Lidovky.cz

Ekotendr? Trápí nás spíš zloději, říká majitel zamořeného kovošrotu

Česko

  19:00
KOLÍN - Vláda ve středu odpískala miliardový ekotendr. Sanace starých ekologických zátěží se tak na řadě míst zpomalí nebo vůbec nerozjede. Třeba v kolínském Kovošrotu.

Kovošrot v Kolíně. foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

Po celém městě dnes funguje více než desítka šrotišť, ale to u vlakové zastávky "Kolín místní nádraží“ je nejstarší. Původně tu stála likérka, v roce 1948 však ve dvoře u výpadovky na Kutnou Horu vznikl odštěpný závod Kovošrotu Praha. A zrezavělé železo vykupuje dodnes.

ČTĚTE VÍCE:

Se zpracováváním odpadů za cihlovou zdí si v minulém režimu příliš hlavu nelámali, a tak je nyní areál jedním z více než šesti stovek toxických míst zařazených do obří státní ekologické zakázky. "Za mě se v Kovošrotu žádné lotroviny nedělají, ani papír tu nemůžu pálit,“ hájí se šéf kolínského provozu Jaroslav Tomášek.

Do sběrny nastoupil v roce 2000 a na ochranu přírody prý dbá. "Likvidujeme tu i autovraky, museli jsme proto vybudovat speciální pracovní plochu,“ otevírá poklop do sofistikované kanalizace s jímkou pro autokapaliny.

Inspekce jej navštívila naposledy na konci letošního září, kontroloři přišli odebrat vzorky podzemní vody. Výsledky ale Tomášek nezná, stejně jako fakt, že jím spravovaný podnik je součástí tendru. V tuhle chvíli Tomáška více zaměstnávají malí zloději, kteří podle jeho slov dokážou za hodinu a půl ukrást až tunu železa.

Že je bývalá kolínská pobočka státního podniku vedena v seznamu starých ekologických zátěží, netuší ani vedení místní radnice. "O ekotendru nevíme nic, je to možná proto, že do soukromého objektu Kovošrotu nemáme přístup a není to naše věc,“ reaguje Jan Pospíšil, místostarosta Kolína. 

Zastavení ekotendru? Správná volba

Kolín má oproti jiným znečištěným lokalitám velkou výhodu. Zamoření zde neovlivňuje život místních tak viditelně jako třeba obří skládka Uhlodehta u Unipetrolu Litvínov nasáklá množstvím dehtu.

"Domnívám se, že je dobré, že se ekotendr zastaví a rozdělí do menších zakázek,“ myslí si proto Pospíšil. Svůj názor vysvětluje tím, že dnešní Kolín z ekologického hlediska pálí důležitější věci než půda pod Kovošrotem. "Jedná se hlavně o černé skládky. Sice chápu, že oproti Paramu jsou to maličkosti, ale v rámci města jde o velké věci,“ dodává Pospíšil. Doufá, že po rozdělení miliardové zakázky městům zbydou peníze i na tyto věci.

Ještě předtím, než ekotendr ve středu stopla vláda, vyzvala ji k tomu i protikorupční organizace Transparency International. Podle ní šlo o největší jednorázový korupční obchod v historii České republiky.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.