Lidovky.cz

Grebeníček pobouřil sněmovnu. Církev by se měla kát, tvrdí

Česko

  12:10
PRAHA - Koalici ve sněmovně v pátek pobouřil projev Miroslava Grebeníčka (KSČM), který církev v souvislosti s restitucemi jejího majetku obvinil z "majetkuchtivosti" a mluvili o potřebě jejího pokání. Vládní zástupci připomínali, jak komunistická moc po únoru 1948 církvi zkonfiskovala majetek a pronásledovala její představitele. ČSSD si poté vynutila zhruba půlhodinovou pauzu v jednání dolní komory.

Miroslav Grebeníček foto:  František Vlček, Lidové noviny

Bouřlivou kritiku vyvolal Grebeníček mimo jiné svými slovy o tom, že církev po listopadu 1989 už vládním usnesením dostala na 2000 nemovitostí.

Z Grebeníčkova projevu:

"Římsko-katolická církev příliš nezpytovala vlastní svědomí, nelitovala upřímně zla, které v minulosti způsobila, své hlasité požadavky na majetek až do konce roku 1993 v podstatě kamuflovala," řekl. Podotkl, že parlament dosud odmítal "nestydatě vymáhané, rozsahem neuvěřitelné a neuvěřitelně neskromné požadavky katolické hierarchie".

Grebeníček se odvolával také na různá vyjádření kardinálů Františka Tomáška a Dominika Duky, což popudilo poslance TOP 09 Jana Husáka. "Kde bere tento člověk odvahu hovořit o pokání, když sám ho není schopen," prohlásil.

Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) podotkla, že by jí nevadilo Grebeníčkovo citování církevních osobností, kdyby dodal, jak je právě komunisté pronásledovali včetně věznění.

ČTĚTE TAKÉ:

"Poslanci KSČM osobně za to, co paní předsedkyně zde sdělila, žádnou zodpovědnost nemají. Omluvili jsme se veřejnosti jako strana," reagoval za komunistický klub Miroslav Opálka.

Grebeníček připustil, že po únoru 1948 se státní moc "dopustila neomluvitelných křivd vůči církvím a řádům včetně necitlivého postupu vůči věřícím kněžím a řeholníkům". Podle vládních poslanců je příznačné, že věznění politických odpůrců, internace a konfiskace majetku je pro komunistu necitlivým postupem.

Němcová musela poslance často napomínat a nabádat je, aby dodržovali pravidla diskuse. Za hanebné označila chování členů sněmovny, kteří téměř neumožnili ministryni kultury Aleně Hanákové přednést úvodní slovo k obhajobě zákona.

Jednání sněmovny bylo obnoveno v 11:15 projevem předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky, po němž se do debaty přihlásily další dvě desítky poslanců.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.