Lidovky.cz

Nesměl si nahrávat jednání zastupitelstva, soud mu to povolil

Česko

  21:00
PLETENÝ ÚJEZD - Městský soud v Praze vyhověl žalobě Martina Kalendy z Pleteného Újezdu na Kladensku, který si stěžoval na šikanu ze strany policie. Občan v žalobě uvedl, že se na zastupitelstvu několikrát stal verbální konflikt mezi ním a členy zastupitelstva, zejména starostou, protože nesouhlasili s tím, aby si pro své potřeby pořizoval zvukový záznam jednání.
Soud (ilustrační foto)

Soud (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Proto na něj zavolali policii. Vyplývá to z rozsudku, který zaslal Kalendův advokát Petr Kočí.

Soud řešil incident z loňského 27. září, kdy podle spisu policisté zakázali Kalendovi pořizování zvukového záznamu. Na zastupitelstvo je přivolal starosta Jaroslav Kolbek kvůli tomu, že si Kalenda chtěl nahrávat přítomné neúřední osoby, které k tomu nedaly souhlas a narušovalo to jednání.

Policisté o incidentu sepsali protokol a věc předali k vyřešení úřadům, protože jednání splňovalo znaky přestupku proti veřejnému pořádku.

Soud mu dal za pravdu

Kalenda ale v žalobě namítal, že jednání zastupitelstva je veřejné a může si na něm nahrávat i vystoupení lidí, kteří nejsou zastupiteli nebo jinými oficiálními zástupci obce. Opíral se o rozsudek Nejvyššího soudu z roku 2005, který uvedl, že zákony poskytují ochranu jen těm projevům fyzických osob, které mají osobní povahu. "Osobní povahu proto - jak z logiky věci plyne - zpravidla nemají projevy, ke kterým dochází při výkonu povolání, obchodní či veřejné činnosti," stojí v rozsudku. Projev učiněný na veřejném jednání zastupitelstva proto podle Kalendy není projevem osobní povahy a zásahem do osobních práv.

Městský soud dal Kalendovi za pravdu a v podstatě se s jeho argumenty ztotožnil. "Každý je oprávněn pořizovat si pro své účely zvukový záznam zasedání zastupitelstva obce, a to včetně proslovů či jiných projevů soukromých osob, neboť nemají charakter projevů osobní povahy," uvedl soud.

Postup policie byl nezákonný

Pokud by soukromá osoba nechtěla, aby byla na jednání zastupitelstva nahrávána kvůli porušení osobních práv, tak se má podle rozsudku obrátit žalobou na soud, který by to měl vyřešit. "Zejména je třeba zdůraznit, že řešení takového sporu nenáleží mezi úkoly Policie České republiky (...) Soud proto dospěl k závěru, že zásah Policie České republiky byl nezákonný, neboť k němu nebyl žádný zákonný důvod," stojí v rozsudku.

Kalenda podle soudu neporušil žádnou povinnost uloženou zákonem a jeho jednání nezasahovalo do práv jiných osob. Policie podle verdiktu také nesmí Kalendovi bránit v nahrávání na dalších jednáních zastupitelstva.

Ministerstvo vnitra by mu mělo zaplatit přes 12.000 korun jako náhradu za soudní náklady. Proti rozsudku je možná kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.