Lidovky.cz

Nicotné důkazy? Za špionáž hrozí Čechům v Zambii 25 let vězení

Česko

  11:00
PRAHA - Ke středě vzhlíží trojice Čechů, kteří v Zambii čelí obvinění ze špionáže. Ten den by totiž měl rozhodnout, jestli pojedou domů, nebo stráví až 25 let ve vězení. Jejich rodiny proto také posílají dopis spojený s peticí přímo zambijskému prezidentovi, aby zrušil zadržení českých turistů.
Fotografování (ilustrační foto)

Fotografování (ilustrační foto) foto: Shutterstock

„Vycestovali do Zambie jako turisté na základě internetového hodnocení vaší země jako nejbezpečnější oblasti Afriky,“ píší rodiny v dopise. Pod petici se za necelý den, kdy visela na internetu, připojilo 900 podpisů, a to i ze zahraničí.

Problémy Čechů s cizími paragrafy

  • Tři Češi obvinění v Zambii nejsou první, kdo se v cizině dostal do křížku s úřady.
  • V roce 2008 byli v Indii z nelegálního sbírání hmyzu obviněni dva Češi. Jeden byl osvobozen, druhý se soudu vyhnul útěkem.
  • V srpnu se z italského vězení vrátil český řidič. V jeho kamionu policisté objevili 12 Afghánců. Řidič tvrdil, že se tam dostali bez jeho vědomí.

Ve středu by měl prokurátor rozhodnout, jestli obvinění stáhne, nebo půjde případ k soudu. Podle ministerstva zahraničních věcí ovšem zítra k žádnému rozhodnutí vůbec dojít nemusí. „Je to Afrika, všechno tam jde pomalu. Když vám někdo řekne, že rozhodne ve středu, tak to nic neznamená,“ sdělil LN mluvčí ministerstva Vít Kolář.

Zambijský právník, který Čechy zastupuje, dává svým klientům velkou šanci na úspěch. „Důkazy proti Čechům jsou podle právníka nicotné. Podle jeho vyjádření by mohl veřejný žalobce obžalobu v dohledné době stáhnout, vzhledem ke druhu obvinění však je zřejmě nutno to projednat s tajnými službami. Proto se případ protahuje,“ popsal pro LN situaci český velvyslanec v Zimbabwe Luděk Zahradníček s tím, že Češi se musí každý pátek hlásit na policii.

Letiště ve městě Lusaka

Ministr Karel Schwarzenberg by se měl v nejbližších dnech zkontaktovat se svým protějškem v Zambii. Zadržení Češi mu ale vyčítají, že už to neudělal dřív. „Psali jsme mu, aby nám pomohl. Přišla nám ale odpověď, že se vše řeší na velvyslanecké úrovni,“ řekl LN Jan Coufal, jeden ze zadržených. Trojice mužů jela pracovně na veletrh automobilů do Jihoafrické republiky. Pak měli pár dní volno, a tak si jako turisté zajeli do Zambie. ¨

Fotili československou stíhačku a sochy buvolů

Muži na výletě fotografovali různé objekty. Když pořizovali snímek letadla na letišti, zadržela je vojenská policie. V jejich fotoaparátu pak našli další „kompromitující“ snímky. Češi si například vyfotili stíhačku československé výroby. Na jejím pozadí byl ale vchod na leteckou základnu. Na jiném snímku byly sochy buvolů před kasárnami. Policie proto mužům sebrala fotoaparáty i cestovní pasy. „To naše porušení zákona je na úrovni přecházení na červenou,“ řekl LN Coufal.

Podle něho ale dodnes také nikdo vůbec nemusel vědět, že byli zadrženi. „V posledních vteřinách, kdy nám brali boty a ostatní věci, kolega poslal SMS své přítelkyni s tím, že nás zatýkají. Kdyby se tohle bývalo nepovedlo a velvyslanectví nás pak nehledalo, tak jsme teď už mohli být odsouzení,“ vypráví Coufal.

Muži strávili v tmavé malé cele přeplněné lidmi celý týden. Obvinění jim policie sdělila až po čtyřech dnech. Vyslýcháni nebyli dodnes. První den ve vazbě dali Čechům jídlo další vězni, pak už se o ně staralo české velvyslanectví. Po týdnu je právník dostal na kauci 18 tisíc dolarů ven. „Všechno zaplatily naše rodiny. Velvyslanec si vypůjčil peníze od našeho právníka a příbuzní to pak po kouskách spláceli. Byli jsme z toho dost nervózní,“ vypráví Coufal. Češi teď bydlí v rozestavěném domě bratra honorárního konzula. „Upravujeme si to tu. Prach, který tu všude je, nám nedělá moc dobře,“ dodal Coufal. S rodinami jsou muži v kontaktu. Ty jim také posílají peníze na jídlo.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.