Lidovky.cz

Poslanec Chaloupka: Kdo odmávne restituce, patří do kriminálu

Česko

  7:00
PRAHA - Ještě před měsícem ho nikdo neznal, dnes je Otto Chaloupka označován jako jeden ze tří poslanců, kteří v šachu drží vládu Petra Nečase. I když stále ještě poslanec Věcí veřejných hlasoval pro přežití koalice, dal jasně najevo, že s jeho podporou počítat nemůže.

Poslanec Otto Chaloupka foto: ČTK

V rozhovoru pro server Lidovky.cz například uvedl, že stávající podoba církevních restitucí, stěžejního zákonu současné vlády, je pro něj nepřijatelná.

Kromě vyslovení důvěry vládě byl Chaloupka v minulých dnech zmiňován i v souvislosti s údajným uplácením jeho bývalého asistenta, kvůli němuž policie požádala sněmovnu, aby poslance vydala.   

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Pro jaké vládní návrhy zákonů nezvednete ruku?
Rozhodně nebudu hlasovat pro církevní restituce, tak jak jsou, ani pro zvýšení DPH. Odmítám další daňové zatěžování podnikatelů. Jakékoliv zvyšování daní je mi proti srsti.

Lidovky.cz: Co konkrétně vám vadí na církevních restitucích?
V současné podobě je to tunel, za který by někdo měl jít do kriminálu. Je to, jako kdybychom se domluvili na ceně domu a vy jste mi za něj zaplatil, aniž byste věděl, jak vypadá. To jsou církevní restituce. Pan Kalousek zkrátka zkouší, co je schopen protlačit sněmovnou a co je tento národ schopen snést. Každý, kdo to odmávne, patří do kriminálu.

Lidovky.cz: V jaké podobě by pro vás tedy restituce byly průchodné?
Církve měly dostatek času vypracovat přesné seznamy a doložit každou jednotlivou nemovitost potřebnými dokumenty. Až budou tyto seznamy majetku, který měly po válce a po roku 48 jim ho komunisté zabavili, budu první, kdo jim to půjde předat. A ne, že si někdo u kafe nebo panáka mešního vína domluví, že je potřeba dostat pár set miliard a posléze na to napasuje nějaké majetky.

Otto Chaloupka

  • Vzdělání: studoval VUT v Brně, studium ale nedokončil
  • Současná funkce: poslanec (od 29. května 2010); místopředseda výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj (od července 2010); člen volebního výboru (od září 2011); místopředseda poslaneckého klubu VV (od července 2011)
  • Předchozí působení: po absolvování základní vojenské služby v roce 1985 emigroval do Rakouska, o rok později do USA. Po roce 1989 ve vrátil do Československa a založil firmu FAMCO, v.o.s. Poté na čas opět odjel do USA
    V ČR trvale žije od roku 2007. Podniká v dovozu zboží (zejména automobilů) z USA
  • Politické působení: do strany Věci veřejné vstoupil v roce 2009, stal se předsedou jejího klubu v Hodoníně.
  • Rodina: ženatý, dvě dcery
  • Ostatní: - loni v dubnu Česká televize uvedla, že Chaloupka nutil svého asistenta Vratislava Vařejku, aby mu každý měsíc vracel ze své výplaty 20 tisíc korun. Peníze podle Vařejky používal pro vlastní potřeby. Asistent podal na poslance trestní oznámení pro zneužití pravomoci úřední osoby. Chaloupka potvrdil, že si peníze bral, ale podle něj se na tom s Vařejkou předem domluvil. Peníze měly jít na úhradu služeb pro VV nebo na charitativní akce strany
  • během současného štěpení klubu VV se Chaloupka zatím rozhodl zůstat ve VV a nepřešel na stranu Karolíny Peake.

Lidovky.cz: Ale zastánci restitucí tvrdí, že čím více se budou oddalovat, tím budou dražší...
Trvám na tom, aby církve vše doložily, stejně jako všechny rodiny, které chtěly v 90. letech vrátit majetek.

Lidovky.cz: Jste členem opozičních Věcí veřejných, přesto jste svým hlasem narozdíl od poslaneckého klubu VV podpořil koalici, vládní církevní restituce ale odmítáte. Co lze od vašeho hlasování do budoucna očekávat?
Že budu svobodnější a volnější, nesvázán žádnou koaliční smlouvou. Budu hlasovat podle svého vědomí a svědomí.

Lidovky.cz: Čili i jinak než poslanecký klub VV?
Ano.

Lidovky.cz: Nebylo by potom čistší řešení z něj vystoupit?
Já z něho vystoupím, až začne dělat něco, co je morálně nepřípustné, nebo až mě vyhodí za to, že nehlasuji s nima.

Lidovky.cz: Naznačovala snad něco strana?
Ne, lidé ve Věcech veřejných mě znají a vědí, že je naprosto zbytečné mě k něčemu nutit nebo mě něco vyčítat.

Lidovky.cz: Vyčítají vám poslední události voliči?
Ano. Včera na mě třeba křičela paní do telefonu, že jsem zloděj a vyměnil jsem svůj hlas pro vládu za to, že mě nevydají policii.

Lidovky.cz: A nemyslíte, že váš poslední krok přesně takhle působí?
Vím, že to tak působí. Ale co s tím můžu dělat? Jsem přesvědčený, že jsem udělal správnou věc. Na druhou stranu jsem dostal i spoustu pozitivních e-mailů a telefonátů.

Lidovky.cz: Pro vládu jste zvedl ruku, jaké věci z jejího programového prohlášení tedy podporujete?
Podpořil jsem ji hlavně proto, že kdyby byly nové volby. nic se nezmění. Tento národ si už 20 roků volí ty stejné lidi, jednou tam sedí Sobotka, jednou Kalousek.

Lidovky.cz: V posledních volbách lidi zkusili změnu v podobě vaší strany a skončilo to katastrofálně...
My jsme do špatného obrazu politiky přispěli vlastní blbostí, naivitou a nezkušeností, to ano. 

Lidovky.cz: Nicméně program vlády vás tedy nezajímá?
Ale samozřejmě. Líbily by mi akcie na doručitele, zajímá mě důchodová reforma, o ní jsem ochoten diskutovat.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.