Lidovky.cz

Nový Bor žádá po vládě větší bezpečí v ulicích

Česko

  18:07
NOVÝ BOR/PRAHA - Přes 1100 lidí podepsalo v Novém Boru petici adresovanou české vládě. Žádají více státních policistů a lepší kamerový systém vybavený zvukem. V Praze se konala konference bývalých poslanců Romské občanské iniciativy. Podle nich jsou problémy, kterým v poslední době čelí Šluknovsko, způsobeny přístupem vlády.

V Ústí nad Labem proběhl protestní pochod proti 'nepřizpůsobivým občanům', kterého se zúčastnili i příznivci DSSS. foto: ČTK

Podpisová akce v Novém Boru je reakcí na útoky na počátku srpna, kdy skupina Romů brutálně napadla hosty jedné místní herny. Autoři petici v pondělí odešlou na úřad vlády, řekla jedna z iniciátorek petice Anna Marková.

Petici žádající větší bezpečnost pro obyvatele města sepsalo místní občanské sdružení Bezpečí domova. Jeho členové původně uvedli, že musí nasbírat 3000 podpisů, aby se vláda peticí zabývala. Odešlou ji ale i přesto, že podpisů není na arších ani polovina.

ČTĚTE TAKÉ:

"Celkem jsme nasbírali 1154 podpisů. Petice byla jen v papírové formě, chtěli jsme, aby ji podepisovali jen lidé z Nového Boru," vysvětlila Marková s tím, že petice byla v oběhu tři týdny. Za poslední týden, kdy podpisy sbírali přímo v ulicích města, se podle ní počet signatářů ještě zdvojnásobil.

Více policistů, méně heren

Petice navazuje na shromáždění občanů za nenásilí z 15. srpna a na otevřený dopis starosty Jaromíra Dvořáka premiérovi. "Petici jsme měli připravenou před sobotním pochodem radikálů z Dělnické strany, ale vyšli jsme s ní na veřejnost až nyní. Nechtěli jsme zvyšovat napětí, které zde panovalo," řekla MF DNES jedna z autorek Irena Mašková, která je matkou nejvážněji zraněného muže.

Romští útočníci mu před více než měsícem podle ní udělali mačetou díru do hlavy a v nejbližší době ho čeká další operace lebky.

Podle petice by dále měli mít policisté i strážníci povinnost procházet ve večerních a nočních hodinách místa, která jim starosta nahlásí jako problémová. Petice ale navrhuje i změny vyplácení sociálních dávek, žádá omezení počtu heren. Stát by měl podle návrhu posílit mimo jiné pravomoci obcí v tom, aby určily, kolik lidí může bydlet na určitém prostoru.

Mačetový útok

V Novém Boru panuje napětí od počátku srpna, kdy skupina Romů brutálně napadla hosty jedné místní herny. Útoku předcházel konflikt mezi obsluhou a dvojicí mladíků, kteří chtěli hrát na automatech.

Obsluha od nich prý požadovala občanské průkazy, mladíci ji za to začali slovně napadat. Jeden z hostů se ženy zastal a jednoho z mladíků údajně i udeřil.

Pak hosté mladíky z baru vyvedli. Oni se však o něco později údajně vrátili s posilou vyzbrojeni mačetami a obušky. Výsledkem potyčky byli tři vážně zranění, z toho nejvíce postiženému muži museli v liberecké nemocnici operovat hlavu. Tři útočníky policie dopadla, další dva zatím stále hledá.

Romové: Ať vláda skončí se "sociálním inženýrstvím"

Bývalí poslanci a další zástupci Romů, mimo jiné bývalí poslanci Zdeněk Guži a Karel Holomek, bývalý lídr Romské občanské iniciativy Emil Ščuka a právnička Klára Samková, se v Praze sešli na konferenci a představení platformy Jsme s vámi, buďte s námi 2012: Romové jsou také Češi.

Problémy, kterým v poslední době čelí Šluknovsko, jsou podle účastníků konference způsobeny přístupem vlády. Účastníci sice kladně hodnotí řešení romské problematiky představené současnou vládou, podle nich ale nepřinese kladný posun.

"I nadále je na Romy pohlíženo jako na sociální skupinu, jejíž problémy pramení ze sociálního vyloučení. Romové však jsou národ. Přestože každý národ má svá ústavně zaručená práva, Romové prakticky nepožívají žádných práv jako členové národa, zejména jsou vyloučeni ze skutečného rozhodování o svých vlastních věcech a nemají reálnou možnost participovat na politické moci," uvedli v prohlášení.

Podle nich by měla vláda skoncovat se "sociálním inženýrstvím", které nezabránilo sociálnímu propadu Romů. Nutné je také zapojení samotných Romů do řešení jejich problémů, dodali.

Agentura pro sociální začleňování v romských oblastech by se měla podle nich proměnit v jakýsi orgán romské reprezentace. Navrhují také aby se ve školách pro romské děti zavedla romština.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.