládal novou politickou stranu. ČSSD hájí důsledně sociální stát, prosazuje hodnoty spravedlnosti a solidarity. Dodržujeme všechny závazky vůči voličům, které jsme přijali v době, kdy byl Paroubek volebním lídrem strany," uvedl v tiskovém prohlášení.

Stranický dres mění i poslanec Jiří Šlégr a bývalý šéf ústecké krajské sociální demokracie Petr Benda. Všichni tři se chystají budovat stranu  Národní socialisté - levice 21. století. Podle Paroubka pro ni nové členy aktivně neshání. "Ta strana je otevřena pro všechny, kteří chtějí pracovat idealisticky pro tuto zemi. Mou základní ambicí je přivést nové kvalifikované lidi, nechci jít cestou hezkých dam v erotickém kalendáři, ale cestou lidí, kteří budou prospěšní této zemi," uvedl. 

Mandát si ponechají

Jednání o nové straně v sobotu

V sobotu bude zasedat ústřední rada ČSNS 2005. Na jednání by se mělo rozhodnout o Paroubkově přijetí a o konání sjezdu 28. října, na kterém by se mohl stát novým předsedou této strany. Paroubek o svém angažmá ČSNS 2005 v minulých dnech intenzivně vyjednával s představiteli strany.

Poslaneckého mandátu se Paroubek ani Šlégr nevzdají, za přeběhlictví ve stylu Melčák a Pohanka to ale Paroubek nepovažuje. "My nechceme nikam přebíhat, my chceme být důsledně programově protivládní," bránil se.

Úmysl opustit řady sociální demokracie připustil Paroubek poprvé v rozhovoru pro LN letos v květnu. Rozhodnutí zdůvodnil rozčarováním z politiky nového vedení strany, vzkázal mu například, aby přestalo kuňkat a se stejnou razancí jako proti němu vystupovalo i proti vládě. Rozčílily ho totiž reakce spolustraníků na jeho úmysl odejít.

Anketa

Má podle vás nová strana Jiřího Paroubka šanci prosadit se v politice?

Ano 91
Ne 579

O konci bývalého šéfa strany se však spekulovalo již od začátku letošního roku, podezření zesílilo po březnovém sjezdu ČSSD:  Paroubek si stěžoval, že nedostal řádné pozvání ani prostor k projevu.

Politická dráha Jiřího Paroubka

  • Před rokem 1989 byl Jiří Paroubek v letech 1970 až 1986 členem Československé strany socialistické, která byla součástí komunistické Národní fronty. Byl nejmladším členem jejího ústředního výboru. Po 16 letech Paroubek ze strany vystoupil, když podle svých slov zjistil, že strana je v podstatě exponenturou Státní bezpečnosti.
  • V listopadu 1989 se stal členem obnovené sociální demokracie a hned zamířil do jejího vedení, když se stal ústředním tajemníkem. S tehdejším předsedou strany, Čechoameričanem Jiřím Horákem, měl Paroubek přátelský vztah, v pozdějších letech společně například publikovali řadu článků zabývajících se situací v ČSSD.
  • V roce 1993 kandidoval na předsedu, neuspěl však již v prvním kole. Šéfem strany se tehdy stal Miloš Zeman. Paroubek patřil mezi jeho oponenty a v červnu 1996 byl mezi těmi, které ústřední výbor strany vyzval k odchodu z ČSSD, neboť ji údajně poškodili před volbami do sněmovny.
  • V dalším období se Paroubek pohyboval především v komunální politice, byl mj. náměstkem pražského primátora pro oblast finanční politiky. V březnu 2005 byl zvolen místopředsedou ČSSD.
  • Po pádu vlády Stanislava Grosse (ČSSD) byl v dubnu 2005 překvapivě jmenován premiérem. Zároveň se stal dočasně neformálním lídrem ČSSD a rozloženou stranu dokázal rychle stabilizovat tak, že ve volbách v roce 2006 dosáhla svého nejlepšího volebního výsledku. Přesto však skončila těsně druhá za ODS a po osmi letech se stala opoziční stranou.
  • V květnu 2006 se stal předsedou ČSSD a v letech 2007 a 2009 svoji pozici obhájil. Po nástupu do předsednického křesla měl Paroubek ambiciózní plány na modernizaci strany, nepodařilo se mu je však prakticky prosadit. Sjezd mu schválil alespoň přímou volbu předsedy, kterou však strana zatím nevyužila.
  • Přestože Paroubek vrátil ČSSD mezi nejsilnější strany, jeho pozice v ní nebyla zcela jednoznačná. Neměl za sebou žádnou silnou stranickou skupinu a příliš mu nepomohl ani vyostřený konflikt s expremiérem Zemanem, který nakonec ze strany odešel a podílel se na vzniku nové, konkurenční strany.
  • Pod Paroubkovým vedením ČSSD vyhrála suverénně krajské a senátní volby 2008 a v loňském roce i volby do Poslanecké sněmovny. Paroubek se tak stal z pohledu voleb nejúspěšnějším politikem sociální demokracie po roce 1989.
  • Právě loňské vítězné volby, ve kterých ČSSD nezískala dostatečný počet mandátů na sestavení vlády a skončila opět v opozici, byly příčinou Paroubkova odchodu. Již bezprostředně po oznámení volebních výsledků rezignoval a stranu převzal statutární místopředseda Bohuslav Sobotka.
  • V dalších měsících po volbách se vztahy mezi Paroubkem a vedením strany zkomplikovaly. Část politiků strany se snažila distancovat od Paroubkovy éry, naopak Paroubek kritizoval nejsilnější opoziční stranu za pasivitu. Paroubkovi se také nelíbilo, že nebyl řádně pozván na březnový sjezd strany a nedostal možnost jako bývalý předseda k projevu. Nestal se ani členem stínové vlády, přestože o něm Sobotka uvažoval jako o stínovém ministru financí.
  • Navzdory občasným pokusům o smír mezi vedením ČSSD a Paroubkem se začaly objevovat spekulace, že by expředseda mohl ze sociální demokracie odejít a založit novou stranu, nebo vstoupit do České strany národně socialistické (ČSNS 2005). 7. října 2011 oznámil, že řady sociální demokracie opouští. O Paroubkově politické budoucnosti rozhodne jednání ČSNS 2005, se kterou chce někdejší lídr ČSSD spolupracovat.

                                                                             Zdroj: ČTK

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.