Lidovky.cz

Fagan nechce jen miliardy od Varů, hledá i štěchovický poklad

Česko

  7:01
Američan Edward Fagan plánuje, že dnes zajde za primátorem Karlových Varů a požádá jej o deset miliard korun za dluhopisy, které lázeňské město vydalo v roce 1924. Jestli uspěje, je krajně nejisté, ovšem Fagan se nespoléhá jen na výsledek sporu o staré dluhopisy. Nedávno se totiž zapojil i do hledání známého štěchovického pokladu, který poblíž Prahy koncem války zakopali nacisté.

Edward Fagan má prý ze Švýcarska informace, že ve Štěchovicích jsou ukryté bedny s dokumenty k německým válečným kontům v zahraničí či staré dluhopisy. Jejich hodnota by měla být údajně 18 miliard dolarů. Proto se nedávno spojil se známým hledačem pokladů Helmutem Gaenselem, který se štěchovický poklad snaží bezúspěšně najít již několik let.

Je pravda, že posledních pár let žijete částečně také v České republice?
Jezdím sem již od léta 2009. Jsem tu téměř každý měsíc. Miluju to tady. Vždy jsem Prahu miloval. Přijel jsem sem za prací, ale teď to považuji i za dobré místo k psaní svých knížek a ke svému studiu.

Kdy jste začal spolupracovat s Helmutem Gaenselem? A co vás k tomu vůbec vedlo?
Pan Gaensel a já jsme se seznámili kvůli pokračujícímu hledání jistých účtů, které byly údajně ve švýcarských bankách a které tam umístili bývalí nacističtí generálové Viktor Lutze a Hans Kammler. Hledání dokumentů mě zavedlo do České republiky. Pan Gaensel nabídl pomoc. Potkali jsme se v roce 2009, spřátelili se a pokračujeme v práci na švýcarských účtech, dluhopisech a dalších záležitostech.

ČTĚTE TAKÉ:

Proč se zajímáte o hledání štěchovického pokladu? Je honba za poklady vaší novou zálibou?
Štěchovický poklad je jednou z věcí jako hledání Titaniku či Noemovy archy. Každý ví, že někde jsou a dříve či později je někdo najde. Věřím, že mnoho tajemství je zakopáno v horách za Prahou. Ale ještě spíše to beru jako povinnost využít své schopnosti a pokusit se najít a odhalit ukradený majetek, aby mohl být navrácen obětem a právoplatným majitelům. A aby tato kapitola v historii mohla být uzavřena. Současně věřím, že konečně máme technologii, která nám štěchovický poklad pomůže najít. Nejedná se o koníček, ale o vážný obchod.

Nyní jste v Česku známý především kvůli karlovarským dluhopisům. Jsou dluhopisy a podobné finanční nástroje nyní středem vašeho zájmu? Cítíte se jako zlatokop?
Otázka restitucí a splnění závazků vůči obětem byla pro mě vždy důležitá. Věc, která mě zajímá a na které pracuji, jsou dluhopisy, uloupený majetek a nenavrácená ukradená umělecká díla, která jsou v Česku, Maďarsku, Rusku a Rakousku. Dělám konzultanta skupinám, které se staly oběťmi bankovního podvodu na Kypru. Jsem podnikatel. Snažím se tvrdě pracovat. Roky jsem strávil výzkumem. A potom také velice riskuji. Všichni vidí to, co je veřejné. Ale nevidí, co se děje za scénou. Jsou to roky práce, než se dostaneme, doufám, k úspěšnému závěru. Nejsem zlatokop nebo spekulant. Pomáhám lidem dosáhnout věcí, které pro ně nebyl nikdo schopný udělat. A když tak můžu i vydělat, je to také fajn.

Kde jste se dozvěděl o karlovarských dluhopisech? Hledal jste je aktivně?
Už roky jsem zapojený do problému nesplacených dluhopisů. Já je aktivně nevyhledávám, ale ty dluhopisy se ke mně dostaly, k mým českým kolegům a k některým mezinárodním skupinám, se kterými pracuji, jako je Sovereign Bonds Exchange a Asset Restitution International. Nebo se dostaly k lidem, kteří mě znají a kteří potřebují nebo chtějí pomoct při shromažďování dluhopisů a dalších aktiv z evropských zemí nebo ze společností, které je uloupily obětem války. Či případně drží další ukradený majetek, který by měl být navrácen.

Kdo je Edward Fagan:

Americký právník Edward Fagan

V Česku se kdysi proslavil hrozbami proti temelínské elektrárně. Velké peníze však se snažil vydělat různými diskutabilními soudními procesy a žalobami. V podstatě jediný jeho velký úspěch, který mu kromě hromady peněz zajistil i světovou slávu, byla žaloba za odškodnění obětí holokaustu. Od té doby usiloval o jednu velkolepou a hlavně lukrativní žalobu za druhou. Vinil například švýcarské banky z podpory jihoafrického apartheidu, žaloval dvě desítky společností za pochybení kvůli tragické nehodě lanovky na Kaprun, vydělat chtěl i na obětech ničivého tsunami v jihovýchodní Asii. Z případů ale většinou buď vycouval nebo byl odvolán. Kritici o něm říkali, že víc než o klienty mu jde jen o vlastní zisk. Před čtyřmi lety hlasitý křikloun zbankrotoval a o něco později mu v USA kvůli podvodům odebrali i advokátskou licenci.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.