Lidovky.cz

Nečas se Schwarzenbergem uzavřeli 'dohodu o neútočení'

Česko

  19:53aktualizováno  20:42
PRAHA - Premiér Petr Nečas (ODS) a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) se v podvečer dohodli, že budou zdrženlivější ve výrocích ohledně sporu o podpis smlouvy o fiskální unii. Novinářům to nezávisle na sobě potvrdili oba politici.

Povolební vyjednávání: Petr Nečas a Karel Schwarzenberg. foto:  František Vlček, Lidové noviny

 Předsedové dvou větších stran vládní koalice hodlají dál jednat o tom, jaké stanovisko vláda nakonec ke smlouvě zaujme.

"Sešli jsme se s panem ministrem, vyhodnotili jsme situaci především s tím, že je naším cílem nalézt koaliční shodu nad řešením tohoto problému. A cesta ke koaliční shodě vede pouze prostřednictvím jednání a jsem rád, že na tom jsme se shodli," řekl novinářům premiér Petr Nečas. Součástí dohody je podle něj i to, že si strany nebudou vyřizovat vzkazy přes média. "To se ještě dohodne," odpověděl Schwarzenberg na otázku, kdy se další schůzka k tématu uskuteční. "Jednání budou pokračovat," potvrdil Nečas.

Trvdá kritika a ostrá slova

Premiér a ministr zahraničí si minulý týden vyměnili ostrá slova poté, co se Nečas v Bruselu odmítl jménem ČR připojit ke smlouvě, kterou jinak nyní podporují všechny země EU s výjimkou Česka a Velké Británie. Premiér tvrdí, že jen plnil mandát, který mu dala vláda, Schwarzenberg jej ale tvrdě zkritizoval a prohlásil dokonce, že Nečasův postoj škodí českým národním zájmům. Předseda vlády kontroval prohlášením, že Schwarzenberg špatně a málo pracuje a tráví příliš mnoho času v zahraničí.

ČTĚTE TAKÉ:

Za jejich emotivní roztržkou je ale hlubší rozpor ODS a TOP 09 v pohledu na celou smlouvu a také na způsob její ratifikace v České republice. Právě tyto rozpory by měla vyřešit další jednání.

Podle ODS smlouva fakticky mění primární právo EU, předává některé české pravomoci do Bruselu, a proto by o jejím přijetí měli občané rozhodovat v referendu. Podobný názor má i nejmenší vládní strana Věci veřejné. ODS a Nečas navíc míní, že smlouva zavazující k rozpočtové odpovědnosti země platící eurem se nyní Česka přímo netýká, a tak není v tuto chvíli potřeba ji podepisovat.

Schwarzenberg a jeho TOP 09 naopak míní, že ČR by se ke smlouvě měla v březnu připojit společně s ostatními členy EU, s výjimkou Velké Británie. České odmítání jinak evropsky dohodnutého dokumentu podle názoru šéfa diplomacie činí českou pozici v unii nesrozumitelnou a může ji vyřadit mimo hlavní evropský proud.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.