Lidovky.cz

Jen 4 procenta maturantů si vybrala vyšší obtížnost

Česko

  11:41
PRAHA - Státní maturitu ve vyšší obtížnosti si vybrala jen čtyři procenta studentů, o málo méně než loni. Těžší verzi si volili spíš gymnazisté, z nich bude náročnější zkoušky skládat zhruba každý sedmý.

Bývalý šéf Centra pro zjišťování výsledku vzdělávání (CERMAT) Pavel Zelený. foto: Lidové noviny

Novinářům to řekli zástupci centra pro přípravu maturit Cermat s tím, že maturanti už se tolik nebojí matematiky. Zatímco loni si ji jako druhý povinný předmět zvolilo 40 procent žáků a zbytek chtěl maturovat z cizího jazyka, letos je poměr matematiky a jazyků 44 ku 56 procentům.

ČTĚTE VÍCE:

Za měsíc půjde k maturitě celkem 103.114 žáků, o pět procent víc než loni. Z toho 7800 žáků bude konat zkoušku opravnou, jsou to tedy ti, kteří propadli při loňském prvním ročníku státních maturit.

Matematika posiluje na úkor jazyků

Těžší verzi bude skládat 4,09 procenta maturantů, loni to bylo 4,28 procenta. Větší zájem o těžší zkoušky zaznamenal Cermat jen v matematice, 4,15 procenta oproti loňským 3,29 procenta.

Studenti povinně maturují z češtiny, u druhého předmětu si mohou volit mezi cizím jazykem a matematikou. Ze zájemců o jazyk bude 83 procent dětí maturovat z angličtiny, přes 13 procent z němčiny. Oproti loňsku posílila pozice angličtiny, ale také ruštiny.

"Matematika posiluje na úkor cizích jazyků," konstatoval šéf Cermatu Pavel Zelený. Počty si zvolilo o čtyři procenta maturantů víc než loni. Podle Zeleného je důvodem to, že zkouška z matematiky představuje jen jeden test, zatímco maturita z jazyků se skládá z testu, písemné práce a ústní zkoušky.

Studenti stráví skládáním maturity přes měsíc

Studenti podle něho věří, že matematiku zvládnou snáz. Zkoušky budou začínat písemkami a testy. Potrvají do 14. května, výsledky dostanou studenti den poté. Od 16. května se pak budou konat ústní zkoušky jednotné maturity, ale také ústní zkoušení klasických školních maturit.

Maturitní vysvědčení dostanou žáci v půlce června.

Státní maturity byly loni spuštěny po 14 letech příprav, projekt přišel na 680 milionů korun. U nových zkoušek v minulém roce propadlo 14,4 procenta studentů, v předchozích letech se neúspěšnost pohybovala kolem 2,5 procenta.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.