Lidovky.cz

Vláda jedné strany zleniví a rozkrade stát, míní čtenáři Lidovek.cz

Slovensko

  18:30
PRAHA - Čtenáři serveru Lidovky.cz jsou v pohledu na vládu jedné strany v Česku rozděleni do dvou táborů. S drobnou převahou by se jim taková situace nezamlouvala a převládá u nich názor, že jednobarevný kabinet by omezil kontrolu státní moci.

Robert Fico získal důvěru parlamentu. foto: Reuters

Na základě výsledků parlamentních voleb na Slovensku, ve kterých drtivě zvítězil sociálnědemokratický Směr Roberta Fica, vyhlásil server Lidovky.cz anketu mezi svými čtenáři. Ptali jsme se, zda by si přáli vládu jedné strany i v Česku.

Anketa

Byli byste v Česku pro vládu jedné strany?

Ano, byla by tak možnost dělat potřebné reformy 3128
Ne, omezuje to kontrolu moci 3272
Spíše ne, máme špatné zkušenosti z minulosti 324
Nevím, je mi to jedno 97

Výsledek dotazování je velice vyrovnaný, nakonec však počet lidí nepřejících si podobný stav lehce přerostl skupinu čtenářů, kteří v silné vládě jedné strany vidí možnost prosazovat reformy a stranický program. Mezi oběma tábory se pod článkem rozhořela zajímavá diskuze.

Ostatní strany by jim tak nepříjemně dýchaly na záda, hlídaly každý krok a lidsky žárlily na každou korunu do kapsy.

H. Phillips

Zastánci jednobarevné vlády si většinou přejí změnu českého volebního systému z poměrného na většinový. Podobně jako to například funguje ve Velké Británii.

„Strana XY vyhraje volby 51 %, tedy by vládla po další čtyři roky. A ostatní strany by jim tak nepříjemně dýchaly na záda, hlídaly každý krok a lidsky žárlily na každou korunu do kapsy, pro přítelíčky, falešné tendry. Žádné to 'před kamerou se pohádáme a pak schválíme bezzubý zákon a prachy shrábnem oba',“ popisuje výhody takových voleb čtenářka vystupující jako H. Phillips.

Většina čtenářů ale podobný názor nemá. „Taková převaha jedné strany je ideální místo pro boj mezi různými vnitřními frakcemi, které získají obrovskou moc. Navíc hrozí, že strana bez reálné opozice a nutnosti hájit své zájmy v koalici zleniví a stráví určený čas zajišťování státních zakázek spřízněným firmám,“ míní pod článkem diskutér J. Toman.

Obávám se, že při dnešním stavu politiky u nás i na Slovensku je vláda jedné strany dost zhoubnou záležitostí.

J. Holič

Proti centralizaci moci se vyjádřil i čtenář J. Holič: „taková věc s sebou přináší větší naději na prosazení důležitého, ale také větší šanci zneužití takové moci, nebo prostě jen možnost rychlejšího prosazení špatných nápadů. Jde o poměření rizik. Obávám se, že při dnešním stavu politiky u nás i na Slovensku je vláda jedné strany dost zhoubnou záležitostí.“

Taková vláda už tu byla

Jeden ze čtenářů také poukazuje na to, že vládu jedné strany už Česko zažilo. V roce 1998 se totiž tehdejší šéf sociálních demokratů Miloš Zeman dohodl s lídrem opoziční ODS Václavem Klausem na takzvané opoziční smlouvě a čtyři roky vedl menšinovou vládu ČSSD.

NAPIŠTE NÁM SVŮJ NÁZOR:

„Po 'Sametu' jsme tu měli vládu jedné strany už jednou. Byla to levicová vláda Miloše Zemana. Kupodivu to bylo jedno z mála období, kdy to do kytek nešlo,“ myslí si čtenář M. Šejna.

Fico na Slovensku pokořil pravici

Po 'Sametu' jsme tu měli vládu jedné strany už jednou. Byla to levicová vláda Miloše Zemana. Kupodivu to bylo jedno z mála období, kdy to do kytek nešlo.

M. Šejna

V parlamentních volbách na Slovensku v sobotu drtivě zvítězil levicový Směr s téměř 45 procenty získaných hlasů. Může tak pohodlně sestavit vládu jen ze svých zástupců. Strany vládnoucí středopravé koalice, kterou v posledních měsících zmítal korupční skandál kolem spisu Gorila, utrpěly drtivou porážku.

Názor Lidových novin

Směr-SD v předčasných volbách získal více než 44 procent hlasů, což mu vyneslo ve 150členné sněmovně 83 křesel. Fico tak může sestavit vládu sám.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.