Lidovky.cz

Poslanci a senátoři mají klid, imunita jim zůstane do smrti

Česko

  17:20aktualizováno  19:49
PRAHA - Senát neschválil zrušení doživotní imunity zákonodárců a ústavních soudců. Nově měli být chráněni jen po dobu jejich mandátu. Pro předlohu ale hlasovalo jen 27 senátorů, neprošla o dva hlasy, doživotní imunita bude tedy zachována.

Zleva ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), šéf poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík, poslanec ČSSD Antonín Seďa, místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek a zády ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) při večerním jednání Poslanecké sně foto: ČTK

Senátoři kritizovali mimo jiné "salámové" úpravy ústavy. Návrh také neřešil mandát odsouzeného zákonodárce. Senát navrhl tuto úpravu ve své obsáhlejší novele ústavy už v roce 2001, kterou také rušil doživotní imunitu. Odmítla ji naopak sněmovna.

ČTĚTE VÍCE:

Novela měla od příštího roku zrušit dosavadní praxi, podle níž je trestní stíhání poslance nebo senátora v konkrétní kauze navždy vyloučeno, pokud to sněmovna nebo Senát odmítnou. Podle tvůrců novely je takovéto privilegium nedůvodné.

Nadále mělo platit, že zákonodárce není možné trestně stíhat v jeho funkčním období bez souhlasu komory, jejímž je členem. Pokud by ale sněmovna nebo Senát s vydáním nesouhlasily, nic by podle předlohy nebránilo stíhání zákonodárce po zániku mandátu. Obdobně to mělo platit pro ústavní soudce, o jejichž vydání rozhoduje horní parlamentní komora.

Klasnová a Sobotka jsou 'nemile' překvapeni

Předkladatelka novely omezující imunitu zákonodárců Kateřina Klasnová (VV) označila zamítnutí normy Senátem za "velmi nemilé překvapení". Novelu zřejmě zkusí předložit znovu, řekla krátce po rozhodnutí horní komory parlamentu. Téměř stejná slova k popisu situace použil i předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Sociální demokraté mají v Senátu většinu. Argumenty, které v Senátu zazněly proti zrušení doživotní imunity, jsou podle předsedkyně poslaneckého klubu VV demagogické. "Rozhodnutím Senátu jsem velmi nemile překvapena," řekla Klasnová. Poukázala přitom na fakt, že ústavní novela neprošla jen o dva hlasy.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Zareagoval i předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, který také patří k předkladatelům novely. Stále podle něj ale platí, že sociální demokracie novelu podporuje, bude se problémem zabývat a pravděpodobně tuto zákonodárnou iniciativou zopakuje.

Sobotka podotkl, že největší odpor proti omezení imunity zákonodárců byl u senátorů ODS. "Kdyby ji podpořili stejně jako senátoři ČSSD, tak by pošla," uzavřel. Návrh podpořili dva senátoři ODS, celkem 18 senátorů ČSSD ale bylo nepřítomných.

Senát navrhl tuto úpravu ve své obsáhlejší novele ústavy už v roce 2001, kterou také rušil doživotní imunitu. Odmítla ji naopak sněmovna. Klasnová řekla, že mezi Senátem a sněmovnou existuje řevnivost, kterou ona nechápe.

Připomněla také, že se pod předlohu podepsali zástupci všech parlamentních stran. Svůj boj o prosazení zákonné úpravy podle svých slov nevzdá. Identický návrh prý zkusí parlamentem znovu "protlačit".

Které novely senát neschválil, a které naopak prošly?

  • Senát neschválil zrušení doživotní imunity zákonodárců a ústavních soudců. Nově měli být podle poslanecké ústavní novely chráněni jen po dobu mandátu.
  • Senát schválil novelu trestního řádu. Státní zástupce asi bude moci uzavřít dohodu o vině a výši trestu s obviněným, který se k činu přizná. Dohoda nebude možná u zvlášť závažných zločinů s horní hranicí trestní sazby nejméně deset let vězení. Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, také rozšiřuje využití institutu spolupracujícího obviněného. Mohl by pomoci policistům rozkrýt organizovaný zločin nebo korupční jednání výměnou za snížení trestu nebo beztrestnost.

Senát hladce schválil poslaneckou novelu, podle níž by se obce mohly dostat k dalšímu svému historickému majetku, který je nyní státní

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.