Lidovky.cz

Mám dostatek poslanců, aby vláda přežila, tvrdí Peake

Česko

  11:44aktualizováno  14:46
PRAHA - Předčasné volby se vzdalují. Karolína Peake totiž tvrdí, že její nové politické uskupení má k dispozici dostatek poslanců, aby zajistilo bezpečnou podporu vládě. Kabinet podle ní podpoří i poslanec VV Milan Šťovíček.

Karolína Peake foto: ČTK

Vicepremiérka Karolína Peake tvrdí, že kromě osmi poslanců, kteří plánují vznik nového provládního poslaneckého klubu, jsou nejméně další dva připraveni nynější kabinet podpořit. Tím je podle Peake zajištěna pro kabinet "bezpečná podpora".

Jedním z dvojice je podle prohlášení, které Peake poslala médiím, poslanec VV Milan Šťovíček. Server Aktuálně.cz uvedl, že k podpoře vlády je odhodlán i jeho kolega Miroslav Petráň.

Ani jeden z nich ale nemá v úmyslu stát se členem poslaneckého klubu, který se Peake snaží založit. ČSSD ale tvrdí, že Peake by už dávno neměla být poslankyní. Osm poslanců vicepremiérce k založení klubu nestačí, potřebuje jich deset.

Koaliční ODS premiéra Petra Nečase dávala v minulých dnech jasně najevo, že vláda může pokračovat pouze v situaci, když se bude opírat o podporu tří poslaneckých klubů. Místopředsedkyně strany ale v pondělí připustila, že vznik nového poslaneckého klubu by nemusel být nutný.

Peake minulý týden opustila své "mateřské" VV, postupně se k ní přidali další poslanci a ministři nejmenší vládní strany.

"V tuto chvíli mohu konstatovat, že vedle mne a kolegů, kteří se odhodlali k užší spolupráci, je připraven stvrdit podporu vládě i Milan Šťovíček," napsala dnes Peake v prohlášení pro média. "A jsem si jista, že nezůstane osamocen. Bezpečná podpora vládě je tak zajištěna," dodala.

"Pouze osm lidí řeklo: Ano, jsme připraveni vybudovat nový poslanecký klub," zdůraznila o něco později Peake v rozhovoru s ČTK. Odmítla tak interpretaci, že už nyní má k dispozici dost poslanců k založení nového klubu.

Peake by ale podle předsedy poslaneckého klubu ČSSD Jeronýma Tejce už dávno neměla ve sněmovně sedět. Připomněl, že podepsala etický kodex, podle kterého poslanec nesmí změnit politickou stranu, za kterou byl zvolen.

Vyjádření Karolíny Peake

Minulý týden jsem učinila zásadní rozhodnutí, nadále se nepodílet na politice ultimát a křiku, která destruuje důvěru veřejnosti v demokratický systém. Nabídla jsem svým kolegům možnost spolupráce na novém projektu. Aniž bych komukoliv slibovala trafiky, nebo výhody, podpořili mou snahu postupně další poslanci. Velmi si jejich odvahy vážím. V tuto chvíli mohu konstatovat, že vedle mne a kolegů, kteří se odhodlali k užší spolupráci, je připraven stvrdit podporu vládě i Milan Šťovíček. A jsem si jista, že nezůstane osamocen. Bezpečná podpora vládě je tak zajištěna. Domnívám se proto, že zde existuje značná vůle pokračovat v koaličním projektu a bylo by velkou chybou tuto vůli promarnit. Jsem připravena k naplnění této vize nadále přispívat. Ani jsem sama žádnou jinou rozumnou alternativu neviděla. Nyní je čas jednat.

Nejen že ho podepsala, ale chtěla, aby ho podepsali všichni poslanci. Tím se dopustila "lži a podvodu", řekl na tiskové konferenci předseda nejsilnější parlamentní frakce.

Kromě toho podle Tejce nelze opírat vládu o poslance Otto Chaloupku (VV), kterému hrozí trestní stíhání. Uvedl, že tohoto poslance přetahuje Peake, přestože policie požádala sněmovnu o jeho vydání k trestnímu stíhání.

Chaloupka byl jedním z poslanců VV, kteří váhali s přestupem k Peake, nakonec ale koncem minulého týden oznámil, že zůstává ve VV.

Chybí ještě jeden hlas

Kdo jde s Peake:

  • Viktor Paggio
  • Jana Suchá
  • Dagmar Navrátilová
  • Martin Vacek
  • Lenka Andrýsová
  • Jiří Rusnok
  • Radim Vysloužil
  • Miroslav Petráň
  • Milan Šťovíček

Pokud by skupinu kolem Peake tvořilo osm či devět poslanců, měla by ve sněmovně spolu s ODS a TOP 09 celkem 101 či 102 hlasy. Premiér Petr Nečas (ODS) v předchozích dnech tvrdil, že chce dále vládnout jen s "bezpečnou většinou" ve sněmovně.  Její definice podle něj není jen otázka číslovky, ale i toho, z koho je složena. Premiér ale zároveň tvrdil, že nepřipustí vládu, která by závisela na tom, jak se "vyspí jeden poslanec či poslankyně". "Žádné těsné většiny 101 nebo 102 nemají smysl. Ta vláda musí mít tah na branku," řekl minulou středu.

Předseda poslaneckého klubu vládní TOP 09 Petr Gazdík dnes zdůraznil, že jeho strana si podmínku vzniku nového klubu pro pokračování vlády nikdy nekladla. "Už týden tvrdíme to samé: Že chceme stabilitu, aby tady byla stabilní většina," poznamenal. Osobně by za většinu bezpečnou pro vládu pokládal podporu 103 zákonodárců. V úterý tak bude vedení TOP 09 rozhodovat o tom, zda je také nyní se rýsující podporu možné vnímat jako bezpečnou většinu.

Peake je podle svých slov připravena pokračovat v koaličním projektu. Jinou rozumnou alternativu než pokračovat ve vládě s TOP 09 a ODS prý nevidí.

Její nové uskupení je tak připraveno ve vládě nahradit VV, které jsou podle své místopředsedkyně Kateřiny Klasnové připraveny stát se "konstruktivní opozicí".

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.