Lidovky.cz

Vláda chce sněmovnou protlačit reformy, opozice chystá obstrukce

Česko

  11:50
PRAHA - Reformu penzí nebo snížení podpory stavebního spoření, které poslancům vrátil levicový Senát, znovu projednává sněmovna.

Bohuslav Sobotka a Petr Nečas na mimořádné schůzi sněmovny. foto: ČTK

V úterý odpoledne začala klíčovými zákony nabitá schůze sněmovny. Poslanci by měli už naposledy hlasovat o reformách, které zamítl levicový Senát. Přehlasování senátorského veta si ale poslanci naplánovali až na závěr schůze příští týden. Nejdříve se vrhnou na schvalování státního rozpočtu.

ČTĚTE TAKÉ:

Projednat mají také daňovou reformu. Poslanci už ji projednali v prvním čtení a ještě ve středu ji bude probírat rozpočtový výbor. Mezi stranami vládní koalice i nadále panují nevyjasněné spory ohledně zrušení daňového zvýhodnění stravenek. Reforma také ruší dosavadní superhrubou mzdu se sazbou 15 procent a nahrazuje ji sazbou 19 procent.

Bouřlivá debata se čeká kolem schvalování nového občanského zákoníku, který předkládá ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS), nebo zákona o veřejných zakázkách z pera ministerstva pro místní rozvoj.

ODS a Věcem veřejným se nelíbí pozměňovací návrh TOP 09, podle kterého by museli vlastnickou strukturu odkrýt nejen vítězové soutěží, ale také jejich subdodavatelé. Důchodovou reformu, snížení podpory stavebního spoření nebo zvýšení spodní sazby DPH z 10 na 14 procent Senát sněmovně vrátil už před 14 dny. Koalice je připravena veto 101 poslanci přehlasovat a poslat zákony k podpisu prezidentu Václavu Klausovi.

Včera se kvůli tomu sešly špičky koalice. Například zákon o zdravotnické záchranné službě, který prodlužuje limit příjezdu sanitky z 15 na 20 minut, Senát vrátil s pozměňovacími návrhy. "Některé vhodné připomínky senátorů můžeme ve sněmovně promítnout. Stalo se tak ostatně už mnohokrát v minulosti,“ řekl LN účastník schůzky a předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík.

Opozice chystá obstrukce

ČSSD i KSČM však chtějí za každou cenu zabránit reformním zákonům, které mají platit již od 1. ledna 2012. Opozice chce o nich jednat tak dlouho, jak to bude možné. Čas na rozpravu je sice neomezený, vládní poslanci však mohou prosadit délku jednotlivých vystoupení ke každému zákonu na deset minut. Každý poslanec bude moct k předlohám hovořit maximálně dvakrát. I s tím ČSSD počítá, ke každému zákonu tak její poslanci budou moct hovořit celkem 1040 minut, do diskuze může kdykoliv vstoupit předseda Bohuslav Sobotka a místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek.  

"ČSSD odmítne reformy," řekl novinářům předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka. Jsou podle něho škodlivé a destabilizují veřejné rozpočty. "Využijeme všech možností, které nám dává ústava, aby nebyly schváleny," dodal Sobotka.

Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura po jednání poslaneckého klubu předestřel, že koaliční poslanci navrhnou jednání i po 21. hodině, šéf poslaneckého klubu TOP 09 a Starosty Petr Gazdík zase ujistil, že pokud zákony naprojdou na právě začínající schůzi, svolá koalice mimořádné, klidně i během Vánoc.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.