Lidovky.cz

Tuny ledových ker blokují řeky, hasiči je chtějí odstřelit

Česko

  7:43aktualizováno  16:52
LIBEREC - Hladiny řek na většině území Česka díky nízkým nočním teplotám klesají. Na mnoha místech se ale hromadí ledové kry, které blokují koryta řek a voda se tak vylévá z břehů.

Střelmistr umisťuje nálože do ledu nahromaděném na Úterském potoce nad Mydlovary na Plzeňsku. foto: ČTK

V pěti krajích platí výstraha povodňové bdělosti. V Jihomoravském, Olomouckém a Královehradeckém kraji vyhlásili meteorologové 2. stupeň povodňového nebezpečí. Pro Liberecký kraj nadále platí 3. stupeň, tedy stav povodňového ohrožení.

Na Jizeře jsou tuny ledu

Nebezpečná situace panuje na Liberecku zejména na Jizeře, kterou blokují tuny ledových ker. S jejich odstraněním má pomoci těžká technika hasičů z Hlučína. V Sytové a v Rakousích se nahromadily kry až do výše tří metrů a na jejich odstranění technika Povodí Labe nestačí.

ČTĚTE TAKÉ:

Do ohrožené oblasti už dorazili průzkumníci hlučínského útvaru, kteří posoudí situaci na místě a rozhodnou o případném nasazení těžké speciální techniky. "Rozhodnutí by mělo padnout v průběhu dnešního dopoledne," řekl mluvčí krajského úřadu Jiří Langer.

Hasiči evakuovali 25. února v Dolní Sytové na Semilsku čtyři lidi

Hladiny ostatních řek v Libereckém kraji klesají, na Českolipsku už se situace uklidnila, na Ploučnici platí jen první povodňový stupeň a řeka dál klesá. Do koryt se tam vrátily i menší toky a hasiči tam odvolali pohotovost.

Ledy na Svratce hasiči odstřelují

Ledové kry zablokovaly koryto řeky Svratky v asi dvoukilometrovém úseku mezi Březinou, Tišnovem, Předklášteřím a Štěpánovicemi. Potíže vznikly v sobotu. Na místo vyslal podnik těžkou techniku. Ani nasazení bagru situaci nevyřešilo.

Další rozlévání vody do pole nastalo u Tišnova, kam byl také vyslán bagr. Ledové kry vytvořily pomyslný špunt v korytě u tamního mostu. Na místo museli vyjet pyrotechnici.

Odstřely se konaly v Březině a Tišnově na několika místech. Každý z nich byl poměrně složitou operací, před níž bylo nutné vytvořit v ledu na řece desítky děr pro uložení trhavin. Povodňová situace v regionu se zklidňuje. Zatímco v sobotu byly zvýšené průtoky na třech místech, nyní jsou problémy již jen na Svratce u Tišnova. První stupeň povodňové aktivity, tedy bdělost, platí na Křetínce v Prostředním Poříčí na Blanensku.

Škody za miliony korun

Tuzemské pojišťovny zatím evidují kvůli víkendové oblevě a následným záplavám několik desítek škod za miliony korun. Většinou jde o zaplavené sklepy domů, garáže a studny. Vyplývá to z ankety mezi pojišťovnami. Nárůst hlášených škod očekávají v pondělí, celkově by jich mělo být v souvislosti se záplavami několik stovek.

Ani po vyřešení potíží v Tišnově problémy se zvýšenými průtoky v Jihomoravském kraji nepominou. V jiných oblastech Moravy totiž vodohospodáři také mají problémy s ledem a vysokými vodními stavy. Tato voda bude v nejbližších hodinách odtékat, a to právě do nejníže položené jižní Moravy.

Druhého povodňového stupně dosahuje řeka Bečva v Teplicích nad Bečvou na Přerovsku, kde se vytvořila dlouhá ledová bariéra.

První povodňový stupeň stále platí v případě řeky Moravy v Moravičanech na Šumpersku. Situaci v regionu monitorují vodohospodáři i hasiči. Sdělil to dispečer Povodí Moravy.

"V Teplicích nad Bečvou je bariéra poměrně velká. V Moravičanech byl v noci průtok setrvalý, protože se mírně ochladilo a tání nebylo takové jako v sobotu. Problémy se dnes dají očekávat především níže po toku Moravy i Bečvy, protože vlna ledu půjde dál," uvedl dispečer.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.