Lidovky.cz

Kalousek: "S nezávislostí soudu nehazarduji." Nejvyšší soud ale podusil

Česko

  11:47
PRAHA - Chránil jsem nezávislost soudu, vysvětluje ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), proč zahladil výsledky kontroly na Ústavním soudu. Jeho kontroloři například zjistili, že jeden ze soudců jel ve dvou služebních autech najednou.

Ministr financí Miroslav Kalousek na konferenci Národní ekonomické rady vlády (NERV) k problematice dluhové krize foto: ČTK

Je to paradox: v minulosti Kalousek tolik na nezávislost soudů nedbal - kvůli formalitám dusil Nejvyšší soud vedený nepohodlnou Ivou Brožovou.

S nezávislosti nehazarduji
"Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský vyjádřil vážné pochybnosti o tom, zda kontrola Ministerstva financí v rozpočtové kapitole Ústavního soudu je v souladu s Ústavou a garantovanou nezávislostí Ústavního soudu. O tom jsem si nedovolil s ústavní autoritou polemizovat," napsal ve čtvrtečním stanovisku Kalousek.

Reagoval na článek Hospodářských novin, podle něhož Kalouskovi kontroloři zjistili, že podle záznamů o jízdě aut dokázal jeden Rychetského kolega ve stejný čas jezdit ve dvou vozech. Nebo že na 128kilometrové trase mezi Jihlavou a Prahou dokázalo soudní auto najet o 402 kilometrů víc, soudu také vytkli, že na servis vozidel nevypsal soutěž.

PSALI JSME

Generální sekretář Ústavního soudu Tomáš Langášek pro ČTK dodal: "Podle našeho názoru je v ústavě zřízen Nejvyšší kontrolní úřad jako ústavně nezávislá instituce mimo jiné i proto, aby kontroloval účetnictví jiných ústavních orgánů."

"Kontrolní závěry neodhalily nic, co by zavdávalo důvod předat záležitost orgánům činným v trestním řízení," dodal Kalousek, přičemž připustil, že kontrola "proběhla standardně podle zákona".

Vyjádření Miroslava Kalouska

"Nezávislost Ústavního soudu je hodnota, se kterou se nehazarduje," zdůraznil Kalousek ve svém stanovisku.

Kalouskovy prvky libovůle
Jenže v minulosti se coby ministr financí postavil proti jiné soudní autoritě - Nejvyššímu soudu. Konkrétně: Nejvyšší soud musel šestkrát žádat ministerstvo financí, aby mu prominulo vrácení dotace za 19 milionů korun a stejnou částku coby penále. Vratka byla vyměřena kvůli administrativní chybě - úředník soudu pozdě ohlásil ukončení investičních akcí (jen o tři dny).

Ač prominutí doporučily všechny složky daňové správy, Kalousek se vždy postavil proti. Totiž: o pardon za Nejvyšší soud žádala předsedkyně soudu Iva Brožová, kterou se tehdejší vládní špičky pokoušely přinutit k odchodu.

Odpustek nakonec Nejvyššímu soudu odpustil až Kalouskův nástupce v resortu financí Janota. Předcházela tomu však Brožovou vyhraná soudní bitva. Jeden z verdiktů přitom pojmenoval Kalouskovo lavírování: "Neslo prvky libovůle."

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.