Lidovky.cz

Podepsali petici proti radnici, Praha 7 je trestá

Česko

  18:46aktualizováno  19:26
PRAHA - Více než tři stovky lidí otvírají v těchto dnech své poštovní schránky a nestačí se divit. Leží v nich obálka s červeným pruhem a sdělení, že mají zaplatit Městské části Praha 7 pětisetkorunovou pokutu. Proč? Podepsali totiž neoprávněně petici se žádostí o referendum, které by se zabývalo stavbou nové radniční budovy.

Podepisování petice. Ilustrační foto foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Dopisy s předepsanými pokutami dostali ti signatáři petice, kteří například nemají na území městské části Praha 7 trvalý pobyt. Dále ti, kteří se podepsali na více petičních archů, případně ti, kteří uvedli u svého jména nějaké nepřesné či zavádějící údaje.

Co je v poučení petiční listiny:

Upozornění pro podporovatele: Ten, kdo podepíše vícekrát tentýž návrh na konání místního referenda nebo kdo podepíše podpisovou listinu, ač není oprávněnou osobou podle zákona o místním referendu, nebo kdo v podpisové listině uvede nepravdivé údaje, dopouští se přestupku, za který mu může být uložena pokuta do výše 3000 Kč. (Oprávněnou osobou je volič do Zastupitelstva MČ Praha 7.)

 "Je to skandál," tak hodnotí aktivitu radnice vůči signatářům iniciátor referenda Jan Čižinský, který hodlá spolu s dalšími členy přípravného výboru referenda napadnout postup radnice u správního soudu.

"Radnice se podle nás takto snaží zastrašovat občany. Je to proto, že se radnice referenda o svém novém sídle bojí," soudí  Čižinský.

Mluvčí Prahy 7 pokuty přirozeně hájí. "Pokud někdo podepíše petici neoprávněně, spáchal tím přestupek. To jsme si nevymysleli my, to je ze zákona. Navíc s tím radnice nemá nic společného, protože o pokutách rozhodla státní správa - Odbor správních agend," řekl mluvčí Martin Vokuš. Podle něj se vedení radnice, tedy starosta ani nikdo z radních Prahy 7 v pokutách nijak neangažoval. "Starosta je navíc momentálně na dovolené, takže pochybuju, že o tom vůbec ví," dodal Vokuš. Mluvčí soudí, že je ustanovení o pokutách v zákoně správné, protože zamezuje například tomu, aby si někdo dělal z referenda legraci. "Odbor mohl udělit až třítisícovou pokutu, místo toho se držel u spodní hranice stanovené zákonem," podotkl Vokuš.

Referendum žádaly 4000 lidí, zastupitelé ho smetli ze stolu

Proti způsobu, jakým koalice z ODS a ČSSD pod vedením Marka Ječménka vybírala nové sídlo radnice se mezi občany Prahy 7 vzedmul odpor. Zástupci opozičních stran a několik občanských iniciativ zahájili v lednu 2012 sběr podpisů místních občanů pro uspořádání referenda, které by mohlo ukončit současný proces výběru radnice.

Cílem referenda mělo být, aby byly výdaje na novou radnici omezeny částkou 500 milionů korun, aby bylo vyhlášeno nové výběrové řízení a také řádná architektonická soutěž.

Petici za vypsání referenda podepsalo zhruba 4000 občanů Prahy 7.

Po polovině dubna ale zastupitelé Prahy 7 hlasy koalice refendum zamítli. Své rozhodnutí opřeli o odborné analýzy, podle nichž byly otázky pro referendum špatně formulovány.

Postup Prahy 7 posuzoval také Úřad pro ochranu Hospodářské soutěže. Z výsledku šetření ÚOHS vyplynulo, že zatím nevznikly důvody pro zahájení správního řízení. Pokud by ale městská část v současném způsobu výběru nové radnice pokračovala, mohlo by to vést k obcházení zákona.

Podpisová listina, petice za vypsání referenda

Petice za vyhlášení referenda

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.