Lidovky.cz

V Praze se sešli naštvaní důchodci. Chtějí vyšší penze

Česko

  14:01aktualizováno  17:01
PRAHA - Stovky seniorů a postižených protestovaly dnes v centru Prahy proti omezení růstu penzí, s nímž počítá vláda. Na vůbec první demonstraci důchodců jich podle pořadatelů dorazily až 4000, podle policie 1500.

V Praze se sešli naštvaní důchodci. Chtějí vyšší penze foto: ČTK

Akce vyvrcholila před sídlem kabinetu, kde chtěli účastníci předat své požadavky premiérovi Petru Nečasovi (ODS). Žádali hlavně udržení nynějšího tempa zvyšování důchodů. Nečas za demonstranty nepřišel. Zachování plné valorizace je podle něj "mimo ekonomickou a rozpočtovou realitu".

ČTĚTE TAKÉ:

"Důchody budou valorizovány na rozdíl od celé řady zemí EU, kde valorizovány nejsou, nebo dokonce klesají," řekl novinářům premiér. Poukázal na postup "tak sociálně orientovaných zemí" jako Švédsko či Německo. Ty podle něj vážou růst penzí na vybrané pojistné. Když se na něm získá méně, důchody mohou i klesat. Nečas podotkl, že loni byla reálná hodnota penzí nejvyšší od roku 1989. Právo vyjádřit svůj nesouhlas mají všichni, dodal.

Předseda rady seniorů: Musíme se bránit

Senioři a postižení skandovali před Strakovou akademií "Už jsme tady!", "Demisi!" či "Hanba!". Mnozí z nich byli rozhořčeni tím, že za nimi premiér nepřišel. Prohlášení s požadavky, mezi něž kromě zachování nynějšího tempa růstu penzí patří i odstranění stropů na odvody sociálního pojištění, odklad důchodové reformy a přijetí zákona o sociálním bydlení, převzal šéf Úřadu vlády. Poté se účastníci začali kolem 15:00 rozcházet.

Důchody v ČR

Starobní penze od České správy sociálního zabezpečení pobírá 1,73 milionu seniorů a seniorek. Invalidní penze dostává dalších 431.000 lidí. Podle vedení rady seniorů se podmínky důchodců a důchodkyň zhoršují a růst penzí nedrží krok s růstem životních nákladů.

Demonstrace začala o dvě hodiny dřív před pražským Rudolfinem. Protest svolala Rada seniorů ČR s Národní radou osob se zdravotním postižením. "Musíme se bránit. Důstojnost lidské osoby je ohrožena. Diskriminace stáří je tu běžným jevem," prohlásil na demonstraci předseda rady seniorů Zdeněk Pernes. To, že senioři protestují v ulicích, podle něj není senzace, ale tragédie.

'Všichni mladí budou staří nebo mrtví'

Demonstrace důchodců začala scénkou, v níž si pro seniorku přišla s kosou smrtka. Pak si to ale rozmyslela a vydala se ke Strakově akademii. Akci moderoval přední český gerontolog Zdeněk Kalvach. Demonstranti měli transparenty s nápisy "Chceme důstojně žít, jsou nás tři miliony" či "Všichni mladí budou staří nebo mrtví". Skandovali nejčastěji "Hanba vládě!". Mnozí účastníci posedávali na schodech kolem Rudolfina.

Akci podpořili opoziční sociální demokraté, Věci veřejné či mimoparlamentní Strana zelených. Přímo na demonstraci přišli pak i někteří odboroví předáci.

Udržet schodek a nezvyšovat dluh

Vláda se chystá od příštího roku přidávat důchodcům méně než dosud. Penze by se měly zvyšovat o třetinu růstu reálných mezd a o třetinu růstu cen, zatím se vždy v lednu zvedaly o růst cen a třetinu růstu reálných mezd.

Kabinet plánuje, že tak v příštím roce na výdajích na důchody ušetří 9,5 miliardy. Do roku 2015 by to mělo být celkem 47,7 miliardy korun. Přibrzdění valorizace je jedním ze škrtů a opatření, kterými chce kabinet udržet schodky rozpočtu a dluh země nezvyšovat.

Průměrná starobní penze dosáhla na konci března 10.740 korun. V příštím roce by se podle vládního návrhu mohla zvednout asi o 156 korun místo původně očekávaných 428 korun. Celkem by si penzista měl v následujících třech letech v průměru přilepšit o 383 korun, podle nynějšího modelu by to bylo 1011 korun. Invalidní důchod třetího stupně činil na konci loňska v průměru 10.004 korun, u druhého stupně 6748 korun a u prvního stupně 6094 korun.

Brusel k penzijní reformě: nutné jsou další kroky

Evropská komise ve středu kritizovala plánované penzijní reformy v Česku jako nedostatečné. K dlouhodobé udržitelnosti systému je podle ní třeba provést další změny. Například navrhovaná možnost předčasných důchodů prý podkopává důvěryhodnost a ambice reforem.

Reformy zavádějící nové penzijní schéma, které byly schváleny loni a které měly nabíhat do praxe od roku 2013, jsou podle Evropské komise relevantní reakcí na potřeby zajistit adekvátní penze v budoucnu. Avšak jejich efektivnost je podle EK omezena mimo jiné nedostatkem opatření k stimulaci účasti lidí v novém systému.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.