Lidovky.cz

Vítězové roku 2011: primátor Svoboda, farmářka i Lessy

Česko

  14:00
PRAHA - Ještě před rokem pracoval Bohuslav Svoboda jako přednosta gynekologické kliniky v pražské nemocnici Královské Vinohrady. A svému povolání zůstal věrný i po přestupu do čela magistrátu hlavního města. Působením v čele radnice totiž zařídil zrod nové politické hvězdy v ODS.

Pražský primátor Bohuslav Svoboda foto: ČTK

Během jediného roku se Svoboda vyšvihl v "pána Prahy“. "Tušil jsem, že to nebude snadné, ale praxe předčila má očekávání. Žádná změna nešla rychle, ale postupně. Důležité je ale to, že vidím, že jsou to změny, které nepůjdou vrátit zpátky,“ pochvaluje si Svoboda pro LN postupné "odkmotrovštění“ Prahy.

ČTĚTE TAKÉ:

Přiznává přitom, že míří ještě výše. Už zkraje prosince připustil, že se v budoucnu bude ucházet o post místopředsedy strany.

Kvůli způsobu, jakým se Svoboda za uplynulých dvanáct měsíců zasadil o odeznění přezdívky Mafiánské náměstí pro sídlo pražského magistrátu, zvolily LN primátora metropole vítěznou osobností letošního roku. Za úspěšný může také považovat rok 2011 farmářka Ludmila Havránková, která se se státem dohodla na výměně pozemků, policejní šéf Petr Lessy, jenž ustál pokus o své odvolání i tenisová královna Petra Kvitová.

Podívejte se na vizitky "vítězů":

Bohuslav Svoboda

Bohuslav Svoboda.

* Do politiky chtěl vstoupit už v roce 1998, kdy neúspěšně kandidoval do Senátu na Liberecku za Čtyřkoalici.

* Loni v září vstoupil do ODS na Praze 2. Tehdejší šéf pražské ODS Boris Šťastný jej poté prezentoval jako volebního lídra a kandidáta na primátora.
* I když volby v metropoli vyhrála TOP 09, koalici složila ČSSD a ODS, Svoboda se stal 30. listopadu 2010 primátorem Prahy.
* Po několika měsících ve funkci se nový primátor osmělil a začal kritizovat předchozí vedení města s Pavlem Bémem v čele. Vyčítal mu například drahou stavbu tunelu Blanka.
* Letos 21. listopadu na popud Borise Štastného ODS ukončila koaliční spolupráci s ČSSD na magistrátu.
* Už tři dny poté Bohuslav Svoboda inicioval novou smlouvu s TOP 09, kromě ČSSD tím od moci nad Prahou odstavil i skupinu kolem Borise Šťastného a dalších radních z Bémovy éry, které podporoval kontroverzní pražský podnikatel Tomáš Hrdlička.

Ludmila Havránková

Statkářka Ludmila Havránková, která 17 let bojuje se státem kvůli jejím pozemkům, přes které má vést dokončení hradecké dálnice D8, na kterých chce hospodařit, dnes přijala na svém statku ministra dopravy Pavla Dobeše. Potvrdila, že spor ukončili smírně a

* Ministerská delegace nad štrúdlem u farmářky Ludmily Havránkové stvrdila letos v listopadu směnu pozemků, která definitivně ukončila vlekoucí se spor o konkrétní podobu trasy hradecké dálnice D11.
* Havránková po dlouhých 17 letech uspěla a dokázala stát dotlačit k tomu, aby přistoupil na její podmínky výměny parcel.
V konečné podobě tak na stát převedla 11 svých hektarů půdy, které přímo kolidují se stavbou dálnice, výměnou za jinou půdu a k tomu ještě doplatek 91 milionů korun.
* Naopak ministerstvo dopravy ještě vyhráno nemá. V trase autostrády totiž stále vadí jeden pozemek, který se státu dosud nepodařilo vykoupit. Vlastní ho sestra Ludmily Havránkové Jaroslava Štrosová.

Petr Lessy

Policejní prezident Petr Lessy a ministr vnitra Jan Kubice.

* Petr Lessy se stal policejním prezidentem na konci ledna, v době, kdy vnitru šéfoval Radek John z Věcí veřejných. O necelých jedenáct měsíců později ho Johnův nástupce Jan Kubice (nestraník) vyzval k rezignaci. Lessy se ale zatím na svém postu udržel.
* Spor oba muži vedli hlavně o jedno jméno: náměstka policejního prezidenta Pavla Osvalda. Ministr chtěl, aby šéf policie jeho místo zrušil, ten to ale zprvu odmítal. Poté ovšem přišel se zcela novou organizační strukturou prezidia, kterou prý ministra „mile překvapil“. Mohl tak ve funkci zůstat.
* Ve skutečnosti ale především šéfovi vnitra chyběla dostatečná politická podpora, na stranu Lessyho se navíc postavil i sám prezident Václav Klaus. Politické špičky nehodlaly riskovat, že se bude opakovat politická krize, která se odehrála vloni před Vánoci. Tu tehdy musel řešit až Václav Klaus na Hradě.

Petra Kvitová

Petra Kvitová s korunou pro vítěze ankety Sportovec roku

* V červenci vyhrála 21letá tenistka Wimbledon, když porazila Rusku Marii Šarapovovou. Stala se tak po 13letém půstu další Češkou, která triumfovala na nejslavnějším tenisovém turnaji.
* Dalšího světového úspěchu dosáhla jen tři měsíce poté. Stala se teprve druhou českou hráčkou, která zvítězila na prestižním Turnaji mistryň.
* Její úspěšný rok se odrazil v několika oceněních. Před Vánoci byla v Česku vyhlášena Sportovcem roku a den poté vyhrála anketu Zlatý kanár. V pondělí navíc obsadila šesté místo v 54. ročníku ankety tiskových agentur o nejlepšího evropského sportovce roku.
* O Kvitové se také spekulovalo před předáváním státních vyznamenání 28. října na Pražském hradě jako o jedné z osobností, které z rukou prezidenta vyznamenání převezmou. Kvitová dokonce dostala pozvánku na Hrad, pak se ale ukázalo, že byla jen na oslavě po ceremonii.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.