Lidovky.cz

Pilot vyhrál, armáda mu musí uznat noční služby

Česko

  14:26
PŘEROV/PRAHA - Jako pilot záchranného vrtulníku Sokol několik roků sloužil na přerovském letišti. Do akce byl připraven jít v jakoukoliv dobu. Nyní Radek Dvořák patří k 53 bývalým vojákům, kteří po armádě požadují 50 milionů korun. Škoda jim měla vzniknout neférovým proplácením nočních služeb. Městský soud v Praze včera jeho stížnost uznal.

Posádka vrtulníku W3A Sokol předvedla ukázku záchrany zraněného vojáka. foto: ČTK

"V rámci 24hodinových směn jsem byl neustále ve službě, přes den i v noci," popisuje Dvořák. Upozorňuje na fakt, že i když pracoval po celou směnu stejně, její noční část měl placenou jen z poloviny.

"Neustále nás shora upomínali, jak to máme správně vypisovat, výkazy nám pak i měnili," vzpomíná Dvořák na službu v armádě, kdy musel druhou dvanáctihodinovku svých pracovních dnů hlásit jen jako pohotovost.

Vrtulník PZL W-3A Sokol

A to prý i přesto, že v noci rozhodně neodpočíval. "Dokonce bych řekl, že práce ve tmě je naše výsada. Za ztížených podmínek nebo v noci totiž civilní záchranka nemůže létat, tak jsme je často nahrazovali," líčí Dvořák.

Resort počká na dopis
Společně s padesátkou svých kolegů už před několika lety žádal Velitelství společných sil v Olomouci, aby jim noční směny zpětně doplatilo. Jeho tehdejší šéf, generál Jiří Halaška, ale odvolání zamítl.

Personál z přerovské a plzeňské vrtulníkové základny pátrací a vyhledávací služby tedy podal stížnost k české justici. První výhra přišla v prosinci roku 2009. Krajský soud v Ostravě se tehdy postavil za šest stěžovatelů a nařídil armádě původní zamítavé stanovisko Halašky zrušit a věc znovu vyřešit.

Jenže od té doby se situace nikam neposunula. Proto bývalí vojáci doufají, že se začne jednat po včerejším ortelu. "Rozhodnutí je nezbytné zrušit, odvolání Radka Dvořáka musí armáda znovu posoudit," řekla v závěrečné řeči soudkyně Naděžda Řeháková. Ministerstvo obrany zatím vyčkává na obsílku s oficiálním vyjádřením. "Výrok soudu respektujeme, počkáme na písemné vyhotovení a pak zvážíme další kroky," reagoval jeho mluvčí Vladimír Lukovský.

Pokud armáda dřívější rozhodnutí změní a dlužné částky doplatí, může spustit veletoč. Protože i dnes pracuje personál u záchranných vrtulníků ve 24hodinových směnách tímto kritizovaným způsobem.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.