Lidovky.cz

Jak na kmotry? Cestu vidím ve vzpouře, říká Ondráčka

Česko

  11:00aktualizováno  14:25
PRAHA - Lidé podle průzkumu LN žádají, aby si úřady došláply na kmotry, kteří vysávají obecní kasy. Server Lidovky.cz proto oslovil experty na bezpečnostní problematiku s jedinou otázkou: Proč se v Česku nedaří stíhat a trestat podezřelé aktivity šíbrů napojených na politické elity?

Pražský kmotr Roman Janoušek. Proč se ho stále nedaří z ničeho usvědčit? foto: iDNES.cz: Jiří Meixner

Karel Čermák: Kmotr všude kmotry má

advokát, bývalý ministr spravedlnosti (2003-2004)

Karel Čermák

Obecné vysvětlení jevu je klasicky prosté. "Rozzuření medvědi si mezi sebou vyhoví", pravil Juvenalis (Satiry 15-164). Nebo lidově česky: "Vrána vráně oči nevyklove". Anebo aktualizovaně: "Kmotr všude kmotry má."

A co jiného drží pohromadě naši roztomilou politickou scénu? Rozpočtová odpovědnost? Nesmějte se tak nahlas!

ČTĚTE TAKÉ:

Jaroslav Fenyk: Kdo nepodlehne, čelí šikaně

advokát, vysokoškolský pedagog

Česká republika dlouhodobě postrádá jednotnou, kontinuální, kvalitní a reálnou koncepci boje proti kriminalitě, která by odrážela aktuální potřeby boje proti zločinu. Přijímaná opatření jsou často nefunkční.

Jaroslav Fenyk

Chybí skutečná politická vůle respektovat dělbu mocí. Politická reprezentace sice deklaruje nezávislost soudnictví, potažmo státního zastupitelství, ale ve skutečnosti činí spíše kroky opačné.

Policisté, státní zástupci a soudci patří zpravidla k  tzv. střední vrstvě společnosti. Střední vrstva v podmínkách České republiky však nehraje významnou roli. Proto se někdy zástupci těchto profesí snaží dosáhnout vyššího postavení, resp. zdánlivého společenského uznání i za cenu protiprávního jednání a nevyhýbají se ani spojení se zločinem. Naopak ti, kteří této tendenci nepodlehnou, bývají vystaveni různým formám přímé či nepřímé profesní šikany.

David Ondráčka: Cestu vidím ve vzpouře

ředitel Transparency International ČR

David Ondračka

Státní zastupitelství bojuje v přímém přenosu o svou identitu a nezávislost, tam je klíč. Speciální útvary policie byly dlouho cíleně podemílány, aby nebyly až tak elitní a řešily podružnosti. Klientelistické sítě postupně přebírají stát, jsou promyšlené a tvoří si silné krytí. Vidím cestu ve vzpouře orgánů činných v trestním řízení a jakési revoluci státních zástupců a policistů proti zločinecké iluzi o doživotní imunitě.

Marek Bodlák: A co kmotřenci? Bez hostitele parazit hyne...

státní zástupce, z korupce usvědčil např. později omilostněnou bývalou ředitelku Metropolitní univerzity v Praze Annu Benešovou

Proč se nedaří stíhat kmotry? Těch důvodů je patrně víc. Jednak se z jejich strany nejedná o zcela primitivní jednání, ale činnost těchto lidí je poněkud sofistikovanější, sami často formálně nikde ani nefigurují, jednají přes nastrčené figury a figurky, takže dokazování, že se dopustili něčeho nelegálního, je poměrně obtížné. Dále je samozřejmě nutno vzít v úvahu, že možnosti orgánů činných v trestním řízení ve vztahu k odhalování a objasňování promyšlenější a organizované trestné činnosti se v posledních letech díky legislativním změnám spíše redukují, než že by reagovaly na trendy v páchání trestné činnosti (např. zúžení okruhu trestných činů, u nichž lze nasadit odposlechy, praktické znemožnění vyžadování údajů o uskutečněném telekomunikačním provozu atd.), takže logicky nelze očekávat, že takový vývoj povede k účinnějšímu potírání kriminality. Pachatelé jsou vždycky o krok vpředu a mám pocit, že místo toho, abychom se je snažili dohnat, tak couváme.  

Marek Bodlák

Ale možná podstatnější je otázka, proč nejsou stíháni ti, kteří oněm „kmotrům“ nemravné bohatnutí z veřejných peněz umožňují? (Jsou-li jedni kmotři,  jsou ti, kteří jim vysávání peněz umožňují, jejich kmotřenci? Nejspíš ano). Obávám se totiž, že chybí vůbec vůle, snaha, odvaha a chuť těmto lidem - kmotrům i kmotřencům - něco prokázat, že se příliš často raději spokojíme s předpokladem, že by se stejně nic neprokázalo, a tak se raději o nic nepokusíme a vše vyšumí jaksi do ztracena - nikdo není za nic odpovědný, z veřejných rozpočtů mizí stamiliony a miliardy do bezedných kapes vykutálených darebáků, kteří bohatnou jen díky tomu, že jsou napojeni na ty, kteří o tocích těchto peněz rozhodují, a pokud je někdo stíhán, tak jen poslední pěšáci. A pak nemusí být vyvíjeny ani žádné tlaky, když raději ustoupíme předem. Na druhou stranu není žádný důvod k iluzím, že žádné tlaky či ochotné plnění představ neexistují. 

Tedy proč se nedaří stíhat „kmotry“ (darebáky)? Možná proto, že se o to ani nepokoušíme, možná proto, že nic nespáchali. Ale důležitější je spíše důsledně stíhat ty, kdož těmto parazitům (protože nic jiného než parazitický způsob obživy to není) jejich existenci umožňují, tedy ony „kmotřence“, kteří jsou zodpovědní za hospodaření s veřejnými prostředky a již místo, aby je vynakládali hospodárně, tak pouští státu žilou. Neboť bez přidělování veřejných zakázek předem daným a spřízněným subjektům, navyšování cen zakázek již tak předražených atd. by tito „kmotři“ nemohli existovat - bez hostitele parazit hyne.

Další část ankety najdete na serveru Lidovky.cz v pondělí v 17.00. Na otázku v ní odpoví například bývalý elitní detektiv Hynek Vlas.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.