Lidovky.cz

Michálkova finta: stal se odborářem

Česko

  16:16
PRAHA - Libor Michálek, bývalý šéf Státního fondu životního prostředí (SFŽP), založil koncem října ve fondu odbory a nechal se zvolit jejich předsedou. Důvod? Do kolektivní smlouvy chce prosadit, aby nebylo možné někoho vyhodit za upozornění na korupci ve fondu či na ministerstvu.

Libor Michálek při předávání ceny Františka Kriegla foto:  František Vlček, Lidové noviny

Nový odborový boss nepotvrdil, že to bylo jeho cílem, podle týdeníku Euro je však on sám jako šéfodborář prakticky "nevyhoditelný". Připustil ale, že jeho výpoveď je nyní ztížená. Proč se tedy rozhodl k tomuto kroku? “Prostě jde o to, aby když někdo upozorní na nějaké nečisté či rizikové praktiky, nedostal za uši. Zákoník práce to neřeší. Záměrem tedy je zakotvit tento ochranný mechanismus do kolektivní smlouvy,“ líčí Libor Michálek.

ČTĚTE TAKÉ:

Michálka z čela fondu stačil před vlastní rezignací odvolat tehdejší ministr životního prostředí Pavel Drobil, Věci veřejné mu potom několikrát nabídly angažmá, on však zůstává ve SFŽP jako finanční poradce. “Jsem tam na full time (plný úvazek), ale řadu věcí dělám z domova. Pracuji na legislativních návrzích, které fondu mohou přinést výrazné navýšení příjmů,“ komentuje své působení Michálek. Řadoví zaměstnanci ho prý podporují, vrcholné vedení ho však nebere.

Kolik lidí je v odborech, nechtěl Michálek upřesnit, podle Eura jsou však tři, což je nejnižší možný počet k založení odborové organizace. “Oznamovací povinnost už jsme splnili,“ říká bývalý šéf SFŽP.

Drobilův nástupce ve funkci ministra životního prostředí Tomáš Chalupa nechtěl poslední Michálkovu akci příliš komentovat.  “To je právem každého zaměstnance. A SFŽP i ministerstvo životního prostředí budou toto respektovat v souladu se zákonem,“ uvedl.

Tomáš Chalupa

Michálek upadl v nemilost části politiků po tom, co si nahrál několik rozhovorů s exporadcem na ministerstvu životního prostředí Martinem Knetigem, který se rozhovořil například o potřebě sehnat peníze na ministrovu politickou budoucnost.

Úředník pak nahrávky předal novinářům a podal trestní oznámení na údajnou korupci. To na přelomu září a října policie s výjimkou obvinění Knetiga, který měl od Komerční banky požadovat úplatek pro ODS, smetla ze stolu s tím, že nejde o trestný čin, nebo věc odložila.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.