Lidovky.cz

Rekonstrukce tunelu: Rath nechal předražit zakázku o 46 milionů

Česko

  12:31
PRAHA - Lidovky.cz mapují kauzu korupce, která zlomila vaz Davidu Rathovi. Rath je ve vazbě a vzdal se funkce hejtmana. Odposlechy ukázaly, že o předražení zakázek věděl.

David Rath. foto: ČTK

Stačily čtyři měsíce a cena rekonstrukce zámku ve středočeském Buštěhradu se zvýšila o 46milionů korun. Z ničeho nic. Bez vysvětlení. Sedm milionů z této sumy, kterou si dnes už bývalý hejtman David Rath převzal v krabici, mu vyneslo obvinění z přijímání úplatků a poslalo jej včera do cely vazební věznice v Litoměřicích.

Lidovky.cz sledovaly pochybnou zakázku od samého počátku a shromáždily řadu svědectví a dosud nepublikovaných detailů.

Bylo krátce před středečním polednem 23. listopadu 2011, když tři úředníci Rathova hejtmanství našli ve služebních e-mailech projekt rekonstrukce někdejšího šlechtického sídla v Buštěhradu. Cenu stanovila najatá projektantská firma jednoznačně: 168 milionů korun včetně DPH. Ve stejný den se o sumě -podle policejního vyšetřování - dozvěděl i David Rath.

Střih a skok do letošního března, kdy Rathovo hejtmanství vybralo vítěze zakázky. Najednou nešlo o 168 milionů korun, ale o 214 milionů. Proč? „Podle interního nařízení máme zákaz mluvit s novináři,“ odbyl dotaz Martin Šídlo, projektový manažer hejtmanství.
Stejně vyhýbavě odpovídá i Michal Borecký, jenž rovněž našel projekt s původní cenou ve své schránce. Poslední z trojice byl šéf Odboru regionálního rozvoje Středočeského kraje Oldřich Vytiska. Ani jemu nepřišla nová, překvapivá cena podezřelá. Ani on nezalarmoval policii. 

KDO JE OLDŘICH VYTISKA? ČTĚTE ZDE:

Jak nyní ukazuje policejní vyšetřování, Kott byl společně s šéfkou kladenské nemocnice Kateřinou Pancovou konstruktérem buštěhradského tunelu.

První zmínky o tom, kdo vyhraje zakázku na rekonstrukci, začaly ve stavební branži kolovat už loni v listopadu. „Z jakého důvodu se o to zajímáte?“ reagoval tehdy zaskočený ředitel firmy Konstruktiva Branko Pavel Drážďanský na dotaz lidovky.cz.

ČTĚTE VÍCE O DRÁŽĎANSKÉM A JEHO FIRMĚ:

Když letos v březnu Rathovo hejtmanství ukončilo tendr, zakázku skutečně přidělilo Drážďanského Konstruktivě Branko. Zbylé tři stavební firmy přitom nabídly jen o něco málo vyšší cenu. Jako by dělaly křoví. Na každý pád i Drážďanského smetla pondělní razie, i on je na seznamu obviněných společně s Rathem, Kottem a Pancovou.

Drážďanský podle policejních odposlechů úplatky dával, trio kasírovalo. Chybí ještě mezičlánek. Je jím firma ML Compet, která pro Středočeský kraj tendr organizovala.
V kancelářích firmy ML Compet v Revoluční ulici v centru Prahy úřadoval vyšetřovací tým už od pondělí, a ještě včera si podle zjištění lidovky.cz detektivové odnášeli důkazy.

Za společnost si obvinění vyslechla dvaatřicetiletá členka představenstva Lucia Novanská. Její jméno figurovalo ve výběrové komisi, která stanovila vítěze zakázky na opravu „Rathova“ zámku.

PŘEČTĚTE SI VÍCE JE ML COMPET:

Třetí zatčenou a obviněnou ženou pondělní razie je Ivana Salačová, ředitelka a jednatelka stavební firmy Fisa ze Slaného. Sice neměla ve vyšetřované zakázce na rekonstrukci zámku viditelnou roli, i ona ale byla článkem ve finančním řetězci, na jehož konci skončilo sedm milionů v krabici, kterou si odnášel Rath z domu Pancové. Dalších pět milionů z první korupční splátky si měla nechat Pancová s Kottem.

Policisté věří, že vinu Salačové doloží odposlechy, které pořizovali od loňska. Monitorovali nejen telefonní hovory hlavních aktérů, prostorovými odposlechy sledovali i kanceláře, kde se o zakázce jednalo.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.