Lidovky.cz

Tři překážky přímé volby prezidenta: imunita, milosti a ČNB

Česko

  11:56
PRAHA - Oficiálně jsou to tři poslední překážky, které ještě brání shodě politických stran na zavedení přímé volby prezidenta: imunita hlavy státu, udělování milostí a jmenování členů vedení České národní banky. Právě poslední bod je přitom klíčový pro ČSSD, aby kývla koalici na léta avizovanou změnu ústavního zákona.

Karlův most a zasněžené Hradčany foto: Shutterstock

Prosazením tří "protikorupčních pojistek“ podmiňují sociální demokraté urychlení procesu, na jehož konci bude možnost, aby prezidenta vybírala veřejnost. 
 "V případě, že se naše požadavky do návrhu nepodaří prosadit, budeme se je tam snažit dostat v Senátu,“ naznačil lídr ČSSD Bohuslav Sobotka po včerejší schůzce, na níž ve sněmovně zasedli k jednomu stolu šéfové sněmovních i senátních klubů všech stran. Dodal, že senátní zásahy by přijetí zákona mohly zpozdit až v řádech několika měsíců.

Infografika.

Klaus: Je nesmysl, aby členy rady ČNB jmenoval prezident

Jenže definitivní shoda se bude podle všeho rodit jen ztěžka. Minimálně tedy u otázky jmenování členů bankovní rady. Premiér Petr Nečas (ODS) uvedl, že nepovažuje za odpovědné v době ekonomických turbulencí zpochybňovat nezávislost členů rady a banky, která má ve světě dobrý zvuk.  A přidává se i poslanec Marek Benda. "Není tomu tak dávno, kdy Ústavní soud byl ochromený, protože senátoři blokovali prezidentovy návrhy na jeho doplnění. V případě ČNB by to mohlo mít fatální následky.“  

Václav Klaus.

Naopak prezident Václav Klaus by nic nenamítal, kdyby o tuhle výsadu přišel. "Už před lety jsem se zlobil, když se do ústavy dostalo, že členy bankovní rady jmenuje prezident,“ řekl Klaus.

Favorit? Pro lidi Fischer

"Ještě jsme se ve všech bodech úplně nepřiblížili. Někde ano, ale dokud není dohodnuto vše, není dohodnuto nic,“ glosoval výsledek úterní schůzky předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. K zavedení přímé volby hlavy státu se přitom hlásí všechny politické strany, dosud se však nepodařilo najít shodu na znění nového zákona.

Vybírat si nástupce Václava Klause touží i většina Čechů. Konkrétně si to přeje 80 procent lidí, jak vyplývá ze zářijového průzkumu agentury SC & C pro Českou televizi.

Jan Fischer

Průzkum rovněž sondoval, koho lidé považují za vhodného kandidáta. Zvítězil bývalý předseda úřednické vlády Jan Fischer, následován neúspěšným kandidátem z poslední volby Janem Švejnarem. "Zatím jsem neuvažoval, že bych se obracel na osobnosti našeho politického života s žádostí o podporu. Věřím, že kdo bude chtít, svého kandidáta si najde,“ vzkázal LN z Londýna Fischer s tím, že „odpovědně by zvážil i návrh v případě nepřímé volby“.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.