Lidovky.cz

Česko uctí Václava Havla státním smutkem od středy do pátku

Česko

  16:43aktualizováno  17:04
PRAHA - Památku exprezidenta Václava Havla uctí Česko třídenním státním smutkem. Vláda na mimořádném smutečním jednání rozhodla, že potrvá od středy do pátku.

Pietní shromáždění na Václavském náměstí. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Na veřejných budovách budou vyvěšeny vlajky na půl žerdi. V pátek v poledne by měli občané na doporučení vlády Havlovu památku uctít minutou ticha. Slováci budou smutek držet v pátek, usnesl se chvíli před českou vládou slovenský kabinet.

Vláda také parlamentu navrhne, aby přijal speciální zákon, v němž by byly vyzdvihnuty Havlovy zásluhy o stát. Mělo by v něm být napsáno, že se exprezident zasloužil o svobodu a demokracii, uvedl premiér po krátkém zasedání.

Ministři zhruba dvacetiminutové jednání zahájili minutou ticha, po skončení tiskové konference odjeli na Hrad, aby tam podepsali kondolenční listiny.

V souvislosti s vyhlášením státního smutku vláda doporučila hejtmanům, primátorům, starostům měst a obcí a vedoucím ostatních orgánů veřejné správy zajistit vyhlášení státního smutku.

ČTĚTE TAKÉ:

Firmám a pořadatelům různých akcí doporučila, aby se vyvarovaly konání akcí, které by mohly narušit důstojný průběh státního smutku.

Slováci budou smutek držet v pátek, usnesl se chvíli před českou vládou slovenský kabinet.

Havel zemřel v neděli ráno ve věku 75 let. První hlavou státu, jejíž zásluhy ocenil parlament zvláštním zákonem byl Tomáš Garrigue Masaryk v roce 1930. Slova, že T. G. M. se zasloužil o stát, jsou vytesána do desky u vchodu do sněmovny.

Osobnosti, které se zasloužily o stát

V dubnu 2004 sněmovna přehlasovala Senát a přijala zákon o zásluhách prezidenta Edvarda Beneše o stát. Prezident Václav Klaus zákon sice nepopsal, ale ani nevetoval, a tak začal platit.

Klaus k tomu uvedl, že pokud by zákon vetoval, přihlásil by se tím ke slovním útokům, které jsou na Beneše vedeny doma i ze zahraničí.

ČTĚTE VÍCE:

Zároveň ale uvedl, že takovéto formy oceňování po 60 letech jsou podle něj sporné. V zákonu se říká, že "Edvard Beneš se zasloužil o stát".

Zásluhy dalšího ze zakladatelů Československa Milana Rastislava Štefánika ocenil zákon z roku 1990. Ve vestibulu federálního parlamentu byla umístěna pamětní deska s nápisem "Milan Rastislav Štefánik, zasloužil se o vznik společného státu Čechů a Slováků".

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.