Lidovky.cz

Odvolání Pospíšila? To by byl justiční puč, píší vládě iniciativy

Česko

  19:10
PRAHA - Chceme urychlený odchod Vlastimila Rampuly z funkce vrchního žalobce, žádají občanské iniciativy předsedy koaličních stran. V otevřeném dopise zároveň vyzvaly politiky k podpoře ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) i nejvyššího žalobce Pavla Zemana.

Pod otevřený dopis se podepsal také Nadační fond proti korupci Karla Janečka. foto:  František Vlček, Lidové noviny

"Po několika měsících navršování a gradování nehorázností ze strany vrcholných představitelů veřejné moci, politiky a justice byla dosažena míra naší trpělivosti," uvádí se v dopise, pod který se podepsaly protikorupční organizace a další iniciativy hájící v Česku demokracii a právní stát.

Kdo dopis podepsal

  • Veřejnost proti korupci
  • Nadační fond pro boj proti korupci
  • Inventura demokracie
  • ProAlt
  • Vyměňte politiky
  • Pražské fórum
  • Holešovská výzva
  • Náš Bráník
  • Stop hernám
  • Stop trestuhodným obchodním praktikám

Pobouřeny jsou především posledními událostmi na státním zastupitelství, kdy vyjadřují nesouhlas s návratem Rampuly na vrchní zastupitelství v Praze. Podle nich bylo jeho dřívější odvolání zcela důvodné. "Máme bohužel vážné důvody se domnívat, že v pozadí existuje celá řada lidí, kmotrů a mafiánů, kteří spoléhají na to, že pan Rampula bude nadále páchat právě to, kvůli čemuž byl odvolán: zametat korupční kauzy pod koberec," uvádí v dopise.

Zároveň se iniciativy postavily za ministra spravedlnosti Pospíšila, který podle nich na zastupitelství spolu se Zemanem nastartoval očistný proces. "Pokud by byl odvolán, nebylo by to nic jiného než definitivní vydání justice do rukou kmotrů, což s jistou nadsázkou můžeme nazvat justičním pučem," varují signatáři.

Odvolejte Rampulu, žádají iniciativy v otevřeném dopise

Po předsedech koaličních stran proto žádají, aby zajistili urychlený odchod Rampuly z čela vrchního státního zastupitelství v Praze a zároveň aby v této snaze podpořili Pospíšila se Zemanem. "Jsme přesvědčeni, že setrvání Vlastimila Rampuly ve funkci Vrchního státního zástupce v Praze by mohlo nevratně poškodit ústavní systém," stojí ve výzvě.

Čtěte více o válce státních zástupců:

Milosti? Prezident se vysmívá vládě

Kritiku ale inciativy směřují i k prezidentovi Václavu Klausovi, kterému vyčítají hned dvě věci. Předně jeho údajný záměr opětovně navrhnout soudce Jana Sváčka na místo ústavního soudce. "Je to nejen zjevné pohrdání Senátem, ale navíc takové jednání vede k domněnkám, že byli dodatečně, nejspíš klientelistickým způsobem, získáni další nezbytní senátoři k jeho zvolení," upozorňují iniciativy.

ČTĚTE VÍCE:

Stejně tak prezidentovi vyčítají milosti udělené lidem odsouzeným za korupci a závažnou hospodářskou kriminalitu. "Je to výsměch vládou proklamovanému boji proti korupci a klientelismu," míní signatáři.

Prezidentským milostem jsme se detailně věnovali:

Ti se zároveň v závěru dopisu postavili za umělce Romana Týce, který nastoupil do vězení za to, že odmítl zaplatit pokutu, kterou mu udělil soud za jeho výtvarný počin na semaforech. Stejně tak hájí řidiče autobusu Romana Smetanu, který na protest proti politickým elitám pokreslil reklamy na autobusech, které si před volbami v roce 2010 strany pronajaly.

Za umělce se staví i veřejnost:

"Smutno je v zemi, v níž nejenže umělci nemohou vyjádřit svůj názor formou, která jim přísluší, ale která exemplárně trestá vězením lidi, kteří se v nejhorším případě dopustili přestupků, zatímco kvůli skandální nečinnosti justice není schopná trestat lidi, kteří okrádají stát o miliardy," brání umělce iniciativy.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.