Lidovky.cz

Vláda počítá se stíhačkami i po roce 2015

Česko

  16:08aktualizováno  19:09
PRAHA - Česká republika se nevzdá nadzvukového letectva ani po roce 2015, kdy končí nynější pronájem švédských stíhaček Jas-39 Gripen, rozhodla vláda. Ministerstvo obrany zamýšlí i prodloužení pronájmu stíhaček Gripen, které již mají čeští vojenští piloti ve výzbroji. Nekonal by se tak nový tendr na dodávku nadzvukových bojových letadel, o kterém na konci roku 2010 hovořil premiér Petr Nečas.
Letoun švédského vojenského letectva Jas-39 Gripen.

Letoun švédského vojenského letectva Jas-39 Gripen. foto: Reuters

"Navrhovaný postup je nejprve jednat se Švédskem o podmínkách pokračovaní pronájmu i po roce 2015. S výsledky rozhovorů má být vláda seznámena do půl roku," řekl serveru nejmenovaný zdroj blízký úřadu vlády. Ministerstvo obrany se údajně inspirovalo zkušeností Maďarska, které si švédské stíhačky pronajalo již dříve.

ČTĚTE TAKÉ:

Premiér Nečas v minulosti tvrdil, že po skončení pronájmu letounů Jas-39 vypíše ČR nový tendr na stíhačky. Uvedl také, že dokud nedorazí do Prahy všechny informace o uplácení z doby kolem roku 2001, nemá společnost dodávající gripeny šanci. Česko si podle něj pořídí letadla od jiného výrobce. Zájem o budoucí případný tendr již vyjádřil například Eurofighter či americký zbrojní koncern Lockheed Martin. Informuje o tom server E15.cz.

Pokuty místo vyšetřování

S informacemi o podplácení při uzavírání smlouvy na nákup stíhaček přišla v únoru 2007 švédská televize. Dopustil se ho údajně rakouský obchodník Alfons Mensdorff-Pouilly, který působil v Česku jako poradce společnosti BAE Systems. Britská policie jej kvůli korupci stíhala, společnost BAE Systems se ale dohodla s americkými a britskými úřady na pokutách výměnou za to, že vyšetřování údajné korupce skončí.

"Nedovedu si představit, že ve chvíli, kdy britský protikorupční úřad konstatoval, že došlo v České republice ke korupci, že bychom se zatvářili jako nic, firma British Aerospace zaplatila nějakou pokutu a tím je to všechno vyřešené. My nejsme žádná Bangladéš nebo žádný Katar. Toto si Velká Británie vůči svému spojenci v NATO a v EU nemůže dovolit," prohlásil Nečas v televizní debatě z listopadu 2010.

Historie gripenů

PŘEČTĚTE SI:

Vyšetřování údajné korupce v souvislosti s pronájmem gripenů pro českou armádu stále pokračuje. "V současné době s ohledem na probíhající prověřování nebudeme komentovat jednotlivé kroky v této věci," řekla mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze Iva Vojtková.

Pořízení gripenů pro maďarskou armádu také provázelo podezření z korupce, které se však nepodařilo prokázat. Jednání o osudu armádních stíhaček trvala v Maďarsku dlouhé měsíce. Experti nakonec loni v prosinci doporučili smlouvu o pronájmu gripenů prodloužit a vláda se jejich doporučení držela, když záměr začátkem ledna schválila. Švédsko novou smlouvu odsouhlasilo 19. ledna. Maďaři tak budou mít gripeny až do roku 2026.

Letouny Jas-39 v současné době používá vedle Švédska, Maďarska a České republiky také Jihoafrická republika a Thajsko. O jejich nákupu nedávno rozhodli Švýcaři. To, zda 22 gripenů armáda této neutrální země skutečně nakoupí, bude ještě letos muset definitivně rozhodnout parlament.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.