Lidovky.cz

Klasnová končí jako místopředsedkyně sněmovny

Česko

  10:41aktualizováno  11:17
PRAHA - Kateřina Klasnová (VV) oznámila, že rezignuje na post místopředsedkyně Poslanecké sněmovny. Uvedla, že odmítá "kupčení" s funkcemi, které nastalo po rozštěpení VV při jednáních o další podpoře nynější vlády.

Kateřina Klasnová foto: ČTK

Klasnová na tiskové konferenci uvedla, že sama nevidí jediný důvod, aby byla zavázána vládě postem místopředsedkyně sněmovny. Místopředsedkyně VV i nadále zůstává ve straně, za kterou byla do sněmovny zvolena. Tvrdí, že ví o tom, že se nejen "odštěpenecká" frakce zbudovaná kolem vicepremiérky Karolíny Peake, ale i další vládní strana a premiér Petr Nečas snažili přemluvit poslance VV k přeběhnutí na stranu Peake.

"Hon na přeběhlíky" je v přímém rozporu s koaliční smlouvou, kde se píše o tom, že vláda nebude postavena na poslancích, kteří přešli z jiné strany, uvedla Klasnová. "VV nepřemlouvají své poslance (aby zůstali ve straně), ty přemlouvá premiér a Karolína Peake," dodala místopředsedkyně VV. Pokusy o přemlouvání poslanců k přechodu do jiného klubu označila za "naprosto bezprecedentní chování".

ČTĚTE TAKÉ

Odchod z funkce už oznámila šéfce dolní parlamentní komory Miroslavě Němcové (ODS) a v úterý ho oznámí také na plénu sněmovny. Předsedkyně sněmovny s rozhodnutím Klasnové "lehce počítala". "Považuji za velice korektní, že své rozhodnutí mi oznámila jako první. Samozřejmě jsem byla lehce překvapená," řekla v České televizi.

Koalice končí
V neděli večer premiér Petr Nečas (ODS) po setkání s Karlem Schwarzenbergem (TOP 09) a Radkem Johnem (VV) oznámil jejich dohodu na tom, že svým stranám navrhnou ukončit k pátku 27. dubna existenci nynější koalice. Konec koalice by měly projednat orgány stran a formálně v úterý stvrdit schůzka ve formátu K9.

Klasnová v pondělí straníky požádala, aby se nenechali "zmást výstupy a tvrzeními v médiích, která jsou manipulativní a nepravdivá".

Na nedělní schůzce přitom předseda VV Radek John dohodl s předsedy ODS a TOP 09 konec koaliční spolupráce k 27. dubnu, nicméně všechny tři strany měly společně ve sněmovně prosadit ty zákony, na kterých se již dříve dohodly.

Své stanovislo uvedla Klasnová v dopise na stránkách strany. Předsedové ODS, TOP 09 a VV podle své nedělní dohody také navrhnou svým stranám, aby to, co bylo koaličně dohodnuto ve vládě a schváleno do 11. dubna, nadále všechny tři strany podpořily ve všech hlasováních ve sněmovně.

Hříšník Věci veřejné
Znamená to, že poslanci tří stran by ve sněmovně měli podpořit například zvýšení DPH, nižší valorizaci důchodů a zavedení zápisného na vysokých školách i v případě, že Věci veřejné už nebudou vládní stranou.

KONEC VĚCÍ VEŘEJNÝCH?

Věci veřejné se minulý týden rozštěpily, když vicepremiérka Karolína Peake oznámila odchod ze strany a snahu vytvořit nový poslanecký klub. Ten by se měl stát třetím pilířem vládní podpory ve sněmovně.

Následovalo ji ovšem dosud jen sedm poslanců zvolených za VV a oba ministři, kteří ovšem nejsou členy sněmovny. K vytvoření klubu potřebuje Peake celkem deset zákonodárců.

ODS dávala v minulých dnech hlasitě najevo, že vládu bez podpory nového třetího klubu si nedovede představit a že alternativou je cesta k rychlým předčasným volbám.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.