Lidovky.cz

Česko

Exekuční příběh, díl I.: O ničem jsem nevěděl

Exekuce - ilustrační foto.

Exekuce - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Doporučujeme
SVĚTLÁ NAD SÁZAVOU - S rozvodem manželů bývá spojena i změna bydliště či osobních údajů. Přesně to potkalo i Jaroslava Šemberu. V dubnu 2007 uzavřel smlouvu na dodávku plynu s firmou RWE. V červenci roku 2009 ji písemně ukončil. „Po celou dobu jsem řádně platil zálohové platby, měsíčně 2600 korun,“ popisuje Šembera. Redakci LN poskytl dokumenty, které to dokazují.
  9:00

Mezitím se rozvedl a přestěhoval. RWE mu na jeho adresu k bývalé manželce zaslalo fakturu na doplatek ve výši 2274 korun. „Na adrese jsem se již nevyskytoval a faktura ani následné upomínky se ke mně nedostaly, přestože v RWE měli moje číslo na mobil, můj e-mail a měl jsem i datovou schránku. Bývalá manželka dopisy zřejmě vyhodila,“ vzpomíná Šembera, který se o dluhu dozvěděl až před třemi týdny, tedy po více než dvou letech.

ČTĚTE TAKÉ:

Mezitím se jeho případ „neplatiče“ dostal k soudu. „Soudce se neobtěžoval zjistit, zda mám datovou schránku. A podle toho, co vím dnes, vše bleskově vyřešil,“ říká Šembera, který sázel na to, že mu úřední dokumenty přijdou do datové schránky podobně jako v případě jiných úřadů.

Před třemi týdny přišel Šembera do banky a snažil se provést transakci na svém účtu. Namístě ale ke svému údivu zjistil, že ho má obstavený exekutorem. Z něj mu záhy bylo strženo 28 tisíc korun. „Nemohl jsem už dělat nic.

Mohu žalovat český stát

Zavolal jsem alespoň exekutorovi v Praze 2, který měl záležitost na starosti, a ptal se, proč mi nedoručil dokumenty do datové schránky. Odpověděl, že mi je tam tedy zašle. Jenže to už bylo trochu pozdě,“ zoufá si nyní Šembera.

Kvůli případu kontaktoval i svého právníka Martina Kazdu a snažil se zjistit, zda je ještě možné rozhodnutí zvrátit. „Sdělil, mi, že soudní jednání a rozsudek jsou zmatečné, ale exekutor těch 28 tisíc má oprávněně. Mohu jen žalovat český stát, ale stejně bych vysoudil maximálně polovinu,“ říká s rezignací v hlase.

Máte podobnou zkušenost s exukutory?

Napište nám svůj příběh na e-mail rychle@lidovky.cz

Připouští, že pochybil, když ihned nenahlásil novou adresu trvalého bydliště. „Nejvíc mě zaskočila ta výše částky, kterou jsem musel zaplatit. Já naštěstí těch 28 tisíc měl, ti, co by je neměli, by asi dopadli hůř,“ uzavírá Šembera.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.