Lidovky.cz

Legenda vyvrácena: Rožmberkové na zlatých křeslech nesedí

Česko

  15:26
VYŠŠÍ BROD - Celá staletí provázela místo odpočinku posledních Rožmberků ve Vyšším Brodě pověst o tajemné podzemní komnatě, v níž ostatky velmožů leží snad na zlatých křeslech, rozmístěných kolem stolu. Až čtyři sta let po smrti posledního Rožmberka Petra Voka však archeologové zjistili, že skutečnost je mnohem prozaičtější.

S pomocí sond archeologové zkoumali hrobku Rožmberků ve Vyšším Brodě. foto: ČTK

Podařilo se nám potvrdit, že všichni Rožmberkové jsou pohřbeni pod místem, kde leží v rakvích ostatky Petra Voka a jeho manželky Kateřiny z Ludanic. Když staré rakve zetlely a rozpadly se, byly prostě rozhrnuty a zasypány zeminou, aby v hrobce zbyl prostor pro další zemřelé,“ řekl LN Jiří Šindelář z občanského sdružení Naše historie, které se zabývá metodami moderních technologií v archeologii.

LEGENDA ROŽMBERSKÉ HROBKY

Dozvěděl jsem se také já od starců v klášteře vyšebrodském, kteří to spatřili, že i zde na stejný způsob i rozmístění lze uzřít členy rožmberského rodu, přesněji řečeno jejich mrtvoly a kostry, sedět na stolicích ve velké komoře pod kněžištěm kostela.

Toto údajné svědectví literáta, kněze a historika Bohuslava Balbína (1621– 1688) se stalo základem legendy o rožmberské hrobce v klášteře ve Vyšším Brodě.

O hrobce, v níž leží cínová rakev s Petrem Vokem, se vědělo už od 19. století a archeologové do ní nahlédli pomocí sond s kamerou předloni. Stále se však spekulovalo o tom, kde by mohlo být pohřbeno dalších 38 členů rodu. Legenda o jakési podzemní komnatě tak stále žila až do letošního listopadu.

Teprve nyní speciální dvacetičlenný tým archeologů, geofyziků a historiků dospěl k závěru, že hrobka Petra Voka je i dlouho hledanou hrobkou všech Rožmberků. „Potvrdily to další sondy do podzemí, které prokázaly jak zásyp, tak přítomnost zetlelého dřeva a lidských ostatků,“ uvedl Šindelář.

Až v roce čtyřstého výročí vymření Rožmberků tak byla definitivně vyvrácena pověst o tajemné, specifické hrobce jednoho z nejvýznamnějších českých šlechtických rodů. „Pro milovníky záhad je to asi škoda. Ukázalo se ale, že ani Rožmberkové se svými mrtvými nezacházeli s přehnanou pietou,“ řekl LN vedoucí oddělení památkové péče Jihočeského krajského úřadu Patrik Červák.

ČTĚTE TAKÉ:

Vyvrácením jedné rožmberské legendy však archeologové nechtěně přispěli k další legendě – o záhadném šperku. Na víku Vokovy rakve totiž objevili zlatý dámský prsten. Ten však zřejmě patřil Vokově manželce Kateřině. Na sarkofág se asi dostal tak, že se výše položená dřevěná rakev s ostatky Kateřiny rozpadla a prsten spadl na sousední sarkofág. „Shodou náhod tak zůstal ležet v místech, kde by měl mít Petr Vok pravou ruku,“ řekl Jiří Šindelář.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.