Lidovky.cz

Soud zpochybnil Škárkovu nahrávku. Hrozí mu tvrdší trest za podvod

Česko

  8:23aktualizováno  15:38
PRAHA - Nahrávka údajného předání úplatku pořízená Jaroslavem Škárkou svému původci zavařila. Její analýza, kterou zadal soudce Jan Šott, totiž ukázala nesrovnalosti. Jsou na ní například noviny z 31. ledna 2011, jenže Škárka tvrdí, že nahrával 29. března, když mu Bárta předal obálku se 170 tisíci. Za podvod mu může hrozit až pět let vězení.

Jaroslav Škárka před začátkem soudu. foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Soudce v síni pustil záznam od Jaroslava Škárky, jehož věrohodnost se posléze snažil zpochybnit Bártův advokát Oldřich Chudoba. Poukázal na to, že nahrávka podle záběrů vznikla za denního světla, přičemž Škárka měl být v Bártově bytě ve večerních hodinách. Nahrávka je navíc označena časem 23:54, jenže na ní zní "Dobré ráno".

"Uvědomujete si, že by mohlo jít o podvržený důkaz, který sníží vaší důvěryhodnost," zeptal se následně soudce Šott Škárky? "Ano," reagoval poslanec. Tomu dosud hrozily tři roky za přijetí úplatku, teď ho však soudce varoval, že by mohl jeho případ překvalifikovat na podvod za účelem Bártovy diskreditace s trestní sazbou jeden rok až pět let.

Jednání soudu jsme sledovali on-line

Před Obvodním soudem pro Prahu 5 ráno vypovídal i poslanec za VV Josef Novotný a redaktor Ondřej Kundra z týdeníku Respekt, který loni v dubnu zveřejnil slova tehdejšího místopředsedy VV Jaroslava Škárky o tom, že dostává peníze za loajalitu. Svědčil i bývalý Škárkův advokát Jiří Zájeda nebo policista Milan Picek, který v Horních Počernicích přijímal od Škárky oznámení o tom, že dostal úplatek.

Soud bude pokračovat ve čtvrtek

Soudní jednání v případě Víta Bárty a Jaroslava Škárky bude pokračovat od čtvrtečního rána. Soudce opět vyslechne poslankyni Kristýnu Kočí a mocného muže plzeňské ODS Romana Jurečka. 

Rozsudek by mohl padnout už příští týden.

Novotný prohlásil, že Bárta svým stranickým kolegům loni nabídl pomoc po snížení poslaneckých platů. Bártova velkorysost ho prý zároveň vyděsila, navíc podle něj "překročil meze slušnosti a sebemrskačství".

Kundra poté popsal, jak se od Škárky dozvěděl o penězích za loajalitu, a Kočí mu prý sdělila, že tyto peníze nedostává jen Škárka. "Kočí při těchto rozhovorech působila velmi rozrušeně," uvedl redaktor, kterému později Bárta ale prý popřel, že by někomu dával peníze. Škárka a Kočí podle Kundry ale nechtěli, aby informace o penězích zveřejňoval tak brzo s tím, že "doba není zralá".

Škárkův bodyguard Radek Hašek, který poslanci dva dny pomáhal skrývat se, potom vypověděl, že Škárku hlídalo deset lidí, a že si je všechny platil ze svého.

Bývalý advokát Jiří Zájeda před soudem popisoval, jak Škárka loni v dubnu podával v Praze - Horních Počernicích trestní oznámení kvůli úplatku a sledování.  Průběh tohoto podání ale označil za "poměrně nestandardní". Policistovi podle něj opakovaně zvonil telefon, později jim dokonce řekl, že mu volali i z policejního prezidia.

ČTĚTE TAKÉ:

Picek se však bránil, že šlo o standardní postup. Vyrozuměl totiž o situaci nadřízené a poté se "telefon netrhnul", volalo mu několik policistů včetně operačního z policejního prezidia a zajímalo je, o co jde. Současně ale odmítl Zájedovo tvrzení, že mu chtěl Škárka dát peníze z údajného úplatku. "Nevzpomínám si, že by mi je nabízel," řekl Picek s tím, že v opačném případě by je zajistil.

Podle Zájedy ale policista odmítl peníze převzít. Další den je proto Škárka zkoušel dát na Městském státním zastupitelství v Praze při podání druhého trestního oznámení, ani tam je prý ale nepřijali. Nakonec si je údajně vzal policista, zřejmě z protikorupčního. Radek Hašek, který dělal Škárkovi ochranku, navíc prý zaznamenal, že poslance při podání oznámení v Počernicích sledovalo několik lidí. Jestli měl s sebou údajný úplatek, ale neví.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.