Lidovky.cz

Obce budou moci vyhnat problémové obyvatele

Česko

  13:27
PRAHA - Sněmovna schválila zákon, podle kterého by úřady mohly uložit za vybrané opakované přestupky zákaz pobytu. Až tříměsíční zákaz pobytu by mohli starostové ukládat například za prostituci, konzumaci alkoholu nebo žebrání v zakázaných místech. Novela míří do Senátu.

Brno chce zatočit se všemi bezdomovci, povaleči a žebráky. Zakázalo pití alkoholu v ulicích města. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

"Smyslem návrhu je ochránit občany před pácháním přestupků," uvedla jedna z autorek předlohy, někdejší chomutovská primátorka Ivana Řápková (ODS).

Novela by podle ní měla pomoci starostům řešit nepříznivou bezpečnostní situaci v jejich městech.

Nový zákon má řadu kritiků

Podle Jana Chvojky (ČSSD) je sankce nepřiměřená. "Existuje vážná pochybnost o souladu novely s ústavním pořádkem," podotkl Chvojka a připomněl, že takový názor zastává i veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský. Další poslanci namítali, že se pachatelé přestupků přesunou jinam; dodržování zákazu pobytu prý navíc bude těžko kontrolovatelné.

ČTĚTE TAKÉ:

Ke kontroverzní předloze vznesla připomínky vláda, poslanci ji podle nich upravili. Schválený celkový pozměňovací návrh například stanoví, že přestupek, za nějž by obec mohla sankci zákazu pobytu uložit, by musel být úmyslný. Lidé, kteří by mohli být takto postiženi, by se ve stejné obci museli dopustit závažného přestupku i dříve, a to v posledním roce.

DALŠÍ SCHVÁLENÁ NOVINKA:

DOHODA O VINĚ A TRESTU

Státní zástupce bude moci uzavřít dohodu o výši trestu s obviněným, který se k činu přizná.

Dohoda ale nebude možná u zvláště závažných zločinů.

Soud také před rozhodnutím musí stíhaného vyslechnout a zjistit, zda dokumentu rozumí a zda se přiznal dobrovolně.

Zavedení dohody o vině a trestu má zrychlit trestní soudní řízení a zejména ulehčit soudům. Podle statistik se v polovině případů kriminálních činů jejich pachatel přizná. U méně závažné kriminality je to dokonce 75 procent případů.

Sankce by se podle novely nesměla vztahovat na místo nebo obvod, v němž má pachatel trvalý pobyt. Lidé, kteří by postih porušili, by se dopustili maření výkonu úředního rozhodnutí. Úřady by mohly pachateli polovinu trestu zákazu pobytu odpustit.

Předloha vymezuje i dobu nočního klidu, a to od 22:00 do 06:00. Podle dalšího schváleného pozměňovacího návrhu by obce mohly vyhláškou stanovit výjimky, při kterých by se mohl zkrátit, případně byl neplatil vůbec.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.