Lidovky.cz

Splašky tečou do Labe. Kvůli sporu o peníze

Česko

  9:54aktualizováno  14:46
DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM - Společnost provozující čistírnu odpadních vod ve Dvoře Králové nad Labem ráno zastavila čistění odpadních vod. Splašky z kanalizace Dvora Králové dopoledne začaly téct do Labe. Důvodem zastavení čistírny je dlouhodobý spor firmy s městem o cenu čištění odpadních vod, řekl to jednatel společnosti Aleš Morávek.

Jez na Labi ve Dvoře Králové nad Labem.

Problémem se začala zabývat jako nedovoleným vypouštěním odpadních vod Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP), uvedla mluvčí inspekce Iva Awwadová.

Inspektoři ČIŽP podle mluvčí už dopoledne vyjeli do Dvora Králové. Odeberou tam vzorky, aby zjistili míru ovlivnění jakosti vod v Labi.

ČTĚTE TAKÉ:

"V 06:00 jsme zastavili přítok vod na čistírnu. Odpadní vody nyní plní gravitační kanalizaci," řekl Morávek. Po naplnění kanalizace se podle něj splašky první odlehčovací komorou dostávají přímo do Labe. Znečištění v místě výtoku odpadních vod do Labe není okem postřehnutelné. Projevilo se však tím, že v místě výtoku se na Labi rozpustil led.

Podle Morávka čistička za den v průměru vyčistí 10.000 metrů krychlových odpadních vod, v zimě to je podle jeho odhadu asi o 1000 až 2000 metrů krychlových méně. Čistička z vod denně odstraní kolem dvou tun různého odpadu jako fosforu, dusíku a nerozpuštěných látek.

Znečištění odpadních vod je podle něj kvůli úbytku průmyslu ve městě z 99 procent biologického charakteru. Podle dvorského místostarosty Jana Béma (ODS) by si řeka s tímto převážně fekálním znečištěním měla poradit.

Firma WWTP DKNL tvrdí, že od počátku roku 2009 s ní město o platbách za čištění odpadních vod prakticky nekomunikuje. Podle informací České televize firma na problémy opětovně upozorňovala, radní však svolali poradu až v pátek.

"Měsíční náklady na poskytované služby čištění odpadních vod činí bez zisku asi 3,5 milionu korun. Společnosti je však poukazována pouze částka 1,67 mil. Kč měsíčně," uvedla firma. Firmě tak údajně vznikl deficit přes 100 milionů korun a hrozí jí insolvence.

Na vyšší ceně se prý nedohodli

Město cenu požadovanou firmou platit odmítá. "Firma jako monopolní dodavatel podrobně nerozkryla městu cenu čištění. Musíme obyvatele města chránit před nadměrnou cenou," řekl Bém.

Dodal, že město se ve věci stanovení ceny již obrátilo i na ministerstvo zemědělství, ale bez výsledku. Radnice podle Béma hodlá firmu vyzvat k jednání o ceně, zastavení čištění Bém považuje za vydírání. Spor o cenu řeší finanční úřady i soudy, které ale zatím žádný závěr nevydaly.

Podle Morávka firma čištění obnoví, když jí město uhradí fakturu za leden a dohodne se s ní na upravení smluvních vztahů na další období tak, aby čistička dál netvořila ztrátu. Zastavení čistírny bylo podle firmy krajním řešením a podle Morávka jej udělala i přesto, že jí od státních orgánů hrozí sankce a pokuty. S městem je firma připravena jednat. Firma tvrdí, že městu kalkulaci ceny čištění odpadních vod každý rok předkládá.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.