Lidovky.cz

Na záchranu syna ze Zambie padlo otcovo auto

PRAHA - Zambii si trojice Čechů vytipovala jako nejbezpečnější z okolních států. Nakonec zde muži nedobrovolně strávili dva a půl měsíce.

Zatčená trojice Čechů. Zleva: Jiří Cetel, Jan Coufal a Michal Veber. foto: REPRO LN

Ještě v neděli tři Češi obvinění v Zambii ze špionáže rozdávali rozhovory. Včera odpoledne už ale žádost o interview zamítli. „Nezlobte se, ale musel jsme stopnout jakoukoliv medializaci,“ řekl Jiří Cetel. Důvody nechtěl pětačtyřicetiletý technik z Úštěku sdělit.

K TÉMATU:

V Zambii se ocitl náhodou. Spolu se svými dvěma kolegy (Janem Coufalem a Michalem Vebrem) odjeli pracovat do JAR. Připravovali tam veletrh. Do zahájení jim ale zbývalo devět dní, a tak si udělali výlet do Zambie. Paradoxně si vyhodnotili, že je nejbezpečnější ze všech okolních zemí.

Když ale fotili československou stíhačku a sochy buvolů, zadržela je vojenská policie. V jejich fotoaparátu pak našli další „kompromitující“ snímky. Policie proto muže zadržela a sebrala jim fotoaparáty i cestovní pasy. Ve vazbě byli sedm dní, a protože se v tamních vazebních věznicích nevaří, první den dali Čechům jídlo spoluvězni. Pak už se o ně staralo české velvyslanectví.

Trojice Čechů čeká na proces v rozestavěném domku bratra honorárního konzula.

Po týdnu je právník dostal na kauci 18 tisíc dolarů ven. „Všechno zaplatily naše rodiny. Velvyslanec si vypůjčil peníze od našeho právníka a příbuzní to pak po kouskách spláceli. Byli jsme z toho dost nervózní,“ vyprávěl nedávno LN Jan Coufal, který se živí jako truhlář. Zároveň řekl, že dodnes také nikdo vůbec nemusel vědět, že byli zadrženi. „V posledních vteřinách, kdy nám brali boty a ostatní věci, kolega poslal SMS své přítelkyni s tím, že nás zatýkají. Kdyby se tohle bývalo nepovedlo a velvyslanectví nás pak nehledalo, tak jsme teď už mohli být odsouzení,“ řekl Coufal.

Pobyt stál tisíce dolarů

Po celou dobu bydleli v rozestavěném domě bratra honorárního konzula. I tak je ale dvouapůlměsíční pobyt v Africe přišel draho. Další výdaje za řešení potíží v Zambii přišly trojici na 6000 dolarů (117 600 korun). Coufalův otec kvůli tomu musel prodat auto.

Chvílemi ztráceli zadržení muži nervy. Na začátku listopadu, kdy se stále nic nedělo, Coufal LN řekl, že už ničemu nevěří. „Pořád slyšíme, že náš případ řeší, ale nic se nepohnulo,“ stěžoval si tehdy LN. Před Vánoci se je pak snažil povzbudit šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg.

Po návratu do ČR prý ani jeden z mužů nikoho nekontaktoval. „Protože jsme se obávali toho, že se nás všichni budou hned vyptávat, jak jsme se dostali domů. Také jsme se potřebovali věnovat svým rodinám, které to těžce nesly,“ řekl v neděli Cetel televizi Nova.

 

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.