Lidovky.cz

Mečl: Grygárek mi řekl, že končí. Grygárek: Není to pravda

Česko

  18:53aktualizováno  22:45
Náměstek vrchního státního zástupce v Praze Libor Grygárek údajně sdělil svému nadřízenému, dočasnému šéfovi pražských žalobců Stanislavu Mečlovi, že hodlá rezignovat na funkci státního zástupce.

Bývalý náměstek vrchního státního zástupce Libor Grygárek foto: ČTK

"Kdy by se tak mělo stát, neupřesnil," řekl Mečl. Grygárek podle něho svůj záměr odůvodnil tím, že prý čelí mediální kampani a je z toho znechucen.

Podle České televize však Grygárek na své pozici trvá: "Rezignaci na post jsem nepodal, rezignovat nehodlám," uvedl Grygárek pro ČT.

Na Grygárkovo popření rezignace vzápětí reagoval opět Mečl. "Je to lež. Nicméně jeho jednání je pro mě poučením do budoucna a něco o něm vypovídá," uvedl Mečl Lidovým novinám. V ČT večer ještě dodal, že v úterý se Grygárka opět zeptá, zda chce rezignovat. "Až dokončím vnitřní dohledy, podám návrh na jeho odvolání," oznámil.

ČTĚTE TAKÉ

Jakmile by Grygárek oficiálně rezignoval na funkci státního zástupce, Mečl by okamžitě podal návrh na jeho odvolání z funkce náměstka vrchního státního zástupce. "To, pokud se rozhodne pro rezignaci, považuji za zásadnější skutečnost. A potom je i otázka, jestli odvolání z funkce (náměstka vrchního státního zástupce) má ještě nějaký smysl," řekl  Mečl.

Podivné styky

Minulý týden uvedl, že Grygárek by měl podle něho na funkci náměstka rezignovat kvůli kontaktům s vlivným podnikatelem Janouškem. Mečl podle svého dřívějšího vyjádření zjistil, že v době, kdy měl jeho nynější podřízený na starosti úsek trestního řízení, zabývalo se vrchní státní zastupitelství pěti případy, které se k Janouškovi vztahovaly.

Grygárek mu však tehdy řekl, že nevidí ke své rezignaci důvod. Grygárek pak ČTK sdělil, že státní zastupitelství nikdy nevedlo proti Janouškovi trestní řízení. "Toto považuji za rozhodující pro kontakty státního zástupce s jakoukoli osobou," uvedl v tiskovém prohlášení. Mečl mu prý nepředložil žádné důkazy o jeho pochybení nebo neprofesionálním jednání.

Grygárek patří mezi žalobce, kteří by mohli čelit případným kárným žalobám kvůli postupu v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS). Pokud by se tak stalo a Grygárek by odešel z řad státních zástupců po podání kárné žaloby, muselo by se kárné řízení podle Mečla zastavit. Pokud by Grygárek přestal být státním zástupcem ještě předtím, kárná žaloba by ani nebyla podána.

Kdo je Libor Grygárek

Narodil se 18. června 1962, po absolvování Právnické fakulty Univerzity Karlovy nastoupil v roce 1984 na tehdejší prokuraturu; byl tehdy také členem KSČ. Působil jako prokurátor na Praze 4, specializoval se na trestnou činnost mladistvých. Z prokuratury Grygárek nakrátko odešel v září 1989, vrátil se na začátku roku 1990, kdy začal působit na Generální prokuratuře ČR.

- Po lednu 1994 a přetvoření prokuratury ve státní zastupitelství se stal Grygárek náměstkem pražského vrchního státního zástupce a od května 1994 do srpna 1996 pak byl sám vrchním státním zástupcem v Praze. Tehdejší ministr spravedlnosti Jan Kalvoda zdůvodnil Grygárkovo odvolání tím, že jeho úřad toleroval špatnou personální situaci na pražském městském státním zastupitelství.

- Později pracoval Grygárek na Vrchním státním zastupitelství (VSZ) v Praze, opět se specializoval na kriminalitu mládeže a na závažné násilné činy. Do vedení pražského vrchního zastupitelství se vrátil v dubnu 2007, kdy byl za tehdejšího úřadování ministra Jiřího Pospíšila (ODS) jmenován náměstkem pro trestní řízení. V médiích se přitom předtím spekulovalo i o tom, že by zamířil přímo do čela VSZ.

- Proti Grygárkovu jmenování náměstkem vystoupil tehdejší ombudsman a někdejší ministr spravedlnosti Otakar Motejl či bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová. Vadilo jim Grygárkovo angažmá na prokuratuře před listopadem 1989, byl totiž podezříván, že se aktivně účastnil represí proti zadrženým při pražských demonstracích proti sovětské okupaci v srpnu 1989.

- Grygárek vždy popíral, že by si s režimem zadal, a tvrdil, že pouze dohlížel na práci Veřejné bezpečnosti a osobně se na perzekucích nepodílel.

Za pravdu mu dala i vyšetřovací komise.

- Mezi lidmi z profese má Grygárek údajně pověst velmi schopného právníka a v médiích se hovořilo o tom, že cestu do čela VSZ mu zavřelo jen předlistopadové angažmá.

- Grygárkovo jméno figurovalo také v kauze takzvané justiční mafie. V prosinci 2007 jej tehdejší stínová ministryně spravedlnosti ČSSD Benešová při komentování kauzy Jiřího Čunka jmenovala mezi lidmi, kteří se údajně snažili ovládnout justici, aby sloužila vládní garnituře. Už podle prvoinstančního rozsudku z června 2008 si ale Grygárek zasloužil omluvu a verdikt soud opakoval i o dva roky později. Tedy ještě předtím, než se letos v únoru omluvy dočkali i ostatní nařčení představitelé justice.

- V poslední době média informovala o tom, že Grygárek je ve spojení s lobbistou Romanem Janouškem, s nímž údajně jednal v době, kdy VSZ mimo jiné řešilo pět případů vztahujících se k Janouškovi. Právě kvůli vazbám na Janouška vyzval dočasný šéf pražských žalobců Stanislav Mečl letos 5. prosince Grygárka k rezignaci.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.