Lidovky.cz

Země budou předávat moc do Bruselu, řekla Merkelová

Evropa

  13:52aktualizováno  16:32
PRAHA - Evropská unie by podle německé kancléřky Angely Merkelové měla rozhodovat o tom, co umí lépe než jednotlivé členské země. Během přednášky na právnické fakultě řekla, že země budou krok za krokem předávat své kompetence do Bruselu.

Německá kancléřka Angela Merkelová foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

"Věřím, že krok za krokem budeme kompetence předávat Evropě, tak jako jsme to udělali už v mnoha oblastech," řekla Merkelová. "Měli bychom do Evropy ale předávat jen to, co se v Evropě udělá lépe," dodala. Jako příklad uvedla dohodu o volném obchodu s Jižní Korejí, kterou sedmadvacítka jako celek dokáže vyjednat lépe než její jednotliví členové. Evropskou komisi považuje za jakousi unijní vládu, přičemž šéfové vlád a států hlídají, aby země nepřicházely o své pravomoci.

Merkelová doufá, že časem vznikne evropská veřejnost, která bude debatovat o věcech, které se týkají starého kontinentu. "Evropská politika bude stále více vnitřní politikou," tvrdí německá kancléřka. Proto je podle ní nutné, aby se představitelé jednotlivých evropských zemí dokázali pohádat před očima veřejnosti, tak jako to doposud dokážou hlavně politici na národní úrovni.

Na Česko kvůli fiskální smlouvě netlačíme

Německo nevyvíjí tlak na Česko, aby podepsala smlouvu o fiskální unii. Po jednání s premiérem Petrem Nečasem to novinářům v Praze řekla německá kancléřka Angela Merkelová.

Stejně jako Nečas míní, že důležité je, že se Česko v rozpočtové odpovědnosti staví za principy paktu. Česko je spolu s Británii jedinou zemí EU, která evropskou smlouvu nepodepsala.

Kancléřka se odpoledne na Pražském hradě setkala i s prezidentem Václavem Klausem. Spolu s Nečasem se pak přesunula na Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, kde se zúčastnila přednášky a debaty se studenty.

"Německo nevyvíjí žádný tlak. Pro Německo je důležité, aby fiskální pakt podepsaly zejména členské státy, kde se platí eurem," řekla Merkelová. V přístupu k hospodářské a finanční politice se podle ní Německo cítí s ČR velmi spřízněné. "Jestliže Česká republika dnes nepodepsala, možná podepíše později. Důležité je, že Česká republika bere extrémně vážně pakt stability a růstu," řekla Merkelová. Dodala, že ČR v příštím roce splní maastrichtský požadavek nejvýše tříprocentního deficitu.

"My bez ohledu na to, zda jsme, nebo nejsme podepsáni pod fiskálním paktem, jeho ustanovení v podstatě plníme," řekl Nečas. Česko je proto podle něj "stínovým signatářem" smlouvy. Česko podle něj sice nyní smlouvu nepodepsala, chápe ale, že eurozóna se musí vydat cestou hlubší integrace a změnit se ve fiskální unii.

Premiér zopakoval, že v Česku neexistuje širší politická shoda na způsobu ratifikace smlouvy o fiskální unii. "Dokud tyto věci nebudu vyjasněny, tak nemůžeme učinit kroky dále. Na druhé straně nikoho neblokujeme a sami v podstatě ta klíčová ustanovení plníme," řekl. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a jeho TOP 09 chtěly, aby se Česko ke smlouvě o fiskální unii připojilo. Nečasovo rozhodnutí zůstat mimo pakt podle Schwarzenberga Česko poškodilo a mohlo by ho vést do izolace v EU.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Nečasova vláda se zatím nepřipojila k takzvanému fiskálnímu paktu EU, spoluiniciovaným právě Německem, kterým se většina unijních států zavázala dodržovat přísná rozpočtová pravidla. Ta mají zabránit dalšímu zadlužování evropských zemí a opakování krize, do jaké se dostalo Řecko.

Česko-německé vztahy

Merkelová i Nečas v Praze zdůraznili, že česko-německé vztahy jsou nyní velmi dobré. Kancléřka uvedla, že respektuje postoj ČR nejen v otázce fiskálního paktu, ale i v energetických otázkách, kde se obě země vydávají jinou cestou.

Merkelová zmínila také nedávné 20. výročí podpisu smlouvy o spolupráci mezi Českem a Německem. Na letošní rok také připadá 15 let od podpisu česko-německé deklarace o vzájemných vztazích, která napomohla Praze a Berlínu k vyrovnání se s palčivou historií a politické vztahy nasměrovala do budoucna. Kancléřka v této souvislosti ocenila přínos zesnulého prezidenta Václava Havla ke zlepšení česko-německých vztahů.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.