Lidovky.cz

Svobodovi muži: nové tváře i zákulisní hráči

Česko

  17:03
PRAHA - Primátor Bohuslav Svoboda v pondělí dokončil převrat uvnitř pražské ODS, když s přehledem získal křeslo předsedy občanských demokratů v Praze. Do vedení s ním míří pět místopředsedů, mezi nimi političtí matadoři i nové tváře.

Nový šéf pražské ODS Bohuslav Svoboda foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Zdeněk Zajíček

Prvním místopředsedou se stal náměstek ministra financí Zdeněk Zajíček (45). Od 90. let se pohybuje v politickém zákulisí. Působil jako ředitel odboru na ministerstvu privatizace, v letech 1996 – 1998 byl poslancem, je spojen s elektronizací veřejné správy. Vzděláním právník pracoval letech 1999 - 2002 jako ředitel pražského magistrátu, za Ivana Langera působil na ministerstvu vnitra, v roce 2010 se o něm v ODS mluvilo jako o možném ministrovi vnitra. Nakonec v letech 2009 - 2010 skončil jako náměstek na ministerstvu spravedlnosti.

Zajíček je 1. předsedou dozorčí rady Českého aeroholdingu, je v čele dozorčí rady České exportní banky, obecně prospěšné společnosti CEVRO institut (provozovatel stejnojmenné vysoké školy) nebo členem správní rady Nadace ČEZ. Loni spíše neviditelný politik vzbudil rozruch opulentní narozeninovou oslavou, na níž mu přijeli pogratulovat tehdejší šéf ČEZ Martin Roman, šéf pražské policie Martin Červíček nebo řada lobbistů.

Marek Benda

Jedním z řadových místopředsedů se stal dlouholetý poslanec ODS a spoluzakladatel Křesťanské demokratické strany Marek Benda (44), který se bez předchozí pracovní zkušenosti rovnou pustil na dráhu profesionálního politika. Při posledních volbách do Poslanecké sněmovny voliči svými hlasy vynesli z nevolitelného 18. místa na kandidátce. Pochybnosti vzbudila Bendova rigorózní práce na plzeňských právech – byla shodná s magisterskou, navíc nesplňovala potřebný rozsah. Je spojen s tzv. náhubkovým zákonem, v roce 2009 totiž do novely trestního řádu a trestního zákona zákaz zveřejňování policejních odposlechů. Kritiku si vysloužil i nápadem vložit do občanského zákoníku pasáž, podle které by se poslouchání rodičů stalo zákonnou povinností. Rodiče a děti by se tak mohli navzájem žalovat. Benda je členem představenstva společnosti 4-Energetická. Benda má pověst politika vždy loajálního vedení ODS a právě podpora Petra Nečase měla při volbě sehrát významnou roli.

Pavel Horálek

Do dalšího místopředsednického křesla usedne starosta Prahy 4 Pavel Horálek (47), člen Regionální rady ODS. Starostou byl zvolen v roce 2006, v roce 2010 svoji pozici obhájil. Loni se objevily informace o tom, že Horálka s dalšími pražskými politiky vyšetřuje policie kvůli podezření na dlouhodobé korupční jednání, mimo jiné se mělo jednat o pozemky na Kavčích horách.

Ondřej Pecha

Do vedení míří i Ondřej Pecha (48), radní městské části Praha 3 a od roku 2002 pražský zastupitel. Jako absolvent FAMU se věnuje oblasti kultury a financí. Pecha je členem dozorčí rady Pražské plynárenské a společníkem ve firmě ArtsBoat, která se zabývá hlavně televizní a filmovou animovanou reklamou. Rozruch v roce 2010 vyvolalo právě členství v dozorčí radě, kde si Pecha "přivydělal" skoro dva miliony. Sám politik s tím prý problém nemá, nezvykle tučná odměna je podle něj adekvátní práci, kterou v radách vykonal. Jeho jméno je spojeno i s kritizovanou rekonstrukcí Karlova mostu.

Tomás Portlík

Posledním místopředsedou se stala neokoukaná tvář, zástupce starosty Prahy 9 Tomáš Portlík (33). Mladý politik má ke Svobodovi blízko, podílel se totiž na jeho vítězném převratu v prosinci loňského roku. Podle všeho má uvnitř pražské ODS nemalý vliv a jeho úspěch tak nebyl náhodou. Portlík je jednatelem a společníkem společnosti Simmex, členem představenstva Deváté rozvojové a předsedou Dozorčí rady akciové společnosti Kolektory Praha. 

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.