Lidovky.cz

Rath tlačil na Slaný kvůli nemocnici. Starosta: Mohlo jít o korupci

Evropa

  12:00
SLANÝ - David Rath obviněný z předražování zakázek ve Středočeském kraji brzdil kvůli údajně vysoké ceně dotace na několik projektů ve Slaném. Do tamější nemocnice dokonce poslal na kontrolu Petra Kotta, tedy jednoho z tvůrců předražené opravy Buštěhradského zámku. Starosta Ivo Rubík mluví o možné korupci.

David Rath. foto: ČTK

Město s Rathem kvůli novému vybavení nemocnice bojovalo 16 měsíců. Z pozice předsedy středočeské Regionální rady totiž odmítal podepsat padesátimilionovou dotaci z EU na nákup nových přístrojů, které podle něj byly o 20 procent předražené.

ČTĚTE TAKÉ:

Jak ale zjistil server Lidovky.cz, tehdejšímu hejtmanovi ve skutečnosti spíše vadilo, že tučný kontrakt město nepřikleplo spřízněným firmám. Do tendru se totiž přihlásily společnosti Puro - klima a Hospimed. Obě od kraje pravidelně dostávaly zakázky, předseda představenstva Puro - klimy Martin Jireš je dokonce mezi osmi zatčenými v kauze Rath a spol.

Spor o dotace

Městská Nemocnice Slaný loni za 58 milionů korun pořídila například novou počítačovou tomografii, několik rentgenů, endoskopickou věž, operační a porodní stoly nebo laparoskopickou soupravu.

Kvůli Rathově zdržení si město muselo vzít úvěr, na jehož úrocích vznikla škoda téměř tři čtvrtě milionu korun. Rath dotaci podepsal až po ostré intervenci komisaře pro regionální rozvoj Johannese Hahna.

Projekt byl schválen v listopadu 2009 spolu s dalšími čtyřmi žádostmi nemocnice v Kolíně, Čáslavi, Mladé Boleslavi a Kladně.

Ačkoliv radnice ve Slaném vybírala dodavatele nemocničního vybavení podle nejnižší ceny, hejtmanovi přišla příliš vysoká. "Vzal nabídku vítězné firmy, vedle toho dal ceník firmy, jejíž jméno začernil, její nabídka však byla o 10 - 15 procent levnější," řekl starosta Rubík z ODS serveru Lidovky.cz.

Když Rath neuspěl s tímto argumentem, poslal do nemocnice na kontrolu svého zástupce Petra Kotta. Právě toho policie označila za jednu z hlavních postav korupční aféry předražené zakázky na rekonstrukci zámku v Buštěhradě. Pro připomenutí: během čtyř měsíců cena opravy Buštěhradského zámku bez vysvětlení vylétla ze 168 na 214 milionů korun, tedy o 46 milionů.

Ve Slaném ale Kott nepochodil. "Nakonec konstatoval, že vše je v pořádku. Následně z úřadu regionální rady přišlo dalších sedm kontrol, které nic nenašly," popisuje Rubík.

A hned přibližuje, proč tehdejší šéf kraje zakázce věnoval takovou pozornost. "V lékařských kruzích se říkalo, že nebyla vybrána nějaká jeho firma. Byl jsem připraven kontaktovat evropský protikorupční úřad OLAF," tvrdí Rubík.

Petr Kott

Jenže to už nemusel - Rath nakonec smlouvu na dotaci podepsal pod pohrůžkou komisaře pro regionální rozvoj Johannese Hahna, že v opačném případě už do Středočeského kraje komise nepošle ani korunu.

Dotace na nákup nemocničních přístrojů nebyly jediným sporem Ratha a Slaného. Hejtman deset měsíců brzdil projekt revitalizace městského centra, osm měsíců dotace na mezinárodní festival Varhany znějící, deset měsíců projekt Evropské setkávání, pod projekt revitalizace atletického stadionu se nepodepsal dodnes.   

Bývalý hejtman však zpomaloval dotace i jinde. Jak informoval deník Právo, stejné problémy měla s hejtmanem a předsedou středočeské Regionální rady minimálně další tři města. Říčany si například stěžovaly na zpoždění stavebních úprav mateřské a základní školy nebo dětského hřiště.

ČASOVÁ OSA

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.