Lidovky.cz

Benešová je 'čistá'. Kdo se za ni přimlouval, Hrad neřekne

Česko

  7:00
PRAHA - Kdo patří mezi pisatele, kteří se u prezidenta Václava Klause přimlouvali za milost pro Annu Benešovou, spoluzakladatelku Metropolitní univerzity Praha? To už se zřejmě veřejnost nedozví. Hrad žádost serveru Lidovky.cz o poskytnutí těchto dopisů zamítl. Rozhodnutí přišlo shodou okolností ve stejný den, kdy Benešová milost získala oficiálně.

Anna Benešová u soudu. foto: ČTK

U Obvodního soudu pro Prahu 10 si Benešová ve čtvrtek osobně převzala dokument, kterým s konečnou platností získala milost od prezidenta Václava Klause. "V půl desáté byla přímo u předsedy," informovala server Lidovky.cz Zuzana Řeháková z informační kanceláře soudu.

Klaus Benešové nejen zrušil podmíněný trest, ale zároveň jí zařídil výmaz z trestního rejstříku. Že byla odsouzena za podplácení a zpronevěru, už se z něj dnes nikdo nedozví. Případ vrcholně sporného prezidentského pardonu se tak definitivně uzavírá.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Benešová po celou dobu soudního řízení tvrdila, že je nevinná. Už v září roku 2009, kdy ještě soud žádný verdikt nevynesl, požádala o milost, které nakonec Hrad vyhověl. Nejdříve to zdůvodnil tím, že Benešová musí pečovat o svého těžce nemocného manžela, a také skutečností, že v minulosti nebyla trestána.

Státní zástupce Marek Bodlák, který proti Benešové vedl obžalobu, však upozornil, že podmínka Benešovou v péči o manžela nijak neomezovala. Udělení milosti navíc zpochybnilo zjištění serveru Lidovky.cz, že se Benešová v minulosti stýkala s první dámou Livií Klausovou a že se Benešová chlubila známostí s Klausem. Server Lidovky.cz se pokoušel získat stanovisko Anny Benešové i Livie Klausové, obě však okolnosti milosti odmítly komentovat.

"Zcela mimořádné množství dopisů" je tajné

Prezident posléze v dopise pro Lidovky.cz svoje odůvodnění pozměnil. Nově se odvolával na to, že dosavadní potrestání Benešové považoval za dostatečné, a také na "zcela mimořádné množství dopisů, které se za udělení milosti přimlouvaly – zejména od organizací zdravotně postižených." Konkrétně však uvedl pouze jediné jméno, a to jméno předsedy Národní rady osob se zdravotním postižením, Václava Krásy. Už však nedodal, že Krása sedí v dozorčí radě univerzity, a není tak v případu nestranný.

Server Lidovky.cz, s odvoláním na zákon o svobodném přístupu k informacím, Hrad požádal, aby mohl do těchto dopisů nahlédnout. Kdo se za Benešovou přimlouval, se ale občané zřejmě nikdy nedozví. Z Hradu přišla zamítavá odpověď - z důvodu ochrany osobních údajů. "...těmito ustanoveními se Kancelář prezidenta republiky bezvýhradně řídí a při vyřizování žádostí o milost je respektuje a dodržuje," uvedl v dopise tajemník prezidenta Ladislav Jakl.

Podle něj dopisy obsahují i takzvané citlivé údaje a všichni, kdo s nimi pracují, jsou vázáni závazkem mlčenlivosti. Není je proto možné ani poskytovat třetím osobám.

Rozhodnutí Kanceláře prezidenta republiky:

Odpověď Hradu k milosti Anně Benešové

Tehdejší ředitelku Metropolitní univerzity Benešovou potrestal Obvodní soud pro Prahu 10 v květnu 2011 podmíněným dvouletým trestem s odkladem na čtyři roky a peněžitým trestem 300 tisíc korun za podplácení a zpronevěru. Odvolací soud jí později pokutu odpustil, udělil jí však místo toho pětiletý zákaz činnosti.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle verdiktu Benešová umožnila v rozporu s právními předpisy bezplatné studium desítkám lidí, čímž univerzitě způsobila škodu přes šest milionů korun. Kromě toho předávala v obálkách úplatky lidem, kteří mohli ovlivnit využívání prostor univerzity. A navíc si nechala na náklady školy rekonstruovat svůj pražský byt a dům v Dobřichovicích. 

"Spáchala více trestných činů v dlouhém časovém rozmezí, dopustila se korupčního jednání, jakožto jednání vysoce společensky nebezpečného," stojí v odůvodnění rozsudku.

Klaus k milostem v bilančním rozhovoru:

V rozhovoru pro televizi Nova prezident tento týden zpochybnil tvrzení soudu, že se Benešová dopustila "společensky vysoce nebezpečného jednání". "Kdyby tomu tak bylo, nemohla dostat půl roku podmíněně. V tom se mi celá kauza zdála absurdní, podivná," uvedl Klaus. Při svém tvrzení se přitom dopustil chyby. Benešová nedostala půl roku podmíněně, ale dva roky podmíněně.

VÍCE ZDE: Klaus: Kauza chilského pera mě mrzí. Utrhl bych si ruku

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.