Lidovky.cz

Ceník orgánů: za ledviny dostanete 24 tisíc korun

Česko

  7:00
PRAHA - Dobrý pocit, že někomu zachránili život. To je jediné, s čím dnes odcházejí dárci orgánů z nemocnice. Od srpna příštího roku se to má ale změnit. Za darování ledviny, části jater, plic nebo slinivky budou moci lidé dostat desetitisíce – až do výše průměrného měsíčního platu, což dnes činí zhruba 24 tisíc korun.
Lékaři - ilustrační foto.

Lékaři - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Vyplývá to z návrhu novely transplantačního zákona, který připravilo ministerstvo zdravotnictví a vláda ho dostane na stůl.

„Dnes zdravotní pojišťovny dárcům proplácejí jen vyšetření před odběrem, cestu na něj mají hrazenou částečně,“ vysvětluje změnu ředitel Koordinačního střediska transplantací Pavel Březovský, který se na novele zákona podílel.

ČTĚTE TAKÉ:

Paradoxně je dnes člověk, který se rozhodne obětovat důležitý orgán nebo jeho část, výrazně znevýhodněn oproti těm, kdo darují například sperma nebo krev. Dokonce i léky, jež dárce v době operace bere, si musí hradit sám.

„Za sperma kliniky platí od několika set po dva tisíce korun, za vajíčka až 20 tisíc korun,“ říká k tomu Milan Mrázek, specialista na umělé oplodnění. Tyto buňky se ale neprodávají, zákon to zakazuje – odměny jen kompenzují strávený čas či případnou újmu související se zákrokem. A stejné to má být i s dárcovstvím orgánů. Jejich prodej všechny země světa zakazují, Česko není výjimkou.

Výše "bolestného":

  • U ledviny, části jater, plic nebo slinivky ministerstvo zdravotnictví navrhuje „bolestné“ do výše průměrného platu čili 24 tisíc jako kompenzaci za ušlý zisk a čas
  • U kostní dřeně se finanční kompenzace neplánuje, dárce totiž bývá jediným na světě, kdo může konkrétnímu nemocnému pomoci
  • Za co už dárci peníze dostávají: Za spermie je odměna od několika set do 2000 korun, za vajíčka až 20 tisíc korun, za krevní plazmu dostávají dárci v soukromých centrech 400 korun

Vyplácená částka má opět nahradit čas strávený v nemocnici a ušlou mzdu v zaměstnání. „Tato kompenzace nákladů se ve světě nepovažuje za podněcování k obchodování s orgány,“ zdůrazňuje Pavel Březovský.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.